Człowiek staje się czystym dobrem, żyjąc w naturze - Jean Jacques Rousseau

Społeczeństwo...

Międzynarodowa nagroda dla Stowarzyszenia MANKO
Z ogromną dumą i radością informujemy, że działania Stowarzyszenia MANKO prowadzone w ramach kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl, zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie Global Tobacco Control Alumni Awards for Excellence.
więcej
Wysyp poezji...
570 wierszy w 233 zestawach nadesłanych przez 217 autorów – to statystyka VI Konkursu Poetyckiego im Łucji Danielewskiej. W wierszach natomiast bezmiar bólu, niemożności pogodzenia się z utratą najbliższych, z chorobami, z uzależnieniami (wiersze bywają terapią, do czego jeszcze powrócę), ba - ze światem takim, jakim jest, a nade wszystko bezmiar samotności, braku miłości.
więcej
Polska bez dymu...w 2013 roku...
Ministerstwo Zdrowia zakończyło konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenia obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów, pokazujących prawdziwe skutki palenia. Projekt rozporządzenia czeka na podpisanie przez Minister Zdrowia.
więcej
Kabiny i palarnie owiane toksycznym dymem obłudy
Badania naukowe dowodzą, że żaden system wentylacyjny nie chroni zdrowia przed śmiercionośnymi toksynami dymu tytoniowego. Instalowanie takich urządzeń to ślepa uliczka. Wyeliminowanie palenia z przestrzeni publicznej jest znacznie skuteczniejszym, tańszym i, co ważne, akceptowanym społecznie środkiem ochrony zdrowia zarówno niepalących, jak i palaczy.
więcej
Koniec z mitem ekonomicznej katastrofy...
Ekonomiczne koszty konsumpcji tytoniu na terenie Unii Europejskiej wyniosły w 2000 r. 100 miliardów euro. Palenie tytoniu jest finansową studnią bez dna. Używanie tytoniu jest nadal pierwszą przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów w Unii - każdego roku przedwcześnie umiera ok. 650 tysięcy osób. Komisja Europejska szykuje się do zmian obowiązujących przepisów, regulujących rynek tytoniowy.
więcej
Ani jednej kropli krwi...
W krótkim czasie do rąk moich trafiły dwie frapujące, (każda na swój sposób), książki dotyczące historii, jednak w zbeletryzowanej formie. Obie wywodzą się z tego samego okresu. Mianowicie, dotyczą II wojny światowej. Obie - przynajmniej dla mnie - łączy podobne podejście do wybranego wątku z czasu, który stanowi wieczne memento, nie zabliźnia się; podejście zawierające się w pytaniu: co by było gdyby?...
więcej
Opowieść o skrzypcach i lutnikach... (I)
Skrzypce, skrzypeczki, skrzypice a mówiąc jeszcze inaczej: szyjkowy chordofon smyczkowy.. Gdy wyjdą z rąk lutnika artysty, gdy znajdzie się kompozytor z talentem i muzyk-wirtuoz a i odpowiedni smyczek przedniej jakości - zagrają! I to jak! Słuchając ich czasem nie wiadomo czy to diabeł w nich siedzi czy anioł swoją muzyką je pieści?
więcej
Opowieść o skrzypcach i lutnikach (II)
Prym w budowie skrzypiec niewątpliwie wiedli lutnicy polscy i włoscy, choć kto był pierwszy (i lepszy!) trudno ostatecznie i jednoznacznie ustalić. Mówiono zrazu, że włoska viola wyprzedziła w czasie polskie skrzypce.
więcej
Zakaz palenia pełną parą...
66% pracowników lokali krakowskiego Kazimierza ma pozytywny stosunek do zakazu palenia, aż 97,5% lokali zostało dostosowanych do wymogów ustawy o zakazie palenia, która obowiązuje od 15 listopada 2010 r. - wynika z badań społecznych. Sprawdzono również postawy osób palących i niepalących wobec wprowadzenia zakazu.
więcej