Wieniawski poleca
IV Ogólnopolski Konkurs Lutniczy

 

 Pierwsze trzy edycje Konkursu odbyły się w Muzeum Instrumentów Muzycznych – instytucji, która powstała dzięki inicjatywie Zdzisława Szulca. Od 1994 roku Ogólnopolski Konkurs Lutniczy dołączony został do ogólnopolskich instrumentalnych konkursów wykonawczych organizowanych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Patronami poszczególnych konkursów wykonawczych (skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów) są pedagodzy Akademii Muzycznej w Poznaniu, którzy wnieśli największy wkład w rozwój prezentowanej specjalności artystycznej. Senat Akademii Muzycznej w Poznaniu nie miał żadnych wątpliwości ustanawiając, że patronem Ogólnopolskiego Konkursu Lutniczego, organizowanego od 1994 r. w Akademii Muzycznej w Poznaniu, będzie inicjator szkolnictwa lutniczego w Poznaniu, profesor tej uczelni –Włodzimierz Kamiński.

W dniach 21 –24 października 2009 r. gmach Akademii Muzycznej w Poznaniu stanie się areną zmagań polskich lutników. Na ringu spotkają się instrumenty będące dziełem profesjonalnych, uznanych polskich lutników oraz uczniów i studentów polskich szkół kształcących lutników. Będzie to zatem sparing profesjonalistów z adeptami sztuki lutniczej. Najważniejszy jest jednak rezultat tych zmagań – polscy wioliniści zyskają wiele cennych instrumentów smyczkowych. IV Ogólnopolski Konkurs Lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego w Poznaniu organizowany jest bowiem trzech w kategoriach: skrzypiec, altówek i wiolonczel. Elementem wyróżniającym ten konkurs od innych konkursów lutniczych jest możliwość udziału w nim instrumentów posiadających zdobnictwo i inne kształty niż klasyczne oraz dowolną kolorystykę.

Głównym organizatorem IV Ogólnopolskiego Konkursu Lutniczego im. Włodzimierza Kamińskiego, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, a współorganizatorami: Związek Polskich Artystów Lutników oraz Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Konkursowi towarzyszy Ogólnopolskie Seminarium Lutnicze oraz wystawa fotograficzna „Altówka w 5 dni”.

Kalendarium

21 października 2009
10:00 – Uroczyste Otwarcie Konkursu
Stara Sala Senatu Akademii Muzycznej
10:30-13:00 – I etap (zamknięty dla publiczności)
15:00-19:00 – I etap (zamknięty dla publiczności)

22 października 2009
9:00-13:00 – I etap (zamknięty dla publiczności)
15:00-19:00 – I etap (zamknięty dla publiczności)

23 października 2009
10:00-13:00 – II etap (otwarty dla publiczności)
15:00-17:00 – II etap (otwarty dla publiczności)
Aula Akademii Muzycznej

24 października 2009
10:00-14:00 – Ogólnopolskie Seminarium Lutnicze
Sala Prezydencka Akademii Muzycznej
17:00 – Uroczyste ogłoszenie wyników i koncert na nagrodzonych instrumentach
Aula Akademii Muzycznej


Autor: naturalnie