Przyjaciele na ogół pomagają żyć i przeszkadzają pracować - Tadeusz Kotarbiński

Refleksyjnie...

Emaus czyli dokąd zmierzamy

,Bogaty czy ubogi, po długim poście(...) najadłszy się szynki, kiełbasy, jaj i placków, uczuł potrzebę ruchu i aby pomóc trawieniu, poszedł na dalszą przechadzkę; przy tym pora wiośniana, po długim zimowym zamknięciu, wołała za obręb miasta, a dobrze jest zszedłszy z poczciwym sąsiadem, bzdurząc, gwarząc, iść za tłumem drugich(...)”.

więcej
Tybet. Legenda i rzeczywistość...
Tybet – odwieczny kontrast i bariera pomiędzy kulturą europejską a światem ludzi zamkniętych pomiędzy wielkimi szczytami gór. Któż z nas nie marzył o podróży w piękne, pełne majestatu Himalaje i tajemnicze buddyjskie plenery?
więcej
Weekendowe Muzy Kapitularza polskiej perły baroku
Nie jest już żadną tajemnicą, że Kapitularz poznańskiej Fary – perły baroku - otworzył swe wrota dla miłośników muzyki i opowieści farnych. Więc zupełnie jawnie zawiadamiamy o tym, że już niedługo w najbliższy weekend...
więcej
Locus secretus...
Będąc na zamku w Pieskowej Skale, warto podziwiając uroki tej budowli, zwiedzić wystawę o wymownym tytule „Gdzie król chodził piechotą.” Jest to na pewno ciekawa część historii ludzkości. Bliska – jednak z oczywistych powodów wstydliwa.
więcej
Rozterki Pani Barbary
Książka ta nie należy na pewno do nowości, bo swoją premierę miała jeszcze w 2007 roku. Jednak pod koniec wakacji warto po nią sięgnąć. I dla dobrej komedii i dla refleksji o czasach minionych – a może nie minionych...
więcej
Baśniowe szkło czyli Wenecja-Poznań, obiecujący związek
Co roku na Murano wystawiany jest inny artystyczny szklany obiekt. W tym roku o tym, że to Murano właśnie (pod koniec XIII wieku wszystkie piece szklarskie, dla bezpieczeństwa zostały przeniesione z Wenecji na położoną na lagunie pobliską wysepkę) jest miejscem wytopu słynnego w świecie szkła weneckiego, stanowi rozniebieszczona, krucha, chociaż obficie kolczasta forma. Przy niej turyści, gdy już przerzucą w co krok tu usytuowanych sklepach pamiątkarskich niezliczone ilości barwnych szkiełek , z zapamiętaniem się obfotografowują. W Poznaniu od 25 lipca do 24 sierpnia w Galerii Miejskiej ARSENAŁ mamy niebywałą okazję poznania unikatowych szklanych rzeźb powstałych w jednym z najznakomitszych weneckich warsztatów - Studio BERENGO.
więcej
Bar
Finezja, Kokosik, Smakosz, Santos, Pod Arkadami, Naleśnik. Nazywają się różnie, jednak łączy je kilka wspólnych cech.
więcej
O filozofii wolnego czasu
Wakacje rozpoczęły się juz na dobre. Są źródłem radości, zwłaszcza dla uczniów różnego typu szkół i studentów. Jednak sam wolny czas, to jeszcze za mało, aby wypocząć.
więcej
Etyka po raz kolejny
Myślałem, że nigdy nie będę musiał wstydzić się, że jestem dziennikarzem. A jednak...
więcej