Kiedy zobaczysz, ilu Cię wyprzedziło, uświadom sobie także, ilu kroczy za Tobą - Lucius Anneus Seneka
Naturalnie poleca »

Dobre wieści z Tarnowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych TARSON (VI/VII)

Drukuj


Ja nie mam nic, ty nie masz nic…

… to jest w sam raz tyle, żeby założyć fabrykę, mówili bohaterowie „Ziemi obiecanej”. Bywa czasem tak, że z powodzi informacji, zalewających nas każdego dnia, jakieś zdanie, czy słowo dociera do nas ze szczególną mocą, zupełnie tak, jakby było przeznaczone właśnie dla nas.


Dokładnie tak było ze słowami pana prezesa TARSON, Kazimierza Szulca, z artykułu zamieszczonego we wrześniowej „Sąsiadce-czytaj”. Słowa „nie mamy nic” mrugały do mnie niczym kolorowy neon, trafiały prosto w serce i domagały się odpowiedzi. Jeszcze tego samego dnia mieliśmy okazję się spotkać. Zaproponowałam to, co mam. Swój czas, wiedzę i umiejętności psychologa, psychoterapeuty. Trzy dni później spotkaliśmy się z Członkiniami i Członkami TARSONU. I od razu było wiadomo. Jest między nami chemia! Możemy razem pracować.


Pierwsze „robocze” spotkanie odbyło się wczoraj (15.11.2017). Najpierw konsultacje indywidualne, potem wykład zatytułowany Kiedy życie mi dopiecze …, połączony z dyskusją. Na koniec dnia jeszcze raz konsultacje indywidualne. Obok w kawiarence ciasta, kawa, zimne napoje. Przyjacielskie rozmowy.


Nasze powodzenie życiowe zależy głównie od umiejętności radzenia sobie z emocjami. Własnymi i cudzymi. Dlatego celem wykładu było zapoznanie Słuchaczy ze sposobami rozpoznawania emocji. Przekonanie, że mamy prawo do odczuwania emocji negatywnych oraz pokazanie konstruktywnego, bezpiecznego sposobu ich wyrażania. Uświadomienie, że emocje blokowane, podobnie jak wyrażane w niekontrolowany sposób, mogą być niebezpieczne. Rozpoznane, nazwane i wyrażone w bezpieczny i konstruktywny sposób, stają się naszym sprzymierzeńcem. Informują o naruszeniu naszych granic i praw. Motywują do działania, oczyszczają ze zbędnego napięcia i chronią nasze poczucie własnej wartości. Dodatkowo Słuchacze dostali do ręki narzędzie, „mapę emocji”, do samodzielnego radzenia sobie z emocjami. Do codziennego wykorzystywania.

Pierwszy krok został zrobiony. Będziemy wypracowywać takie formy pracy, jakie będą najbardziej potrzebne i pożyteczne. Spotkanie grudniowe (13.12.2017, GKS Tarnowo Podgórne) skoncentrowane będzie wokół tematu Skazani na przyzwoitość. W imieniu Zarządu TARSON

i własnym już dzisiaj na nie zapraszam.


Jadwiga Kwiek


Dołącz do Tarnowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych TARSON, czekamy na Ciebie.

Można się z nami skontaktować: Grażyna Nowicka – tel. 508 610 256, Paweł Dębski - tel.603 684 930,

Kazimierz Szulc - tel. 665 282 828. Adres mailowy: stowarzyszenie@tarson.pl
ZŁOTY DZIADEK


Nasz wieloletni znajomy, kolega, znany niektórym w Gminie z zamiłowania do chóralistyki, Włodek Kwiek, mieszkaniec Lusówka, zaproponował Tarnowskiemu Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych TARSON pełnienie roli „zastępczego dziadka”. Gotów jest przyjechać do domu rodziny, która potrzebuje wytchnienia i pobyć z niepełnosprawnym dzieckiem, żeby rodzice mogli pójść do kina czy w odwiedziny do przyjaciół. Albo zabrać dziecko na spacer, żeby mogli poczytać książkę, posiedzieć przy kawie, porozmawiać.

Pomysł ten bardzo nam się spodobał i nazwaliśmy ten projekt, a raczej jego zalążek ZŁOTY DZIADEK. Zakładamy, że Złoty Dziadek będzie dostępny mniej więcej z dwa razy w miesiącu. By była liczniejsza oferta tego projektu, chcemy stworzyć Drużynę Złotych Dziadków.


A może i Ty chciałbyś się w to włączyć? Może zechcesz ofiarować trochę swojego czasu? Jeżeli tak, zadzwoń – kontakt poniżej. Przed spotkaniem z dzieckiem, nierzadko dorosłym, i jego rodzicami, będziesz miał okazję poznać reguły tego projektu, porozmawiać z psychologiem, który zapozna Cię z najważniejszymi zasadami pomagania innym. Jeżeli po tym spotkaniu stwierdzisz, że jednak nie czujesz się jeszcze na siłach, zrezygnujesz. To nie wstyd. Ale nie rezygnuj już na wstępie. DAJ SZANSĘ SWOJEMU SERCU. Daj sobie szansę zrobienia czegoś ważnego, wartościowego, dobrego.


Włodek Kwiek wcale nie planował bycia „zastępczym/złotym dziadkiem”. To się po prostu samo stało mówi Włodek. Pojechałem na spotkanie Tarnowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych TARSON w charakterze kierowcy mojej żony. Żona pytała mnie nawet o to czy mam ochotę włączyć się w pracę wolontariacką. Ale ja nie bardzo wiedziałem, co mógłbym robić. Nie miałem w tym zakresie żadnego doświadczenia. Po kilku godzinach przebywania z TARSONOWCAMI wsiąkłem w atmosferę dobrej energii, jaką emanowali i już wiedziałem, że chcę z nimi być. Tak, jak potrafię. A potrafię być dziadkiem.


Oczywiście jest to zaproszenie również dla Pań, które chciałyby być „zastępczymi/złotymi Babciami”. Już w sobotę 9 grudnia będziemy razem piekli świąteczne pierniki w Świetlicy Wiejskiej w Baranowie przy ul. Spokojnej 2B. Zaczynamy o godz. 15.00. Będzie okazja by również na ten temat porozmawiać.


Trwa nabór do Drużyny Złotego Dziadka. Dla chętnych będzie przeprowadzony kurs dla dziadkowych wolontariuszy wraz z konsultacją psychologiczną. Jak Drużyna Złotego Dziadka się zbierze, opracujemy zasady jej funkcjonowania. Ogłosimy wtedy na łamach naszej prasy i komunikatorów, że Złoci Dziadkowie są gotowi do działania i stoją na starcie!

Czekamy właśnie na CIEBIE!


Kontakt/ zapisy do Drużyny Złotego Dziadka:

Zofia Kandulska tel. 604.142.875, mail: zofia.kandulska@tarson.pl lub stowarzyszenie@tarson.pl


Zapraszamy rodziny osób z niepełnosprawnościami do Tarnowskiego Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych TARSON. Kontakt: Grażyna Nowicka tel. 508610256, mail: grazyna.nowicka@tarson.pl lub stowarzyszenie @tarson.pl


Kazimierz Szulc


Więcej informacji o działaniach Stowarzyszenia TARSON na łamach NATURALNIE  w dziale "Małe Ojczyzny"