Milczenie w odpowiednim momencie jest ważniejsze i lepsze od wielkich słów - Plutarch
Śladami Franciszka »

Papieża Franciszka "Dekalog" w drodze do szczęścia...

Drukuj

W niespokojnym czasie wojen i przemocy, pełnym tragedii, Papież Franciszek proponuje drogę do szczęścia.
7 lipca 2014 roku Papież spotkał się z dziennikarzem Pablo Calvo w Domu św. Marty i rozmawiał ponad 70 minut, gdzie między innymi zaproponował 10 rad, które mogą pomóc osiągnąć szczęście w czasie marnym...
Tekst wywiadu opublikowano także w cotygodniowym dodatku do argentyńskiego dziennika 'Clarin'. Jeden z włoskich portali* zebrał w całość i opublikował treść papieskich rad. Zapraszamy do lektury papieskich rad, w „Naturalnie” naszym własnym tłumaczeniu....

1. Żyj i pozwól żyć . Według Papieża jest to jedna z fundamentalnych zasad bycia szczęśliwym: „Idź do przodu (rozwijaj się) i pozwól na to innym” - nawiązując do rzymskiego powiedzenia „ Żyj i pozwól żyć” („Campa e lascia campare”).
2. Dawaj siebie innym. Osoby – wyjaśnia Papież, „jeśli zamykają się w sobie ryzykują, by stać się egoistami. (Jak) stojąca woda , która szybko gnije”.
3. Doceniaj spokój. Papież Franciszek cytuje główną postać z powieści Ricardo Guiraldesa** i wyjaśnia, że jego 'pierwowozór' – pasterz Don Segundo Sombra – patrząc wstecz na swe życie.. :”Mówi, że w młodości był jak potok, pełen kamieni, niosący ze sobą wszystko, w czasie dojrzałym jak rwąca rzeka , a w wieku zaawansowanym porusza się jeszcze, lecz powoli”. Po czym Bergoglio podkreślił, że „zdolność poruszania się z uprzejmością i pokorą, życiowy spokój jest typowy dla osób starszych, którzy są (żywą) „pamięcią ludu”.
4. Szanuj czas wolny. - „Konsumpcjonizm przyniósł niepokój utraty kultury czasu wolnego” - podkreślił Papież Franciszek. Dlatego koniecznie trzeba wyłączyć telewizor, kiedy siada się do stołu. Stół jest po to by rozmawiać ze sobą.
5. Spędzaj niedzielę z rodziną. „Kiedyś , będąc w Campobasso, miałem spotkanie ze światem nauki i światem robotników; wszyscy oni domagali się niedzieli wolnej od pracy. Niedziela jest dla rodziny!”.
6. Dajmy pracę młodym.Musimy być twórczymi (w spotkaniu ) z młodymi. Jeśli zabraknie im perspektyw, bardzo łatwo mogą sięgnąć po narkotyki. Wśród młodych, bezrobotnych poziom samobójstw jest bardzo wysoki. (...). Nie wystarczy dać im jeść: trzeba trzeba zorganizować roczną naukę dla hydraulików, elektryków, krawców.. Godność wynika z faktu, że do domu przynosi się chleb...”
7. Opieka nad naturą. Degradacja środowiska „ jest jednym z największych wyzwań, do których jesteśmy wezwani”.
8. Zapomnij o złych rzeczach.Potrzeba mówienia źle o innych wskazuje na niską samoocenę. Aby poczuć się samemu nieco lepiej, szukam okazji, by uczynić gorszym bliskiego... Porzucić szybko złe rzeczy to zdrowa sprawa”.
9. Uszanuj myślenie innych bez prozelityzmu***. Trzeba zawsze odnosić się z szacunkiem do wiary innych . Możemy inspirować się nawzajem poprzez bycie świadkami. Ale rzeczą najgorszą jest religijny prozelityzm, który paraliżuje, zdaje się mówić: „Rozmawiam z tobą, by cię przekonać”. Nie. Każda osoba rozmawia, mając swą własną tożsamość. Kościół wzrasta dzięki przyciąganiu wiernych, a nie dzięki prozelityzmowi.”
10. Dąż do pokoju.Żyjemy w czasach wielu wojen-wyjaśnia Papież – i trzeba wykrzyczeć wezwanie do pokoju. Pokój wydaje się rzeczą na pozór cichą, ale tak naprawdę nigdy tak nie jest: pokój zawsze jest aktywny” .


Wprowadzenie i tłumaczenie z języka włoskiego:
Paweł Łukasz Nowakowski
Redaktor Naczelny
sierpień 2014.
Zdjęcia: Joanna M. Nowakowska, Rzym


*http://www.pianetadonna.it/societa/news/papa-francesco-10-consigli-per-essere-felici.html


**Ricardo Güiraldes (13 lutego 1886 — 8 października 1927) - argentyński nowelista i poeta.
Güiraldes urodził się w Buenos Aires w bogatej arystokratycznej rodzinie. Jego matką była Dolores Goñi, ojcem Manuel Güiraldes.
Przyjechał do Paryża w 1910 roku. Był jednym z najbardziej zagorzałych propagatorów tanga argentyńskiego w Paryżu w tym okresie. W 1911 roku napisał słynny wiersz na cześć tanga, a w 1911 odtańczył tango, wśród zdumionych gości salonu w Paryżu. W czasie pierwszej wojny światowej napisał pół-autobiograficzną książkę Raucho na temat swojego życia w Paryżu (Cooper, 1995).

*** nawracanie na siłę