Wieniawski poleca
„Wszystko już biegnie”-Przygotowania do XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (I)


Obserwuję żywiołowość byłego Prezesa Towarzystwa Muzycznego im . Henryka Wieniawskiego, teraz Dyrektora Międzynarodowych Konkursów, myślę – ileż w tym człowieku zapału, entuzjazmu, uporu. Niemniej, czy bez tego można byłoby porywać się na, w naszych obecnych ogólnych warunkach, niemożliwe przedsięwzięcie? Głównie w kwestii kosztów konkursu. Jednak właśnie entuzjazm Andrzeja Wituskiego, również jego taktyka, by nie powiedzieć strategia działań, robi swoje.
Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, odbywa się w Poznaniu co pięć lat.
Jest najstarszym tego typu konkursem na  świecie. Zaistniał w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin genialnego wirtuoza. Jego inicjatorem był bratanek artysty, Adam Wieniawski. Obecnie konkurs organizuje działające od 1960 roku Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. Młodzi, przed trzydziestym rokiem życia, skrzypkowie ze wszystkich kontynentów biorą udział w czteroetapowym turnieju. W finale zwycięscy wykonują koncert z orkiestrą.
Pomni nazwisk naszych wybitnych laureatów – mówi Andrzej Wituski – takich jak: Ginette Neveu, David i Igor Ojstrachowie, Julian Sitkowiecki, Wanda Wiłkomirska czy Charles Treger, czekamy na godnych następców. Preselekcje prowadzone przez wirtuoza skrzypiec i altówki, dyrygenta i pedagoga, jednego z trzech najwybitniejszych artystów naszej doby – Maxima Vengerowa, którego pozyskaliśmy na przewodniczącego jury najbliższego konkursu, rozpoczynają się 25-26 września w Bergamo.
Kalendarz preselekcji – wtrącam – jest już opublikowany na stronie „Naturalnie”.
Dodaj jednak, że tak jak na przykład w Baku, połączone one będą z recitalami Vengerowa, co umniejsza znacznie nasze koszty, i że będą się odbywały w prześwietnych salach koncertowych lub szkołach muzycznych ! To ma dla nas przecież ogromne znaczenie promocyjne. Vengerov w ogóle przemierza estrady świata wzdłuż i wszerz. On jest ciągle w drodze. Tak jak i w stałym poszukiwaniu doskonałości wyrazu muzycznego. Tego oczekuje także od swoich uczniów i współpracowników. To urodzony perfekcjonista. Muzyka pochłania go bez reszty. Ja mówię o nim, że swoją pasją potrafi zauroczyć nawet głuchych…
Ale nie masz chyba jeszcze listy naszych jurorów – kontynuuje Andrzej Wituski. Wglądnij w te kartki. Gdy Vengerov siedział tu u mnie w fotelu „robiliśmy przymiarki”. To są notatki spisane jego rękę! Jego i moje propozycje. Skreślenia, poprawki. W efekcie skład jury mamy w tej chwili imponujący:

Ida Haendel Honorowa Przewodnicząca Jury

Maxim Vengerov Przewodniczący Jury
Murad Adigezalzade
Zakhar Bron
Bartosz Bryła
Edward Gracz
Erich Gruenberg
Koichiro Harada
Dong-Suk Kang
Leonid Kerbel
Piotr Milewski
Bartek Nizioł
Yuri Simonov (IV etap)
Vera Tsu
Pavel Vernikov

Oni też są już ambasadorami najbliższego konkursu.
Jak widzisz – nie bez dumy zauważa Andrzej Wituski – wszystko już biegnie …

Grażyna Banaszkiewicz
(zdjęcia autorki)

c.d.n.


Autor: naturalnie