Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i rozumnie - Epikur Z Samos

Refleksyjnie...

Takie małe Grenoble
W wielu kulturach funkcjonuje bardzo trafne spostrzeżenie, iż "najtrudniej jest zmienić mentalność człowieka".
więcej
Małpa też człowiek
Przed trzema tygodniami jedna z organizacji hiszpańskich „radykałów” zaapelowała o przyznanie niektórym gatunkom małp niektórych praw człowieka.
więcej
Władza daje do myślenia...czyli o rozumieniu człowieka
Wspomniany w poprzedniej refleksji (znaleźć ją można w dziale "Naczelny mysli,że...) p .t. „Samorządna poprawność” - „List od władzy” - prowokuje do innych jeszcze rozważań. Chodzi o to, czy Władza słuchać potrafi i jakie skutki 'nie – słyszenia' obywatela mogą się pojawić... I co znaczy „dbanie o dobry wizerunek”...
więcej
Zaduma nas złotą jesienią - Prof.A.Dziatkowiak
Nasz kraj ma szczęśliwe położenie geograficzne z wyrazistymi czterema porami roku. W krajach podzwrotnikowych i równikowych przeważnie panują upały i susze lub tropikalna wilgotność i wieczna zieleń.
więcej
Tybet-legenda i rzeczywistość
Tybet – odwieczny kontrast i bariera pomiędzy kulturą europejską a światem ludzi zamkniętych pomiędzy wielkimi szczytami gór. Któż z nas nie marzył o podróży w piękne, pełne majestatu Himalaje i tajemnicze buddyjskie plenery?
więcej
Wakacyjne poszukiwanie skarbów
Być może wkrótce powrócą słoneczne dni.  Tych, którzy jeszcze nie wyjechali na letnie wojaże zachęcamy do zabawy zorganizowanej przez wydawnictwo Bezdroża pod hasłem Szukaj skarbów z Bezdrożami.
więcej
Wsłuchany w ludzi, wsłuchany w świat...
Mam przed sobą publikację niezwykłą, magiczny zupełnie zbiór kazań wygłaszanych w latach 1980-1992 w starosądeckim klasztorze Sióstr Klarysek przez ks. Józefa Tischnera.
więcej
Obojętność, która zabić może...
A wydawać się mogło, że idea Solidarności jednak gdzieś stała się normą postępowania... Bynajmniej nie wszędzie... Nadal 'homo sovieticus'w różnych odcieniach daje o sobie znaki. Nawet wobec śmiertelnego zagrożenia innych... Ot, kolejna historia z pewnej 'małej Ojczyzny”... I to w dzień obchodów bolesnej rocznicy 1 września...
więcej
Nadeszła jesień...
Naturalnie ,że nadeszła kalendarzowa jesień. Tak ten świat został urządzony, że człowiek potrzebuje zmiany.
więcej
Po tamtej stronie życia...
Narodziny są świętem, młodość zasługą; wiek dojrzały obowiązkiem. A starość, a śmierć? W naszej kulturze w codziennym myśleniu ta zajmuje miejsce...dziwne. Warto o tym wszystkim pomyśleć w jesiene wieczory, w obliczu nadchodzących dni: Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego...
więcej