Trzeba znać siebie samego: gdyby to nie posłużyło do znalezienia prawdy, posłuży przynajmniej do wytyczenia własnego życia - Kartezjusz

Społeczeństwo...

Obojętność, która zabić może...
A wydawać się mogło, że idea Solidarności jednak gdzieś stała się normą postępowania... Bynajmniej nie wszędzie... Nadal 'homo sovieticus'w różnych odcieniach daje o sobie znaki. Nawet wobec śmiertelnego zagrożenia innych... Ot, kolejna historia z pewnej 'małej Ojczyzny”... I to w dzień obchodów bolesnej rocznicy 1 września...
więcej
Historia ruszyła z kopyta
Istnieją różne koncepcje czasu i historii. Wydaje się jednak naturalnie oczywiste, że to co zwiemy 'historią' nierozerwalnie związane jest z ludzkim istnieniem. Cóż znaczy świat, czym jest czas... bez człowieka...? Tej istoty, która została obdarzona świadomością refleksyjną, to znaczy zdolnością pytania o sens czasu i świata, w którym jest zanurzona.
więcej
Świat skadrowany...
Jeszcze nie tak dawno przed uruchomieniem migawki aparatu fotograficznego starannie przemyśliwaliśmy wybór każdy obiektu do „zdjęcia”, budowaliśmy kadr, że nie wspomnę o, także nieodległym czasie, gdy i operowanie światłem było dla wielu nie lada wyzwaniem.
więcej
Pytając o Kościół

Maj to czas pierwszych Komunii. Przy tej okazji bardzo często podczas rodzinnych spotkań rozmawia się o Kościele... 

więcej
Dziecko z probówki
Gdy natura zawodzi, jedyną szansą, na posiadanie własnego potomka pozostaje pomoc specjalisty. Warto z niej skorzystać. Aktualne metody leczenia pozwalają, bowiem skutecznie rozwiązać problem braku dziecka u ponad 95% niepłodnych par.
więcej
W oczekiwaniu na bociana
Co piąte małżeństwo na świecie, nie może doczekać się własnego dziecka. Stanowi to blisko 80. milionową armię kobiet i tyluż samo mężczyzn, którym natura nie daje szansy zostania rodzicem. Kto ponosi „winę”, za ten stan rzeczy?
więcej
Fenomen pocałunku-I
Może być: symboliczny, ruchomy, dotykający, prosty lub pochyły, odwracany i wyciśnięty, spinający, wpijający się, a także odwracający uwagę, budzący, przeniesiony, prowokujący... Po prostu – pocałunek. Powyżej fragmenty „katalogu” ze słynnej „Kamasutry”. Tamże bliższe objaśnienia i instrukcje...
więcej
Fenomen pocałunku-II
Pierwszy zarejestrowany kamerą (wytwórnia Edison Company) pocałunek filmowych bohaterów odbył się w końcu XIX wieku. Tego, jak się okazało później szokującego i skandalicznego, czynu dokonali aktorzy May Irvin i John C. Rice (całus „w rejonie” między nosem a kącikiem ust bohaterki).
więcej
Nieprzyjemne skutki upoj(o)nej nocy
Z dawnych zwyczajów towarzyskich pozostało Polakom biesiadowanie. I nie ma w tym nic zdrożnego. A jak biesiada to i alkohol.
więcej
Nowy Rok - nadzieja na nowe życie - byłam świadkiem
Byłam świadkiem... Przenoszenie poza granice śmierci. To było kilka lat temu. Na oddziale transplantologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym spędziłam z zespołem lekarzy kierowanym wówczas przez dr Zbigniewa Włodarczyka, prawie 60 godzin! Godzin, gdy byłam świadkiem, jak medycyna starała się coś z niepotrzebnej śmierci jeszcze odzyskać...
więcej