Jest to złota zasada w życiu: wymagać mało od świata, a wiele od siebie - Chryzyp z Soloj
Społeczeństwo... »

Dziecko z probówki

Drukuj
 

Współczesne sposoby leczenie niepłodności można podzielić na cztery grupy: metody farmakologiczne, chirurgiczne, podstawowe i zaawansowane techniki wspomaganego rozwoju. Niestety efektywność poszczególnych z nich jest bardzo różna. Z dwóch pierwszych korzysta w Polsce duża grupa osób, głównie, dlatego, że są one refundowane. Tymczasem, ani leczenie farmakologiczne, takie jak np. podawanie androgenów, witamin i cynku u mężczyzn, ani też chirurgiczne np. operacja zaawansowanej endometriozy u kobiet czy żylaków powrózka nasiennego u mężczyzn, nie przynoszą pożądanych efektów. Jedyną ich „zaletą” są niskie koszty. Nie obciążają ani budżetu państwa, ani kieszeni zdesperowanych, niespełnionych rodziców.

Spośród stosowanych obecnie metod leczenia bezdzietności, uznaną wartość terapeutyczną posiadają jedynie dwie pozostałe grupy: podstawowe i zaawansowane techniki wspomaganego rozrodu. Wśród nich możliwości wyboru są naprawdę duże, poczynając od farmakologicznej indukcji jajeczkowania, poprzez inseminację nasieniem ojca lub dawcy, a na zapłodnieniu in vitro samoistnym lub przy pomocy laboranta, kończąc. Tutaj każdy przyszły rodzic, na pewno znajdzie coś dla siebie.

  • Indukcja jajeczkowania oraz zabiegi inseminacji. Polecana kobietom, u których przyczyną niepłodności są zaburzenia cyklu miesięcznego przy obniżonej płodności nasienia mężczyzny. Polega na podawaniu leków w pierwszej fazie cyklu, wpływających na wzrost i osiągnięcie dojrzałości kilku komórek jajowych, co zwiększa szansę na ciążę. Dodatkowo nasienie pobrane od partnera wstrzykuje się w pobliże komórki jajowej, dzięki czemu słabsze z natury plemniki mężczyzny nie tracą energii na pokonanie dystansu z pochwy do jajowodu. Koszt ok. 800-1600 zł.
    -
    Zapłodnienie in vitro (IVF). Wykonywane u par, u których nie może dojść do zapłodnienia z powodu, np. niedrożności jajowodów, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości nasienia partnera. Zabieg polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem poza organizmem matki. Poprzedzony jest stymulacją hormonalną kobiety, mającą na celu uzyskanie większej liczby komórek jajowych, które pobierane są z pęcherzyków Graffa, za pomocą punkcji pod kontrolą USG. Następnie komórki jajowe łączone są z nasieniem na specjalnych pożywkach. Koszt ok. 7-14 tys. zł.

  • Docytoplazmatyczna iniekcja plemnika (ICSI). Stosowana u par, u których nasienie partnera ma bardzo mało plemników o prawidłowej ruchliwości. Cały zabieg przebiega identycznie, jak zwykłe in vitro, z tą jedynie różnicą, że zapłodnienia dokonuje się poprzez wprowadzenie plemnika do wnętrza komórki jajowej. Koszt od 8 do 14 tys. zł.

  • TESA. Dotyczy mężczyzn, u których w nasieniu brak jest plemników, jednak produkują je jądra. Wówczas istnieje możliwość pobrania ich bezpośrednio z tego narządu. Wykonuje się to za pomocą biopsji cienko igłowej w znieczuleniu ogólnym. Dalsze leczenie przebiega tak samo, jak w zapłodnieniu pozaustrojowym metodą ICSI. Koszt leczenia jest droższy od poprzedniego o ok. 500 zł.

Należy pamiętać, że wyboru najlepszej metody leczenia niepłodności dokonuje zawsze lekarz, dostosowując je do sytuacji konkretnych pacjentów, przyczyn niepłodności, stosowanego wcześniej leczenia oraz obecnej sytuacji zdrowotnej partnerów.


Marzena Sygut