Jestem człowiekiem nie tylko w dzień, ale i po zmroku - Marcus Tulius Cyceron

Społeczeństwo...

Religie w dialogu
„Och, Wschód jest Wschodem, a Zachód Zachodem – nigdy się nie spotkają” – tym początkowym i zarazem ostatnim wersem wiersza „The Ballad of East and West” laureata literackiej nagrody Nobla z 1907 roku Rudyarda Kiplinga, (angielskiego prozaika poety i publicysty znanego głównie jako autora „Księgi dżungli”), rozpoczyna się pasjonująca praca niemieckiego religioznawcy, profesora Uniwersytetu Fredricha Schillera w Jenie Udo Tworuschka – „Religie Świata w Dialogu”.
więcej
Ekoturystyka – nowe wydanie książki o turystyce przyjaznej dla środowiska
Ukazało się trzecie zaktualizowane wydanie książki pt. „Ekoturystyka” Dominiki Zaręby, pierwszej publikacji nt. ekoturystyki w Polsce. Książka, opublikowana nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, porusza niezwykle ważny problem ekoturystyki jako formy turystyki zrównoważonej, która przyczynia się do ochrony środowiska oraz przynosi korzyści ekonomiczne i poprawę jakości życia społeczności lokalnych w najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo zakątkach świata. W publikacji znajdziemy liczne przykłady rozwiązań proekologicznych w turystyce krajowej i światowej – m.in. z USA, Nepalu, Gwatemali, Meksyku, Belize, Mongolii, Węgrzech, Rumunii, Białorusi, Włoszech i wielu innych krajów.
więcej
Na rozstaju, przy kapliczce (I)
 Nasz świat był i pozostaje przestrzenią wyznaczaną przez symbole, dzięki którym pole naszych działań jest swojskie i bezpieczne. Te symboliczne znaki wrosły, wtopiły się w krajobraz wielokroć tak bardzo, że z czasem ich już nie zauważamy. Pozostaje jednak nieuświadomione być może przyzwyczajenie, że są. I to zawsze w tym samym miejscu.
więcej
Na rozstaju, przy kapliczce (II)
Kim byli twórcy owych obiektów? Animowymi artystami-amatorami, wędrowcami ze wsi do wsi. Mieszkańcy traktowali ich z podziwem, ale może i z odrobiną lęku jako osoby szczególne, bo obcujące ze świętymi.
więcej
Piekło
"Byłaby Boska Komedia Dziełem nader sensacyjnym Gdyby Dante zamiast w piekle Był w obozie koncentracyjnym." Dr Halina Szuman, Oświęcim, 1944 r.
więcej
Świadectwo życia po przeszczepie-Teresa
Jestem osobą samotnie wychowującą dziecko. Dom, praca, dziecko, to było całe moje życie...
więcej
Niepewność i nadzieja - Teresa c.d.
Byłam przerażona. 03.01.05 r. znowu usłyszałam w słuchawce: jest dla pani wątroba, jak szybko może pani do nas dotrzeć? 04.01.05 r. - stało się - dostałam nowe życie...
więcej
...bliżej Boga
O dźwięku skrzypiec, które są w żydowskiej kulturze czymś szczególnym, są na obrazach Chagalla, i nie tylko, są jak żal, jak płacz, jak rozdarcie..., są dźwiękiem sięgającym Boga. O Bogu, którego wciąż pyta, gdzie on wtedy był ?... O granicy zła...
więcej
Lokal bez papierosa, Polska bez dymu
Zapraszamy do lektury wywiadu zarejestrowanego podczas XII Konferencji Venuleta - "Tytoń albo zdrowie".
więcej
Obyczaje nie tylko cmentarne.Polskie theatrum przemijania...
Listopad... Wszystko obumiera, zasypia - aż do wiosny. Tym szczególnie ponurym miesiącem rządzi Mars - bóg wojny i zniszczenia. To miesiąc szczególnej pamięci o przemijaniu, o tych, co odeszli. Niegdyś cześć zmarłym męczennikom oddawano 1 maja...
więcej