Kiedy zobaczysz, ilu Cię wyprzedziło, uświadom sobie także, ilu kroczy za Tobą - Lucius Anneus Seneka

Refleksyjnie...

Różne barwy jesieni (III)
Spektakl na nieboskłonie ,,U nas dość głowę podnieść, ileż to widoków! Ileż scen i obrazków z samej gry obłoków! Bo każda chmura inna: na przykład jesienna Pełźnie jak żółw leniwa, ulewą brzemienna(...)” zachwycał się Adam Mickiewicz.
więcej
Strachy na lachy...
Strachy na lachy ... ... czyli – niczego się nie bać! O, nie wiem, czy w przypadku baśni Braci Grimm można tak powiedzieć. Po Biblii, to przecież najokrutniejsze opowieści o ludzkich i nieludzkich możliwościach przemocy, nacisku, szantażu, kary, czego tam jeszcze .., żeby przytoczyć chociażby piosenkę ptaszka z bajki Grimmów „O drzewie jałowca”: Zabiła mnie matka i ugotowała Zrobiła potrawę, ojcu ją podała. A siostra Merlenka kosteczki zebrała, Poszła pod jałowiec i tam pochowała ... Ożywiony bożym znakiem Jestem teraz pięknym ptakiem.
więcej
Alfabet wakacyjny (I)
Tradycyjnie wraz z ostatnim dzwonkiem szkolnym, wraz z przesileniem letnim rozpoczyna się czas wakacji, czas odpoczynku. Gwoli ścisłości napisać trzeba jednak, że od jakichś dwóch dekad obyczaje w tej materii się zmieniły i hasło ,,sezon letni” przestał być równoznaczny z ,,sezonem wakacyjnym”. Mówiąc krótko - na odpoczynek dobra jest każda pora roku, ale... lato najlepsze!
więcej
Alfabet wakacyjny (II)
Zapraszamy do lektury kolejnej części wakacyjnego alfabetu...
więcej
Alfabet wakacyjny (III)
Zapraszamy do lektury ostatniej części "wakacyjnej encyklopedii"...
więcej
Platan samobójca...czyli opowieść dendrologiczna
,,Drzewa i kamienie nauczą cię rzeczy, których nie usłyszysz z ust żadnego nauczyciela” mawiał średniowieczny francuski zakonnik, opat w Clairvaux Bernardo de Claraval (św. Bernard), a nasz Stefan Żeromski pisał w ,,Dziejach grzechu”: ,,Drzewa żyją wraz z człowiekiem (...) Wzruszenia nasze są w ich kształcie, zmianach i szumie.” Poznaniak Krzysztof Borkowski, dyplomowany kapitan żeglugi wielkiej, marynarz zafascynowany odnajdywaniem najstarszych, największych drzew w kraju i na świecie mówi, że każdy człowiek w naturalny sposób tęskni za przyrodą, do niej lgnie. Na morzu drzew nie ma, więc może dlatego z taką gorliwością oddał się swojej dendrologicznej pasji?
więcej
Opowieści dendrologicznej ciąg dalszy....
Okazałe drzewa znaleźć można także w Polsce, dla której krajobrazu charakterystyczne są dęby. Skupisko 6 najgrubszych dębów rośnie w pobliżu Świecia, duża grupa starych dębów rośnie nad Prosną w Plugawicach (pow. Kępno). Z kolei 555-letnią lipę drobnolistną o obwodzie 10,5 m i wysokości 27 m. podziwiać można w Cielętnikach niedaleko Częstochowy, na trasie pielgrzymek warszawskich. Z tą lipą wiąże się, zupełnie współczesna, historia pielgrzymów, którzy, wierząc w jej uzdrawiającą ,,stomatologiczną” moc, ogołacali drzewo z łyka i gałązek i je zjadali. Dopiero jakiś paskudny dziegieć, którym posmarowano drzewo, uratował je przed... zjedzeniem. W Goraju k. Skwierzyny rośnie cis o 3-metrowym obwodzie pnia, drugi taki K. Borkowski znalazł w Kraszewicach (pow. ostrzeszowski).
więcej