Jestem człowiekiem nie tylko w dzień, ale i po zmroku - Marcus Tulius Cyceron

Ludzie

Każdej rewolucji potrzebny jest rytm-wspomnienie o śp. Tadeuszu Mazowieckim
- Nie chcemy wyścigu szczurów!, Nie chcemy życia bez wartości! – mówili studenci i licealiści zebrani w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, gdy prezentując swoją książkę „Rok 1989 i lata późniejsze”, spotkał się z nimi - pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki. Sala - jak to się zwykło mówić - „nabita po brzegi”. Blisko 500 osób. Młodzi ludzie nie tylko z Poznania, także z Gniezna, z Wrześni, z Rawicza ... Chwilami napięcie było znaczne, zwłaszcza gdy padło pytanie o „grubą kreskę”, gdy emocjonalnie z problemami, których oni dociekali nie chcieli się mierzyć a raczej je zakrzyczeć ci, których młodość przypadała na lata „Solidarności”, na lata ustrojowych w Polsce przemian. I tym razem zadziałała przysłowiowa siła spokoju Tadeusza Mazowieckiego, umiejętność nawiązania kontaktu z rówieśnikami - okazuje się - jednego z jego wnuków, zadającego mu podobne pytania, demonstrującego taki sam stosunek do rzeczywistości.
więcej
Warto być Człowiekiem - świadectwo Kazimierza Moczarskiego

Dedykowane tym, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny


Historia nie jest przede wszystkim opowieścią o tym, co było. Historia budzi raczej myśl o tym, co być może. Czy w takie rozumienie historii wpisuje się książka Kazimierza Moczarskiego pt. Rozmowy z katem? Jestem przekonany, że tak, ponieważ wirus totalitaryzmu prowadzący w konsekwencji do uprzedmiotowienia, a nawet do nicestwienia człowieka, stanowi poważne zagrożenie w każdym czasie, w każdym systemie i w każdej instytucji.

więcej
Wspomnienie o śp. Profesorze Wiesławie Chrzanowskim-mecenas Jan Ciećwierz
Życiem swoim zmierzał do Boga. Świętej pamięci Profesor dr hab. Wiesław Chrzanowski – adwokat, Człowiek niezwykłej  Osobowości, Wielki Polak, Patriota, Mąż Stanu odszedł w dniu 30 kwietnia  2012 roku, przeżywszy 89 lat.  Mimo wielkich wyzwań i dokonań życie nie szczędziło Mu cierpień, udręk, tragedii  i trudnych chwil. Piękno biografii tego Człowieka stanowi o Jego Wielkości....
więcej
Dobro operuje językiem serca...
W przeciwieństwie do wielu pisarzy i pedagogów – wybitnych i przeciętnych – Korczak nie opisywał dzieci w formie naukowej czy literackiej, lecz żył własnym-ich życiem – był nimi. Świat dla niego nie był miejscem, gdzie między innymi istnieje dziecko, lecz miejscem, gdzie przede wszystkim istnieje dziecko – mówiła Olga Medvedeva-Nathoo na sesji naukowej, jaką w Roku Korczakowskim z początkiem marca zorganizowano na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
więcej
Niepokorny
„Zawiadamiam Obywatela, że Zgromadzenie Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego w dniu 2 marca 1955r. postanowiło: uchylić w całości postanowienie Najwyższego Sądu Wojskowego z dnia 17 lipca 1952r.i wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 29.V.1952r.w Obywatela sprawie i umorzyć postę- powanie karne o przest.z art .8 Dekr .z 16.11.45r.,pozostawiając bez uwzględnienia wniosek rewizyjny Naczelnego Prokuratora Wojskowego . Jednocześnie zawiadamiam,że naczelnik więzienia Raciborzu o powyższym został powiadomiony.-„
więcej
Geniusz fortepianu w pętach miłości...(I)
Romantyczny poeta fortepianu i dandys. Wielbiciel dam, posądzany przez niektórych biografów o (nieujawnione) skłonności biseksualne. Mężczyzna brzydzący się cielesnością aktu miłosnego, nie stroniący jednak od dam... nieco lżejszych obyczajów. Oto geniusz fortepianu w pętach miłości. Fryderyk Chopin...
więcej
Geniusz fortepianu w pętach miłości (II)
Poznaną w październiku 1836 roku George Sand Chopin określił jako ,,antypatyczną postać”, zastanawiając się nawet ,,czy to rzeczywiście kobieta?”. Słynna, skandalizująca powieściopisarka, zaprzyjaźniona z wieloma artystami, kobieta niebanalna, matka dwojga dzieci zapewne nie była ideałem dla romantycznego Chopina (wciąż przecież zaręczonego z Wodzińską) a i on początkowo nie zainteresował pisarki. Sand gustowała w zupełnie innych mężczyznach.
więcej
Goście Chopina-Warszawa 2010
Od 31 marca do 25 kwietnia 2010r. w Kordegardzie Chopin 2010 trwać będzie wystawa fotografii Dominika Skurzaka „Goście Chopina – Warszawa 2010”. 21 wielkoformatowych zdjęć przedstawiających koncertujących pianistów zostało wykonanych w pierwszych dwóch miesiącach Roku Chopinowskiego.
więcej
To, co porusza...
- Obdarzona arystokratycznym wyglądem, raz czuła to znów okrutna, tajemnicza i bliska, Pina Bausch uśmiechnęła się do mnie, by dać się poznać. Zakonnica, która je lody, święta na rolkach, w sposobie zachowania przypominająca królową na wygnaniu, założycielka zakonu, sędzia sądu metafizycznego, nieoczekiwanie puszcza do ciebie oko... Tak o niezwykłej tancerce, choreografie i reżyserze w jednej osobie Pinie Bausch mówił wielki włoski reżyser Federico Fellini. Był nią zafascynowany, kochał, jak kochał wszystkich swoich aktorów - w 1983 roku zagrała rolę Principessy Lherimia w jego filmie odsłaniającym kulisy filmu „ A statek płynie”.
więcej