Zarobiony grosz więcej jest wart niż każdy darowany - Friedrich Wilhelm Nietzsche
Naturalnie poleca »

Wolność mimo wszystko

 

 

Wywiad - rzeka z s. Anną Bałchan porusza problem, który Kościół instytucjonalny przemilcza. Oczywiście prostytucja, to grzech, ale mało kto zastanawia się nad jej podłożem. Co popycha dziewczyny do wyjścia na ulicę i sprzedawania swojego ciała? Jak można im pomóc? Prostytucja dotyka przecież ludzi poranionych.

Czytając wywiad o wymownym tytule “Kobieta to nie grzech” uderza wielki szacunek dla człowieka. Siostra Anna nie nawraca na siłę, nie obiecuje złotych gór ponad swoje możliwości – wydaje się, że nawet nie nalega, aby spotkane dziewczyny przestały robić to, co robią. Bohaterka wywiadu podkreśla, że wartością nadrzędną dla każdego człowieka jest wolność. Może to szokować, ale nawet prostytutka ma prawo do podjęcia decyzji, czy chce zejść z ulicy i zmienić swoje życie. Umieć uszanować tę decyzję to wielka sztuka. Jakże w wielu z nas tkwi pokusa, aby umoralniać, pouczać. Tymczasem tu uderza wielka subtelność. Jednocześnie imponuje zorientowanie siostry Anny w temacie, które nie ustępuje pracownikom La Strady – fundacji zajmującej się handlem kobietami. Czytając książkę “Kobieta, to nie grzech” zobaczymy oblicza prostytucji, nad którymi pewnie nigdy nie zastanawialiśmy. Może to trudna prawda, ale świat ciemnawych ulic i obskurnych mieszkań w których dziewczyny przyjmują klientów rządzi się prawami rynku: jest popyt, jest podaż. I nie ma co udawać, że w naszym porządnym kraju z usług prostytutek korzystają tylko nieliczni degeneraci. Gdyby tak było, proceder ten nie rozwijałby się na taką skalę.

Może dzięki tej nietypowej lekturze, zobaczymy w prostytutce człowieka, który mimo czasem pokręconego życiorysu ma swoją godność i pod tym względem nie różnią się zbytnio od tak zwanych “porządnych” obywateli.

 

 

Artur Artmann

14.11.2007.

 

Kobieta nie jest grzechem.

Z siostrą Anną Bałchan SMI o problemie prostytucji (i nie tylko)

rozmawia Katarzyna Wiśniewska

Wydawnictwo ZNAK 2007

www.znak.com.pl