Trzeba znać siebie samego: gdyby to nie posłużyło do znalezienia prawdy, posłuży przynajmniej do wytyczenia własnego życia - Kartezjusz

Społeczeństwo...

Na szczycie stromej góry- po kolejnym Ogólnopolskim Dniu Transplantacji
Ostatnie dni stycznia - z okazji Dnia Transplantacji - przywołały  problematykę  przeszczepów. Mówienie o transplantacjach - choć tak „nośne medialnie” - jest dzisiaj niezwykle trudne. To nie tylko stroma góra, ale i przepastne obszary ludzkiej psychiki, wrażliwości i bardzo często ... niewiedzy.
więcej
Piekło nad piekłami...
Loos, rraus, schnell – zaraz po otwarciu wagonu rozległy się wrzaski. Oślepiały mnie reflektory ustawionych przy rampie samochodów. Posypały się ciosy, uderzenia kolbą. Krzyki, wycie z bólu. Trzeba było skakać z wysokiego wagonu na rampę. Metr nad ziemią. Ludzie przewracali się, kaleczyli ręce, łamali nogi. Psy szczekały, biegały, skakały do boków, gryzły.
więcej
Wszystko na sprzedaż?
Każdy trup ożywia stronę - zwykł mawiać red. Maciej Gryfin - naczelny poczciwego ,,Expressu Poznańskiego” gdy gazeta była jeszcze popołudniówką. I dopytywał naszego dziennikarza ,,kryminalnego” Żuka-Szymańskiego czy trup w jego artykule jest czy też go nie ma. Gdy był - artykuł zaczynał się na czołówce (górna część) pierwszej strony, gdy nie było - gdzieś na dole. Miejsce na pierwszej stronie było w tamtych dość już odległych latach 70. i 80-tych o tyle istotne, że gazety leżąc w stosie w kiosku Ruchu ,,pokazywały” tylko swoją górną część.
więcej
Nowa ustawa o zakazie palenia...
15 XI 2010 Polska dołączyła do długiej listy państw europejskich, w których obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych. Po czterech latach kampanii społecznych: Lokal bez papierosa.pl i Polska bez Dymu.pl, w ramach których Stowarzyszenie MANKO bezpłatnie promowało lokale, które wolontaryjnie wprowadzały zakaz, w życie weszła nowa ustawa. Nakłada ona na właścicieli lokali zaostrzone obowiązki, z drugiej strony dostosowuje Polskę do standardów światowych...
więcej
Wielki finał "Akcji paczka"...
Z największych galerii handlowych w Polsce zniknęły "Paczki", kończąc tym samym ogólnopolską akcję, realizowaną w ramach kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa - Polska Bez Dymu. Stowarzyszenie MANKO, organizator, po podliczeniu paragonów, zna już wyniki konkursu „Odwiedzaj lokale wytrwale...
więcej
Czy jesteś turystą odpowiedzialnym?
Wakacje to czas, kiedy stykamy się z innymi kulturami i bardzo często musimy skonfrontować własne wyobrażenia o nich z rzeczywistością. O tym, jak ważne jest stosowanie kilku podstawowych zasad podczas podróży zarówno tych bliskich, jak i dalekich, przypomina Wydawnictwo Bezdroża, zachęcając wszystkich do podróży odpowiedzialnej.
więcej
Widziane z Moskwy...
... mówiąc o Powstaniu Warszawskim, zawsze musimy wziąć pod uwagę jedną zasadniczą różnicę pomiędzy rosyjskim i polskim na nie spojrzeniem. Polacy widzą w nim jedną z największych tragedii wojny. Nic dziwnego: w powstaniu ginęło dziennie około 3 tysięcy osób – powstańców i cywilów. Liczba przerażająca, ale nie dla nas, Rosjan. My jesteśmy przyzwyczajeni do wielkich ofiar wojennych.
więcej
Słowniczek miłośnika kawy
"Filiżanka smaków" zaprasza do lektury nietypowego "słownika"...
więcej
Religie w dialogu
„Och, Wschód jest Wschodem, a Zachód Zachodem – nigdy się nie spotkają” – tym początkowym i zarazem ostatnim wersem wiersza „The Ballad of East and West” laureata literackiej nagrody Nobla z 1907 roku Rudyarda Kiplinga, (angielskiego prozaika poety i publicysty znanego głównie jako autora „Księgi dżungli”), rozpoczyna się pasjonująca praca niemieckiego religioznawcy, profesora Uniwersytetu Fredricha Schillera w Jenie Udo Tworuschka – „Religie Świata w Dialogu”.
więcej
Ekoturystyka – nowe wydanie książki o turystyce przyjaznej dla środowiska
Ukazało się trzecie zaktualizowane wydanie książki pt. „Ekoturystyka” Dominiki Zaręby, pierwszej publikacji nt. ekoturystyki w Polsce. Książka, opublikowana nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, porusza niezwykle ważny problem ekoturystyki jako formy turystyki zrównoważonej, która przyczynia się do ochrony środowiska oraz przynosi korzyści ekonomiczne i poprawę jakości życia społeczności lokalnych w najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo zakątkach świata. W publikacji znajdziemy liczne przykłady rozwiązań proekologicznych w turystyce krajowej i światowej – m.in. z USA, Nepalu, Gwatemali, Meksyku, Belize, Mongolii, Węgrzech, Rumunii, Białorusi, Włoszech i wielu innych krajów.
więcej