Śniła mi się we śnie rzeczywistość. Z jaką ulgą sie obudziłem - Stanisław Jerzy Lec

Społeczeństwo...

O miłości...

Ludzie chcą być kochani, ale sami na ogół kochać nie potrafią. Ludzie chcą być zauważani, ale sami z uwagą na drugiego człowieka mają wyraźne problemy. Ludzie chcą być ważni, nawet jak nie mają w tym względzie żadnego realnego pokrycia.

Ludzie nie potrafią być sami, ale rzadko kiedy potrafią być z drugą osobą. Ludzie …

więcej
O KSIĄŻCE, KTÓRA SIĘ STAJE - HERMANN HESSE, DAS GLASPERLENSPIEL - GRA SZKLANYCH PACIORKÓW
Ostatnia powieść Hermana Hessego pt. Das GlasperlenspielGra szklanych paciorków, ukazała się w Szwajcarii w roku 1943. Swoją pracę nad tym tekstem pisarz rozpoczął dwanaście lat wcześniej, od 1931 roku. Z pewnością jest to jedno z trudniejszych dzieł w dorobku niemieckiego pisarza. Właściwie dopiero po przeczytaniu całości, Czytelnik zaczyna odczuwać specyficzne działanie słów...
więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia-przeciwdziałać czy leczyć?
Trzeci czwartek listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Znaczna większość palaczy uzależnionych od tytoniu, swojego pierwszego papierosa wypaliła w wieku 13-15 lat. W Polsce każdego dnia ok. 500 dzieci rozpoczyna palenie papierosów. W związku z tym Stowarzyszenie MANKO stawia na prewencję i prowadzi obecnie kampanię antytytoniową przeznaczoną dla młodzieży gimnazjalnej – „Palenie jest słabe”. Zainteresowanie kampanią przerosło wszelkie oczekiwania. Przedstawiciele 350 szkół wzięli udział w szkoleniach profilaktyczno-edukacyjnych, a na konkurs związany z tematem akcji napłynęło ponad 600 prac uczniów z całej Polski, które oglądać może 42 000 fanów na Facebooku.
więcej
Z Pałacu do Pałacu....
Kultura kształtuje naszą wrażliwość, rozwija zdolność odbierania świata w jego pięknie i bogactwie – mówił w trakcie przyjęcia obrazów z Galerii Pałacu w Rogalinie do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. A przypomnę, że dopiero co na tych stronach pisałam o podobnym odniesieniu wybitnego, światowej sławy socjologa prof. Zygmunta Baumana, właśnie do kultury, do sztuki.
więcej
Unijna Dyrektywa Tytoniowa bliska finalizacji!
Nowy Komisarz Unii Europejskiej ds. Zdrowia i Polityki Konsumenckiej ogłosił na dzisiejszej konferencji (t.j. 19.12.2012.) w Brukseli projekt rewizji Unijnej Dyrektywy Tytoniowej. To bardzo ważny krok w kierunku poprawy jakości zdrowia, mający ogromne poparcie zarówno środowisk prozdrowotnych, jak i samych obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków. Z uwagi na protesty branży tytoniowej Partnerstwo „Polska Bez Dymu” apeluje do polskiego rządu o nieuleganie wpływom środowisk tytoniowych.
więcej
Polacy z HIV czują się odrzuceni...
1 grudnia obchodziliśmy  kolejny Światowy Dzień Walki z AIDS.  Z badań przeprowadzonych wśród 500 seropozytywnych Polaków wynika, że mimo licznych kampanii edukacyjnych niski poziom wiedzy jest główną przyczyną dyskryminacji z powodu HIV...
więcej
Polska zdelegalizuje papierosy do 2030 roku?
Wiceminister Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki poparł uwolnienie Polski od dymu tytoniowego podczas debaty dotyczącej zdrowia publicznego w Pałacu Prezydenckim. Jego propozycja spotkała się z szerokim poparciem środowisk prozdrowotnych, dla których wzorem do naśladowania stały się takie kraje jak Australia czy Finlandia, będące od wielu lat liderami w obszarze skutecznej polityki antytytoniowej. Czołowi kardiolodzy uczestniczący w XVI Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego poszli jeszcze dalej i zadeklarowali: w 2030 r. Polska ma być wolna od tytoniu.
więcej
Międzynarodowa nagroda dla Stowarzyszenia MANKO
Z ogromną dumą i radością informujemy, że działania Stowarzyszenia MANKO prowadzone w ramach kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl, zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie Global Tobacco Control Alumni Awards for Excellence.
więcej
Wysyp poezji...
570 wierszy w 233 zestawach nadesłanych przez 217 autorów – to statystyka VI Konkursu Poetyckiego im Łucji Danielewskiej. W wierszach natomiast bezmiar bólu, niemożności pogodzenia się z utratą najbliższych, z chorobami, z uzależnieniami (wiersze bywają terapią, do czego jeszcze powrócę), ba - ze światem takim, jakim jest, a nade wszystko bezmiar samotności, braku miłości.
więcej