Kiedy zobaczysz, ilu Cię wyprzedziło, uświadom sobie także, ilu kroczy za Tobą - Lucius Anneus Seneka
Naturalnie poleca »

Mikołajki w Krakowie: tysiąc seniorów na największym wydarzeniu dla pacjentów w Polsce

Drukuj

Zajmujące wykłady, praktyczne rady i ciekawi goście - za nami Mikołajkowy Dzień Seniora, czyli największe wydarzenie medyczne w kraju dedykowane właśnie pacjentom. W auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego zgromadziło się ok. tysiąca uczestników, którzy bezpłatnie zasięgnęli porad medycznych u najlepszych polskich ekspertów w dziedzinie kardiologii.


Mikołajkowy Dzień Seniora to pierwsza polska inicjatywa o charakterze medycznym, która przy wsparciu Partnera którym był Głos Seniora w tak dużym wymiarze zgromadziła osoby starsze oraz pacjentów kardiologicznych. Celem przełomowego spotkania było podniesienie świadomości dotyczącej skutecznej prewencji schorzeń sercowo-naczyniowych u chorych oraz przejawiających wysokie ryzyko zachorowania w przyszłości. Ideą Mikołajkowego Dnia Seniora było jednak przedstawienie merytorycznej, często trudnej do zrozumienia wiedzy w łatwy i przystępny sposób. Koordynatorami wydarzenia byli bowiem wybitni polscy kardiolodzy - prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, prof. dr hab. n. med. Jacek Legutko, prof. dr hab. n. med Stanisław Bartuś oraz prof. dr hab. n. med. Zbigniew Siudak.


  • Jako kardiolodzy bardzo cieszymy się z rosnącej liczby uczestników spotkań Klubu Pacjenta, w tym roku udało się nam jednak pobić prawdziwy frekwencyjny rekord. Takie wydarzenia są niezwykle istotne z perspektywy zarówno chorych, jak i lekarzy - pomagają bowiem stworzyć platformę wymiany informacji, zaleceń i osobistych wniosków. Mówimy więc nie tylko o profilaktyce i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, ale również szeroko pojmowanym zdrowym stylu życia, którego niezbędnymi elementami są radość i pasja - mówi prof. Dariusz Dudek.


Ważnym aspektem środowego spotkania był sport oraz aktywność fizyczna. Na jej niezwykłą rolę uwagę zwracał m.in. Marek Pilch, społecznik i agitator zdrowego stylu życia. Zdaniem Pilcha to właśnie w ruchu tkwi sekret zachowania zdrowia w dobrej kondycji, której sam jest doskonałym przykładem. Zbawienny wpływ nie tylko ruchu, ale i szeroko rozumianej aktywności w życiu podkreślała również Joanna Talar, wieloletnia działaczka na rzecz seniorów. Ponadto gościem specjalnym środowego spotkania był kolarz szosowy Cezary Zamana, Mistrz Polski z 1999 oraz zwycięzca Tour de Pologne z 2003 roku. Utytułowany sportowiec opowiedział uczestnikom o tym, jak ważna dla zdrowia jest regularna aktywność fizyczna oraz w jaki sposób ją podjąć.


  • Jako wieloletni sportowiec mogę powiedzieć, że w sensie dosłownym mam największe serce wśród zgromadzonych tutaj uczestników. Regularny wysiłek przez dziesięciolecia kariery powoduje bowiem przerost lewej komory mięśnia sercowego i znaczne obniżenie tętna - w taki sposób serce kolarza zaadaptowało się do intensywnego wysiłku. Kiedyś uznawano to za wadę, dziś za to wiemy, że możemy mówić po prostu o cesze. Przez pięćdziesiąt lat swojego życia przejechałem rowerem 800 tys. kilometrów. Jednak zarówno z perspektywy sportu zawodowego, jak i mojego doświadczenia w organizacji rajdów, wiem, że każda taka aktywność musi być kontrolowana - tłumaczy Zamana, organizator m.in. “Gwiazdy Południa”, wieloetapowego rajdu rowerowego po Tatrach oraz Paśmie Babiogórskim.


Z gościem specjalnym wydarzenia zgadza się również prof. Zbigniew Siudak. Choć ruch niemal zawsze jest elementarną składową leczenia chorób serca, cukrzycy czy niewydolności żylnych, zdaniem eksperta przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej - szczególnie, kiedy rozpoczynana jest już w wieku dojrzałym - należy wykonać zestaw podstawowych badań kardiologicznych, takich jak np. echokardiografia czy pomiary ciśnienia tętnicznego. Konsultując wyniki, lekarz pomoże pacjentowi wybrać najlepszą oraz w pełni spersonalizowaną dyscypliną.


Oprócz wykładów i warsztatów poświęconych efektywnej profilaktyki, zapoznano uczestników z ostatnimi innowacjami technologicznymi z zakresu cyfryzacji opieki kardiologicznej, w tym aplikacją mobilną MedApp - telemedycznym systemem, który intuicyjnie skontaktuje pacjenta z jego lekarzem i wyśle alert w sytuacji zagrożenia życia. Nie zapomniano również o stronie rozrywkowej. Seniorzy mogli zobaczyć najnowsze trendy mody damskiej, a także wylosować atrakcyjne prezenty w mikołajkowej loterii fantowej, w tym zagraniczne wycieczki, pobyty w SPA czy profesjonalne inhalatory.


Wydarzenie zostało objęte honorowymi patronatami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Wojewody Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Przewodniczącej Komisji Polityki Senioralnej.