Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i rozumnie - Epikur Z Samos

Wieniawski poleca... »

12 wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej w Poznaniu

 


Są unikalni. To oczywiste, że każda orkiestra ma sekcję wiolonczelistów, ale nigdzie na świecie taka grupa instrumentów nie tworzy odrębnego zespołu, odnoszącego w dodatku prawdziwie światowe sukcesy.

Są instytucją samą w sobie. Grają wspólnie ponad 30 lat i choć skład zespołu ulegał zmianom przez te lata, są nadal niezrównani!!


Inspiracją do powstania zespołu wiolonczelowego stało się skomponowanie w latach 20-tych XX wieku ‘Hymnu na 12 wiolonczel” wykonanego po raz pierwszy w Berlinie przez kompozytora Juliusa Klengela i jego studentów. W latach 70-tych pojawiły się kolejne kompozycje pisane specjalnie dla zespołu wiolonczelistów i to stało się impulsem do stworzenia zespołu zdolnego tego typu kompozycje i aranżacje prezentować szerokiej publiczności początkowo w Niemczech a już wkrótce, dzięki wyjątkowej wirtuozerii i urokowi takiego składu instrumentowego, na całym świecie .


Koncerty 12 Celisten der Berliner Philharmoniker oklaskuje publiczność Carnegie Hall, Imperial Palace in Tokio, goście Kanclerza Niemiec podczas oficjalnych wizyt państwowych. Jednak ze względu na zaangażowanie członków zespołu w intensywną działalność koncertową Orkiestry Filharmonii Berlińskiej ich występy kameralne są rzadkością oczekiwana przez cały muzyczny świat.


Nigdy dotąd Wiolonczeliści nie występowali w Polsce na koncercie dostępnym szerokiej publiczności, dlatego ich poznański występ był ogromnym, niezapomnianym wydarzeniem.

 


Zdjęcia: Antoni Hoffmann

Więcej na: www.wieniawski.pl