Jestem człowiekiem nie tylko w dzień, ale i po zmroku - Marcus Tulius Cyceron

Społeczeństwo...

Polacy z HIV czują się odrzuceni...
1 grudnia obchodziliśmy  kolejny Światowy Dzień Walki z AIDS.  Z badań przeprowadzonych wśród 500 seropozytywnych Polaków wynika, że mimo licznych kampanii edukacyjnych niski poziom wiedzy jest główną przyczyną dyskryminacji z powodu HIV...
więcej
Polska zdelegalizuje papierosy do 2030 roku?
Wiceminister Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki poparł uwolnienie Polski od dymu tytoniowego podczas debaty dotyczącej zdrowia publicznego w Pałacu Prezydenckim. Jego propozycja spotkała się z szerokim poparciem środowisk prozdrowotnych, dla których wzorem do naśladowania stały się takie kraje jak Australia czy Finlandia, będące od wielu lat liderami w obszarze skutecznej polityki antytytoniowej. Czołowi kardiolodzy uczestniczący w XVI Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego poszli jeszcze dalej i zadeklarowali: w 2030 r. Polska ma być wolna od tytoniu.
więcej
Międzynarodowa nagroda dla Stowarzyszenia MANKO
Z ogromną dumą i radością informujemy, że działania Stowarzyszenia MANKO prowadzone w ramach kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl, zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie Global Tobacco Control Alumni Awards for Excellence.
więcej
Wysyp poezji...
570 wierszy w 233 zestawach nadesłanych przez 217 autorów – to statystyka VI Konkursu Poetyckiego im Łucji Danielewskiej. W wierszach natomiast bezmiar bólu, niemożności pogodzenia się z utratą najbliższych, z chorobami, z uzależnieniami (wiersze bywają terapią, do czego jeszcze powrócę), ba - ze światem takim, jakim jest, a nade wszystko bezmiar samotności, braku miłości.
więcej
Polska bez dymu...w 2013 roku...
Ministerstwo Zdrowia zakończyło konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenia obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów, pokazujących prawdziwe skutki palenia. Projekt rozporządzenia czeka na podpisanie przez Minister Zdrowia.
więcej
Kabiny i palarnie owiane toksycznym dymem obłudy
Badania naukowe dowodzą, że żaden system wentylacyjny nie chroni zdrowia przed śmiercionośnymi toksynami dymu tytoniowego. Instalowanie takich urządzeń to ślepa uliczka. Wyeliminowanie palenia z przestrzeni publicznej jest znacznie skuteczniejszym, tańszym i, co ważne, akceptowanym społecznie środkiem ochrony zdrowia zarówno niepalących, jak i palaczy.
więcej
Koniec z mitem ekonomicznej katastrofy...
Ekonomiczne koszty konsumpcji tytoniu na terenie Unii Europejskiej wyniosły w 2000 r. 100 miliardów euro. Palenie tytoniu jest finansową studnią bez dna. Używanie tytoniu jest nadal pierwszą przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów w Unii - każdego roku przedwcześnie umiera ok. 650 tysięcy osób. Komisja Europejska szykuje się do zmian obowiązujących przepisów, regulujących rynek tytoniowy.
więcej
Ani jednej kropli krwi...
W krótkim czasie do rąk moich trafiły dwie frapujące, (każda na swój sposób), książki dotyczące historii, jednak w zbeletryzowanej formie. Obie wywodzą się z tego samego okresu. Mianowicie, dotyczą II wojny światowej. Obie - przynajmniej dla mnie - łączy podobne podejście do wybranego wątku z czasu, który stanowi wieczne memento, nie zabliźnia się; podejście zawierające się w pytaniu: co by było gdyby?...
więcej
Opowieść o skrzypcach i lutnikach... (I)
Skrzypce, skrzypeczki, skrzypice a mówiąc jeszcze inaczej: szyjkowy chordofon smyczkowy.. Gdy wyjdą z rąk lutnika artysty, gdy znajdzie się kompozytor z talentem i muzyk-wirtuoz a i odpowiedni smyczek przedniej jakości - zagrają! I to jak! Słuchając ich czasem nie wiadomo czy to diabeł w nich siedzi czy anioł swoją muzyką je pieści?
więcej