Jestem człowiekiem nie tylko w dzień, ale i po zmroku - Marcus Tulius Cyceron

Refleksyjnie...

Ach, ta Wenecja...
Wydawało mi się, że wiem już o niej naprawdę dużo, że po latach przynajmniej raz w roku odwiedzania miasta na Lagunie, docierania w jego zakątki nie nawiedzane powszechnie przez turystów, pomieszkiwania tam, przesiąkania codziennością – czyjeś peregrynacje odbierać będę jako potwierdzenie swoich odkryć, doznań, swojego jej widzenia, a tu ...
więcej
Wsłuchany w ludzi, wsłuchany w świat...
Mam przed sobą publikację niezwykłą, magiczny zupełnie zbiór kazań wygłaszanych w latach 1980-1992 w starosądeckim klasztorze Sióstr Klarysek przez ks. Józefa Tischnera.
więcej
Ale jaja... (I)
Jajo... Od zarania ludzkości zawsze było symbolem nowego życia (np. chińscy bohaterowie wydobywali się z jaja), doskonałości, odradzania się sił przyrody, płodności i urodzaju. Jako jajo kosmiczne według wielu mitologii istniało już na początku świata, pływając w prawodach. Jajo Świata pojawia się zazwyczaj po Chaosie, albo z niego. To z jaja, według wielu wierzeń, miał powstać świat i żywioły. Jajo jest ważnym składnikiem pożywienia. Nie tylko świątecznego.
więcej
Ale jaja (II)
Jajecznego alfabetu ciąg dalszy....
więcej
Kiedy nie ma silnego konia...
…to weźmie się dwa osły. W Sejmie odbyło się drugie czytanie ustaw, które mają zreformować już od października tego roku polskie szkolnictwo wyższe. Są to ustawa prawo o szkolnictwie wyższym oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym. Jak wszystkie w Polsce ustawy, których skutkiem mają być reformy poszczególnych obszarów życia w państwie, tak i te dotyczące szkolnictwa wyższego, bardziej zaszkodzą, aniżeli pomogą polskiej nauce i polskim naukowcom, nie mówiąc już o studentach, którymi od dawna państwo polskie całkowicie przestało się interesować – patrz: system stypendialny
więcej
Kult młodości
,,Młodość jest czymś całkiem nowym: jeszcze dwadzieścia lat temu nikt o niej nie wspominał” to cytat z biografii ,,Coco Chanell, jej życie i sekrety” Marcela Haedricha. Francuska projektantka mody (1883-1971), która zrewolucjonizowała strój damski, m.in. uwalniając ostatecznie kobiety z gorsetów, dając im małą czarną sukieneczkę na wszystkie wielkie okazje i wyrafinowane perfumy, pewnie bardzo zdziwiłaby się, słysząc o ,,kulcie młodości” pierwszej dekady XXI wieku.
więcej
Wszystkie barwy zimy
Zima... Jednostajna biel gdy śnieg przysypie czapami puchu nagie konary drzew i gałęzie krzewów. A gdy śniegu brak to zima przygnębia zwarzonymi trawnikami, czernią bezlistnych drzew, stalową szarością nieba. Tymczasem wszystko to nieprawda, bo zima jest kolorowa i wesoła, choć słońce świeci krótko i nieśmiało. Trzeba tylko rozejrzeć się wokoło!
więcej
Różne barwy jesieni (I)
Mimozami jesień się zaczyna i już słychać koncert na dwa świerszcze i wiatr w kominie. Jesień. Pora roku niezwykła, bo jeszcze babie lato - puszysta nić snuta przemyślnie przez miliony pajączków i ich na tej cienkiej przędzy powietrzny lot tam, gdzie wiatr zawieje. A gdy podniebna podróż się skończy, pajączki opadają coraz niżej a babie lato wplata się nam we włosy. I mówimy - jesień idzie...
więcej
Różne barwy jesieni (II)
Nikt nie próżnuje!  Natura szykuje się do zimy. A w tej naturze - i my. Przemyka przez las mieszczuch-grzybiarz z koszem pełnym brunatnych, żółtych, szarych kapeluszy... Ususzy je (niczym ta wiewiórka!) - będzie zupa grzybowa na wigilię! Na pustych polach trwa orka. Trzeba ziemię przerzucić, aby jesienią i zimą odpoczęła. A na innych polach już maleńki rzepak rośnie. Przed nim wiele miesięcy ,,zimowania”. Ten czas przeczeka w dobrej kondycji o ile suty śnieg go nie udusi, a w bezśnieżną zimę tęgi mróz nie wymrozi.
więcej