Kiedy zobaczysz, ilu Cię wyprzedziło, uświadom sobie także, ilu kroczy za Tobą - Lucius Anneus Seneka

Wieniawski poleca...

Trzeba ryzykować...
- Il faut risquer – takie motto patron Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych zapisywał czerwonym ołówkiem w swoich partyturach przy szczególnie trudnych pasażach. To zdanie Henryka Wieniawskiego otwiera Katalog XIV Konkursu, a czy można je przeczytać na partyturach wystawionych na otwartej właśnie wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej? O, tego nie zdradzę. By jednak zachęcić zainteresowanych do podejścia do szacownego gmachu przy ul. Ratajczaka w Poznaniu, gdzie już od wejścia dostrzegalny jest na półpiętrze afisz: HENRYK WIENIAWSKI I KONKURSY JEGO IMIENIA – szczegółowo przedstawiam zawartość gablot.
więcej
Dedykacja dla Henryka Wieniawskiego
No i już się zaczęło! - Wprawdzie do rozpoczęcia samego XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im.Henryka Wieniawskiego jeszcze kilka dni: losowanie kolejności wystąpień na przesłuchaniach - 7 bm, natomiast Wielka Gala, otwarcie oficjalne Konkursu - 8 bm. Niemniej 1 października - w Międzynarodowym Dniu Muzyki, w holu przeszklonego budynku Akademii Muzycznej zgromadzili się miłośnicy twórczości Wieniawskiego, by podziwiać ... rzeźby.
więcej
"Bimba Wieniawskiego" czyli muzycznym tramwajem przez Poznań
1 października, w Międzynarodowy Dzień Muzyki , Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego zaprosiło mieszkańców Poznania na wycieczkę BIMBĄ WIENIAWSKIEGO. Akcja miała cel promocyjno-edukacyjny i odbyła się na tydzień przed rozpoczęciem XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (8 – 23 października 2011).
więcej
Wszystko już biegnie - przed XIV Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. H.Wieniawskiego
Do otwarcia Konkursu liczy się już dosłownie dni. Zaproszono zatem (29.08.2011) do siedziby Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu na przedinauguracyjną konferencję prasową dziennikarzy, patronów, partnerów mającego wystartować 8 października br. tego wielkiego w świecie skrzypków międzynarodowego wydarzenia.
więcej
Lista uczestników XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
Maxim Vengerov, Przewodniczący Jury XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im Henryka Wieniawskiego, od 26.09.2011 r. do 21 kwietnia 2011  r. przesłuchał 111 skrzypków w 9 miastach świata  (Bergamo, Londyn, Quebec, Jokohama, Seul, Moskwa, Baku, Bruksela, Poznań). Zapoznał się również z 12 kasetami DVD zaakceptowanymi w drodze wyjątku. Z każdego miasta, w których występowali młodzi wirtuozi zostali wyłonieni uczestnicy konkursu. Po przesłuchaniach w Poznaniu, gdzie wystąpiło najwięcej   instrumentalistów z naszego kraju Maxim Vengerov wypowiadał się z uznaniem o polskiej szkole skrzypcowej, która będzie najliczniej reprezentowana w październiku w Poznaniu.  Do konkursu przystąpi 52  kandydatów pochodzących z 20 krajów Europy, Azji, Australii i obu Ameryk.
więcej
Po preselekcjach-poszukiwanie osobowości pełnej...
Organizatorzy XIV-tego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego dawkują dziennikarzom hickokowskie napięcia!
więcej
Ostatnie preselekcje przed "Wieniawskim"
Odbyła się już ostatnia tura preselekcji przed XIV Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, który odbędzie się w październiku 2011 roku w Poznaniu. Przesłuchania kwalifikacyjne odbywały się na całym świecie. Tym razem preselekcje twały cztery dni i odbyły  się w Polsce...
więcej
Wielkie odliczanie do XIV Konkursu Skrzypcowego...
Na 300 dni przed 14. Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym imienia Henryka Wieniawskiego (8-23 października 2011), w Filharmonii Narodowej w Warszawie 22 listopada 2010 roku  zaprezentowało się młode pokolenie gwiazd muzyki skrzypcowej...
więcej
"Wszystko już biegnie" (VI)- Przygotowania do XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego
Ale nie tylko do konkursu skrzypcowego przygotowuje się Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. A więc dzisiaj o równoległym znaczącym konkursie, no i wreszcie o wspomnianych w jednej z przytaczanych wcześniej rozmów z Andrzejem Wituskim - byłym Prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, obecnie Dyrektorem Międzynarodowych Konkursów – dwóch plakatach Rafała Olbińskiego!
więcej
"Byłem tu, Fryderyk"
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zorganizowało w dniu 5 września 2010 koncert unikatowego kwartetu Kwadrofonik. "Byłem tu, Fryderyk" to niezwykle interesujący folkowy projekt, łączący muzykę ludową z cytatami dzieł Fryderyka Chopina, a zatem doskonale wpisujący się w obchody Roku Chopinowskiego.
więcej