Wszystkie drogi prowadzą do mojego serca - Epikur z Samos
Naturalnie poleca »

Dobre miejsce na muzycznej mapie P(p)oznania- Wiosna Muzyczna u Luteranów

Drukuj

W sobotę - 25 maja 2019 - godz. 18.00. - miał pierwszy koncert tegorocznej "Wiosny". Koncert pt. „Cztery pory roku”  w wykonaniu:  AIRI SUZUKI - skrzypce z towarzyszeniem CoOperate Orchestra ....

  1. Eric Emmanuel Schmit napisał:

Bach - to muzyka którą pisze Bóg.
Mozart - to muzyka, której Bóg słucha.

Beethoven - to muzyka, która przekonuje Boga, żeby stwierdziwszy, że teraz człowiek zajmuje Jego miejsce, zejść ze sceny.


W tym muzycznym dialogu z Bogiem, gdyby przyjąć takie postrzeganie tej sztuki, nie tylko z Bachem, Mozartem i Beethovenem, ale i z innymi wielkimi twórcami, możemy uczestniczyć w poznańskiej parafii luterańskiej niemal o każdej porze roku.

 

Muzycznie przyjazna przestrzeń w Kościele Łaski Bożej wpisuje się w ewangelicką duchowość, wyrażoną słowami doktora Marcina Lutra: „muzyce wyznaczam najwyższe miejsce i najwyższe zaszczyty – tuż za teologią. Nie zmieniłbym tej odrobiny wiedzy o muzyce na żadne wspaniałości”.


Nieczęsto we współczesnej architekturze sakralnej można spotkać piękne wnętrze, które staje się gościnnym domem dla – by użyć określenia Richarda Wagnera - „początku i końca ludzkiej mowy” jaką jest muzyka. Poznański kościół Łaski Bożej przyciąga nie tylko jasnością i prostotą, ale doskonałą akustyką. Jest tu „miejsce” przyjazne dla koncertów zespołów kameralnych, solistów, chórów, muzyki organowej. Naturalnie – bez potrzeby nienaturalnie sztucznego „wspomagania” głośnikami i innymi wymysłami techniki. Tutaj każdy głos po prostu dobrze brzmi.


Za kilka dni - 25 maja 2019 – pierwszy koncert festiwalu XIII Wiosna Muzyczna u Luteranów.* Festiwal, który ma już swoją tradycję i znakomitych Wykonawców. Może warto zwrócić uwagę na to gościnne miejsce na muzycznej mapie Poznania, gdzie muzyka zlewa się z przyrodą w tle - ściana prezbiterium przez pryzmat kuli ziemskiej spiętej ramionami Krzyża prowadzi wzrok poza mury świątyni – w przestrzeń parku... Nie tylko wiosną, ale o każdej porze roku.


Muzyczna Wiosna już za kilka dni. Ale przyjdą i kolejne pory roku w tym niezwykłym miejscu gościnnym i otwartym dla każdego. Nie tylko Poznaniaka...


Paweł Łukasz Nowakowski

Redaktor Naczelny, maj 2019.


*Informacje o koncertach na: http://poznan.luteranie.pl

O wszystkich muzycznych wydarzeniach u poznańskich luteran będziemy - naturalnie -  na bieżąco informować !
Poniżej zdjęcia z XI Wiosny Muzycznej u Luteranów, autorstwa Maksa Krybusa.