Jest to złota zasada w życiu: wymagać mało od świata, a wiele od siebie - Chryzyp z Soloj

Społeczeństwo...

W poszukiwaniu mistrza...
W wielu przestrzeniach ludzkiego życia można dostrzec, że czas Mistrzów się skończył. Dotyczy to zarówno wielu tzw. nauk szczegółowych a także filozofii. Wprawdzie jeden z wybitnych filozofów – Józef M. Bocheński przestrzegał przed „izmami” i twierdził np., że „prawdziwy filozof nie jest i nie może być żadnym X-istą, nie może znać żadnego guru”, jednak to nie jest tak do końca słuszne...
więcej
Krakowskie spotkanie z ...Tybetem
27 listopada w Księgarni Pod Globusem na ul. Długiej 1 w Krakowie odbyło się niesamowite spotkanie z wielkim podróżnikiem i znawcą buddyzmu tybetańskiego Makiem Kalmusem, autorem albumu Tybet. Legenda i rzeczywistość Wydawnictwa Bezdroża.
więcej
Olimpijski spokój?
Znane jest potoczne określenie "olimpijski spokój". Warto uświadomić sobie, że określenie to wyrasta z realiów starożytnych igrzysk, gdzie podczas ich trwania nastawał spokojny czas...
więcej
Małpa też człowiek

Przed trzema tygodniami jedna z organizacji hiszpańskich „radykałów” zaapelowała o przyznanie niektórym gatunkom małp niektórych praw człowieka.

więcej
Z wizytą na stacji...
Wizyta na stacji benzynowej jest dla nas coraz bardziej przykra. Paliwo jest w cenach europejskich, w przeciwieństwie do wypłat, które nadal są specyficznie polskie.
więcej
I gol...
Stało się to, co było do przewidzenia. Ale oczywiście zbrodnią jest odbierać kibicowi nadzieję. Stąd niedzielny mecz spróbujmy przedstawić w samych superlatywach.
więcej
Pogrywanie na emocjach
Wiem, że narażę się wielu ludziom, gdy powiem, że nie mam wypieków na twarzy przed meczem Polska-Niemcy. Owe wypieki pojawiają sie, gdy biorę do ręki niektóre gazety czy włączam telewizor.
więcej
Noc muzeów w Wielkopolsce
Kolejna „Noc Muzeów” pokazała, że Polacy wcale nie są jedynie odbiorcami kultury masowej. Wielu zastanawia się jednak, dlaczego w nocy?
więcej
Nietypowo
W ostatnich dniach kwietnia byliśmy świadkami nietypowego zjawiska. O swoje prawa upomnieli się pracownicy „skarbówki”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie forma, jaką przyjęli.
więcej
Uczeń (nie) potrafi
Jeszcze się nie zdarzyło, aby egzamin gimnazjalny wywołał taką burzę. Rozumiem jednocześnie, że ktoś, kto ukończył edukację jakieś kilka lub kilkadziesiąt lat temu, może pogubić się w natłoku informacji. Spróbujmy więc kilka spraw uporządkować i wyjaśnić...
więcej