Jestem człowiekiem nie tylko w dzień, ale i po zmroku - Marcus Tulius Cyceron

Wieniawski poleca...

Środo-wiska Wieniawskiego
Już za tydzień, w środę 30 maja o godz. 18 w siedzibie Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego (ul. Świętosławska 7) w Poznaniu, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu “ŚRODO-WISKA WIENIAWSKIEGO”. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana Kronika XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego, autorstwa Roberta Ćwiklińskiego.
więcej
Radość życia-spotkanie z Maximem Vengerovem
Jest takie zdjęcie w książce „Pedagogiczeskij etiud”, wydanej przez mamę wirtuoza skrzypiec Łarisę Vengerovą , na którym ona, uradowana mama demonstruje przed aparatem fotograficznym swojego małego synka. Synek wielkimi, czarnymi oczyma radośnie patrzy w obiektyw, lekko w uśmiechu zaciskając także usta. Ma się wrażenie, że dokądś chcę się wyrwać, ulecieć. Czuje się w nim nieprzeciętną zupełnie witalność życia, zaskakującą, gdy patrzy się w końcu na jeszcze bobasa, gdy czyta się podpis „Maksimoczku sjem miesjaczew”...
więcej
Bliżej Boga...
Skrzypek jest najbliżej Boga – mówił Maxim Vengerov na spotkaniu po finałowym koncercie, zamykającym XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, dziękując za srebrne skrzypce (skrzypce ze srebra) z wygrawerowanym napisem „Maximowi Vengerovowi Najwybitniejszemu Wieniawskiemu Naszej Doby!”.
więcej
Gorące krzesła...
Sala w euforii. Kolejnym finalistom Konkursu, bez względu na to, czy rzeczywiście na nią zasługują, gotuje niezmiernie gorącą owację. W mediach natomiast wrze, w prasie tytuły „Wygrało jury”. Panuje oburzenie wobec przystępowania do jury dopiero w IV etapie (dotyczy Yuria Simonowa), wobec zmiany sposobu oceniania biorących udział w Konkursie młodych skrzypków, wobec braku w finale przedstawicieli Polski, wobec powiązań jurorów z tu występującymi – oceniają (forują ?) profesorowie swoich uczniów. W rozmowach podaje się powiązania określonych szkół, porównuje zaistniałą sytuację z tym, co wydarzyło się na niedawnym Konkursie Chopinowskim... Czyżby również owe wysublimowane, znaczące spotkania muzyczne stały się polem własnych spektakularnych roszad? Czy po bulwersujących zdarzeniach w sporcie, sprzedawanych meczach piłkarskich, dopingu, ect. skażona zostaje muzyka, która ponoć łagodzi obyczaje.
więcej
XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy-naturalnie...okiem Grażyny Banaszkiewicz (I)

XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego trwa... Atmosfera coraz bardziej gorąca. Zapraszamy do galerii autorstwa Grażyny Banaszkiewicz, która na bieżąco komentuje na naszych łamach zmagania konkursowe...

więcej
XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy-naturalnie...okiem Grażyny Banaszkiewicz (II)

XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego trwa... Atmosfera coraz bardziej gorąca. Zakończył się III etap-znamy już nazwiska 6 finalistów.  Zapraszamy do galerii autorstwa Grażyny Banaszkiewicz, która na bieżąco komentuje na naszych łamach zmagania konkursowe...

więcej
Bliżej,coraz bliżej...
...Finału XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Zakończył się III etap. Czekam na kolejny werdykt jury i jak po poprzednich spisuję refleksje z obu trudnych dni z Mozartem. Bo – przypomnę słowa Maxima Vengerova zaraz po ogłoszeniu wyników drugiej tury przesłuchań - Jeśli chodzi o Mozarta: wkraczamy na niezbadane tereny. Mówię w ten sposób ponieważ można grać wspaniale Paganiniego i Ysaye'a i polec na Mozarcie. To kolejny test dla muzyków sprawdzający ich osobowość. W Symfonii koncertującej będą mogli pokazać umiejętność współpracy z innymi - prowadzić i poddawać się regułom narzuconym przez muzycznych partnerów. Tak jak w rozmowie: chodzi o to, by być zrozumianym i rozumieć rozmówcę.
więcej
Wieniawski XXI wieku
Jacy oni są ujmujący – zauważa zapowiadająca kolejne wystąpienia młodych skrzypków Monika Stachurska – ile w nich pokory... Coś w tym jest, pycha i buta z czasem niszczą osobowość, a nawet uznany już dorobek. Dobrze więc, że ci młodzi ludzie są od niej wolni. Moje kontakty z solistami Konkursu również to potwierdzają. Nie ma grymasów, nie ma pozowania. Jest otwartość, uśmiech, czasami nieśmiałość i zwykle niezadowolenie z występu. Znają swój potencjał, wiedzą, czują, co się im z takich, czy innych powodów wymknęło. A nawet gdy pojawia się radość, na przykład w momencie ogłoszenia wyników, informacji, że przechodzą do kolejnego etapu, powściągana jest ona poczuciem wyzwania, świadomością dalszego mocowania się ze sobą, z kaprysem lub hojnością losu.
więcej
Talent prawdziwy
„Kto ciągle studiuje, nigdy się nie nudzi”, „Od Konkursu oczekuję powiewu świeżego powietrza”, „Talent prawdziwy też jest unikalny”, „Najważniejsza jest dusza”... Takie tytuły pojawiły się w kolejnych, towarzyszących Konkursowi specjalnych wydaniach „Głosu Wielkopolskiego”, w dziennikach - „Głos na Wieniawskiego”. Określają one w dużym stopniu atmosferę Konkursu i wobec niego oczekiwania. Natomiast w I etapie przesłuchań było różnie.
więcej
Wieniawski ikoną...
Z balkonu Collegium Minus UAM powiewają flagi państw przedstawiciele, których biorą udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Przed budynkiem Collegium Minus, na placu Adama Mickiewicza obok pomnika Mickiewicza stanął styropianowy pomnik - głowa Henryka Wieniawskiego. W Hotelu Mercure w niemal we wszystkich pokojach grają skrzypce... Co się dzieje? To odsłoniłam już w pierwszym zdaniu tej relacji. Na dobre ruszył Konkurs Wieniawskiego.
więcej