Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko - Albert Einstein
Naturalnie poleca »

Nic o nas bez nas, czyli I Kongres Pacjentów Kardiologicznych

Drukuj

Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Ponad 1400 pacjentów kardiologicznych i seniorów wzięło udział w największym polskim wydarzeniu przeznaczonym dla osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe. I Kongres Pacjentów Kardiologicznych (KPK) wraz z Dniem Zdrowia Seniora, który odbył się 7 września w Krakowie, przeszedł już do historii, otwierając nowy rozdział w systemie ochrony zdrowia. To również największe wydarzenie dla pacjentów kardiologicznych w Europie.


W miniony piątek niemal półtora tysiąca uczestników odwiedziło Centrum Kongresowe ICE Kraków, aby wziąć udział w pierwszej edycji wydarzenia przygotowanego przez pacjentów kardiologicznych dla pacjentów. Program podzielono na wzajemnie uzupełniające się części: systemową, edukacyjną i lifestylową. Wszystko po to, aby udział w I Kongresie Pacjentów Kardiologicznych i Dniu Zdrowia Seniora oznaczał rozwój i wzrost świadomości w wielu kierunkach - w zakresie chorób sercowo-naczyniowych, budowy systemu ochrony zdrowia, ale także stylu czy filozofii i radości życia.


Jednym z najważniejszych punktów pierwszej edycji wydarzenia była debata na temat wymiaru i kształtu współpracy na linii pacjent-lekarz-decydent. W debacie pt.: Jak organizacje społeczne mogą wesprzeć system opieki zdrowotnej i edukację pacjentów udział wzięli: Lidia Ułanowska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, prezydent-elekt Europejskiej Asocjacji Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych i członek Rady Ekspertów KPK, prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, również członek Rady Ekspertów KPK, Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń "EcoSerce" oraz Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko. Debatę poprowadziła Ewelina Zych-Myłek, ekspert komunikacji w ochronie zdrowia i członkini Komitetu Organizacyjnego KPK.

  • Podejście polityków powinno się zmienić. Powinniśmy mówić o nakładach na zdrowie jako o inwestycji w społeczeństwo i jego produktywność. Nie bójmy się starzejącego społeczeństwa, bo to jest szansa dla naszego kraju - pod warunkiem, że zapewnimy życie nie tylko długie, ale także w zdrowiu - komentuje prof. Buszman.


  • W 2030 roku w naszym kraju będzie ⅓ osób starszych. To powinno nas zainspirować do myślenia, że jako seniorzy jesteśmy ⅓ społeczeństwa, w związku z czym nie budujemy niczego “dla nich”, tylko dla siebie - dodaje dyr. Ułanowska.


Nie ulega wątpliwości, że starzejące się społeczeństwo to więcej pacjentów kardiologicznych, więcej nakładów na kardiologię i rozwój tych ścieżek medycyny, które mogą sprostać wyzwaniom idącym za demografią. Ich temat podjął prof. Dariusz Dudek, koordynator kampanii społecznej “Stawka to życie. Zastawka to życie”, edukującej w zakresie małoinwazyjnych zabiegów medycznych.


  • Jest bardzo duża gama zabiegów - bardzo obciążających i ryzykownych, które przedłużają życie, ale też mniej inwazyjnych, a bardziej wpływających na jakość życia. Są różne sytuacje - czasem pacjenci wolą rozległy zabieg, a czasem mniejszy - powinni być świadomi następstw, konsekwencji swoich wyborów i możliwości medycyny. To są bardzo trudne dyskusje, w których pacjenci muszą uczestniczyć. Lekarze powinni więc lepiej komunikować, jakie metody są dostępne i z czym się one wiążą, a pacjenci oceniać, które są dla nich dobre. Pacjent powinien być świadomym partnerem w leczeniu dla lekarza - tłumaczy prof. Dudek.


Podczas I Kongresu Pacjentów Kardiologicznych odbyły się także specjalne warsztaty przeznaczone dla organizacji pacjenckich pt. Rola i wpływ organizacji społecznych na kształtowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce, podczas których przedstawiono zgromadzonym praktyczne możliwości kształtowania systemu przez zrzeszonych w w/w podmiotach. Edukację organizatorzy przeplatali rozrywką - motywacyjnymi i inspirującymi wykładami, muzyką, pokazem mody czy loterią z atrakcyjnymi nagrodami. Uczestnicy wykonali także kompleksowe bezpłatne badania na stoiskach medycznych. Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych nie zaistnieje bez aktywności fizycznej, dlatego też wydarzeniem satelitarnym KPK był Marsz po Zdrowie - niespełna dwukilometrowy marszobieg nordic walking, który zgromadził ponad 150 osób.


I Kongres Pacjentów Kardiologicznych to inicjatywa, której przewodniczył Komitet Organizacyjny w składzie: Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Organizacji Unii Pacjentów “Obywatele dla Zdrowia”, Ewelina Zych-Myłek, ekspert ds. komunikacji w ochronie zdrowia i CEO firmy IQ, oraz Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko. Radę Ekspertów wydarzenia stanowili: prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, prezydent-elekt EAPCI ESC, prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, ekspert Polsko-Amerykańskich Klinik Serca oraz Jerzy Bochyński, prezes zarządu Forum Ekonomicznego.


  • Nic o nas bez nas - tylko dzięki współpracy z pacjentami i aktywnemu uczestnictwu dwóch stron w relacji pacjenta z lekarzem, chory może być rzeczywiście w centrum uwagi systemu ochrony zdrowia - puentuje Ewelina Zych-Myłek.


Wydarzenie odbyło się pod auspicjami m.in. Marszałka Senatu, Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny czy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i jego sekcji.