Jestem człowiekiem nie tylko w dzień, ale i po zmroku - Marcus Tulius Cyceron

Społeczeństwo...

Nieprzyjemne skutki upoj(o)nej nocy
Z dawnych zwyczajów towarzyskich pozostało Polakom biesiadowanie. I nie ma w tym nic zdrożnego. A jak biesiada to i alkohol.
więcej
Nowy Rok - nadzieja na nowe życie - byłam świadkiem
Byłam świadkiem... Przenoszenie poza granice śmierci. To było kilka lat temu. Na oddziale transplantologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym spędziłam z zespołem lekarzy kierowanym wówczas przez dr Zbigniewa Włodarczyka, prawie 60 godzin! Godzin, gdy byłam świadkiem, jak medycyna starała się coś z niepotrzebnej śmierci jeszcze odzyskać...
więcej
W poszukiwaniu mistrza...
W wielu przestrzeniach ludzkiego życia można dostrzec, że czas Mistrzów się skończył. Dotyczy to zarówno wielu tzw. nauk szczegółowych a także filozofii. Wprawdzie jeden z wybitnych filozofów – Józef M. Bocheński przestrzegał przed „izmami” i twierdził np., że „prawdziwy filozof nie jest i nie może być żadnym X-istą, nie może znać żadnego guru”, jednak to nie jest tak do końca słuszne...
więcej
Krakowskie spotkanie z ...Tybetem
27 listopada w Księgarni Pod Globusem na ul. Długiej 1 w Krakowie odbyło się niesamowite spotkanie z wielkim podróżnikiem i znawcą buddyzmu tybetańskiego Makiem Kalmusem, autorem albumu Tybet. Legenda i rzeczywistość Wydawnictwa Bezdroża.
więcej
Olimpijski spokój?
Znane jest potoczne określenie "olimpijski spokój". Warto uświadomić sobie, że określenie to wyrasta z realiów starożytnych igrzysk, gdzie podczas ich trwania nastawał spokojny czas...
więcej
Małpa też człowiek

Przed trzema tygodniami jedna z organizacji hiszpańskich „radykałów” zaapelowała o przyznanie niektórym gatunkom małp niektórych praw człowieka.

więcej
Z wizytą na stacji...
Wizyta na stacji benzynowej jest dla nas coraz bardziej przykra. Paliwo jest w cenach europejskich, w przeciwieństwie do wypłat, które nadal są specyficznie polskie.
więcej
I gol...
Stało się to, co było do przewidzenia. Ale oczywiście zbrodnią jest odbierać kibicowi nadzieję. Stąd niedzielny mecz spróbujmy przedstawić w samych superlatywach.
więcej
Pogrywanie na emocjach
Wiem, że narażę się wielu ludziom, gdy powiem, że nie mam wypieków na twarzy przed meczem Polska-Niemcy. Owe wypieki pojawiają sie, gdy biorę do ręki niektóre gazety czy włączam telewizor.
więcej
Noc muzeów w Wielkopolsce
Kolejna „Noc Muzeów” pokazała, że Polacy wcale nie są jedynie odbiorcami kultury masowej. Wielu zastanawia się jednak, dlaczego w nocy?
więcej