Wolność jest to prawo czynienia tego wszystkiego, co nie zaszkodzi innym - Edmund Husserl

Społeczeństwo...

O KSIĄŻCE, KTÓRA SIĘ STAJE - HERMANN HESSE, DAS GLASPERLENSPIEL - GRA SZKLANYCH PACIORKÓW
Ostatnia powieść Hermana Hessego pt. Das GlasperlenspielGra szklanych paciorków, ukazała się w Szwajcarii w roku 1943. Swoją pracę nad tym tekstem pisarz rozpoczął dwanaście lat wcześniej, od 1931 roku. Z pewnością jest to jedno z trudniejszych dzieł w dorobku niemieckiego pisarza. Właściwie dopiero po przeczytaniu całości, Czytelnik zaczyna odczuwać specyficzne działanie słów...
więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia-przeciwdziałać czy leczyć?
Trzeci czwartek listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Znaczna większość palaczy uzależnionych od tytoniu, swojego pierwszego papierosa wypaliła w wieku 13-15 lat. W Polsce każdego dnia ok. 500 dzieci rozpoczyna palenie papierosów. W związku z tym Stowarzyszenie MANKO stawia na prewencję i prowadzi obecnie kampanię antytytoniową przeznaczoną dla młodzieży gimnazjalnej – „Palenie jest słabe”. Zainteresowanie kampanią przerosło wszelkie oczekiwania. Przedstawiciele 350 szkół wzięli udział w szkoleniach profilaktyczno-edukacyjnych, a na konkurs związany z tematem akcji napłynęło ponad 600 prac uczniów z całej Polski, które oglądać może 42 000 fanów na Facebooku.
więcej
Z Pałacu do Pałacu....
Kultura kształtuje naszą wrażliwość, rozwija zdolność odbierania świata w jego pięknie i bogactwie – mówił w trakcie przyjęcia obrazów z Galerii Pałacu w Rogalinie do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. A przypomnę, że dopiero co na tych stronach pisałam o podobnym odniesieniu wybitnego, światowej sławy socjologa prof. Zygmunta Baumana, właśnie do kultury, do sztuki.
więcej
Unijna Dyrektywa Tytoniowa bliska finalizacji!
Nowy Komisarz Unii Europejskiej ds. Zdrowia i Polityki Konsumenckiej ogłosił na dzisiejszej konferencji (t.j. 19.12.2012.) w Brukseli projekt rewizji Unijnej Dyrektywy Tytoniowej. To bardzo ważny krok w kierunku poprawy jakości zdrowia, mający ogromne poparcie zarówno środowisk prozdrowotnych, jak i samych obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków. Z uwagi na protesty branży tytoniowej Partnerstwo „Polska Bez Dymu” apeluje do polskiego rządu o nieuleganie wpływom środowisk tytoniowych.
więcej
Polacy z HIV czują się odrzuceni...
1 grudnia obchodziliśmy  kolejny Światowy Dzień Walki z AIDS.  Z badań przeprowadzonych wśród 500 seropozytywnych Polaków wynika, że mimo licznych kampanii edukacyjnych niski poziom wiedzy jest główną przyczyną dyskryminacji z powodu HIV...
więcej
Polska zdelegalizuje papierosy do 2030 roku?
Wiceminister Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki poparł uwolnienie Polski od dymu tytoniowego podczas debaty dotyczącej zdrowia publicznego w Pałacu Prezydenckim. Jego propozycja spotkała się z szerokim poparciem środowisk prozdrowotnych, dla których wzorem do naśladowania stały się takie kraje jak Australia czy Finlandia, będące od wielu lat liderami w obszarze skutecznej polityki antytytoniowej. Czołowi kardiolodzy uczestniczący w XVI Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego poszli jeszcze dalej i zadeklarowali: w 2030 r. Polska ma być wolna od tytoniu.
więcej
Międzynarodowa nagroda dla Stowarzyszenia MANKO
Z ogromną dumą i radością informujemy, że działania Stowarzyszenia MANKO prowadzone w ramach kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl, zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie Global Tobacco Control Alumni Awards for Excellence.
więcej
Wysyp poezji...
570 wierszy w 233 zestawach nadesłanych przez 217 autorów – to statystyka VI Konkursu Poetyckiego im Łucji Danielewskiej. W wierszach natomiast bezmiar bólu, niemożności pogodzenia się z utratą najbliższych, z chorobami, z uzależnieniami (wiersze bywają terapią, do czego jeszcze powrócę), ba - ze światem takim, jakim jest, a nade wszystko bezmiar samotności, braku miłości.
więcej
Polska bez dymu...w 2013 roku...
Ministerstwo Zdrowia zakończyło konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenia obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów, pokazujących prawdziwe skutki palenia. Projekt rozporządzenia czeka na podpisanie przez Minister Zdrowia.
więcej