Kiedy zobaczysz, ilu Cię wyprzedziło, uświadom sobie także, ilu kroczy za Tobą - Lucius Anneus Seneka

Naturalnie poleca

Papież Franciszek o leczeniu "kościelnych chorób"...- Przemówienie do Kurii Rzymskiej

Przemówienie Papieża Franciszka do Kurii Rzymskiej podczas spotkania z okazji świąt Bożego Narodzenia – 21.12. 2015.
Cieszę się, że mogę skierować do was najserdeczniejsze życzenia świętego Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku, którymi obejmuję również wszystkich współpracowników, przedstawicieli papieskich, a zwłaszcza tych, którzy w minionym roku z powodu wieku zakończyli swą służbę. Wspominamy również osoby, które Bóg wezwał do siebie. Was wszystkich i waszych najbliższych obejmuję myślą i wdzięcznością.
więcej
Prof.Antoni J.Dziatkowiak: Czas Judymów się skończyl...
Od kilku lat obserwujemy narastanie objawów głębokiego niezadowolenia z funkcjonowania służby zdrowia zarówno ze strony pacjentów jak i białego personelu...Media prawie codziennie przywołują słowem i obrazem lekarskie błędy, ludzkie tragedie, zapominając o codziennej trudnej pracy służby zdrowia i o coraz częstszym wypaleniu zawodowym lekarzy, pielęgniarek... W tym kontekście przypominamy refleksję Profesora Antoniego Dziatkowiaka.
więcej
Po śladach...historia wojennego pamiętnika

16 V [1943r.]¹ dzień, który krwawymi literami zapisał się w mej pamięci, a wypadek, którego byłem świadkiem, do głębi wstrząsnął mym młodym polskim sercem.

Rzecz miała się tak: będąc jeszcze w Katyniu słyszałem jak Rosjanie i niektórzy Niemcy mówili między sobą, że tu gdzieś w pobliżu, znajdują się masowe groby polskich oficerów, które wkrótce, skoro tylko zima sfolguje, będą próbować odkopywać w celu zbadania przyczyny, jakim sposobem właśnie polscy oficerowie się tam znaleźli. Nie przywiązywałem do tego zbytniej uwagi, uważałem bowiem tą wiadomość za plotkę. Poza tym będąc w Żabanach² dużo wśród nas mówiono o tym, lecz nikt jeszcze w to nie chciał wierzyć, bo uważaliśmy, że to jakiś knyp propagandy niemieckiej[…].

więcej
19 listopada 2015 - Światowy Dzień Filozofii - Nie każdy może być...Tischnerem, ale każdy może czytać

Na temat książki „Tischner. Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek”* napisano już bardzo wiele. Rzeczywiście , „Dziennik” jest fenomenem intelektualnym, ponieważ nie jest tylko źródłem wiedzy o przeżyciach młodego człowieka (Tischner rozpoczął pisanie, mając 13 lat), o historyczno - społecznych realiach czasów wojny i pierwszych latach tzw. „wolności”, ale czymś wyjątkowym choćby dla badacza historii filozofii

więcej
Choroby serca u kobiet - Konferencja

Niewydolność serca u kobiet - wyzwania diagnostyki i terapii” to temat tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Chorób Serca u Kobiet Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Konferencja odbędzie się w Krakowie, 6 listopada br.  „NATURALNIE” objęło patronatem Konferencję.

więcej
Wzgórze zasłużonych
Zbliża się czas odwiedzania cmentarzy. Grażyna Banaszkiewicz zaprasza do odwiedzin "poznańskiej Skałki"... Nie tylko stolica Małopolski - Kraków, ale i stolica Wielkopolski "ma swoją Skałkę"... Warto się tam na jesienny, refleksyjny spacer wybrać...(Redakcja).

Pierwszy pogrzeb na nowym, nieuporządkowanym jeszcze cmentarzu odbył się tu 19 lutego 1810 roku. Pochowano dwutygodniowe niemowlę – Petronellę Brzezańską (Brzeżańską ?) – czytam w przewodniku, który dobrze, że się wreszcie ukazał. Najstarsze zachowane do dziś na Wzgórzu pomniki, to nagrobki: Ignacego Sterzbechera (?) zmarłego także w 1810 r., Moniki ze Sczanieckich Zakrzewskiej zmarłej roku 1813 oraz Rozalii Kolickiej pochowanej tu 20 stycznia 1815 r. – Data śmierci na pomniku jest zatarta – piszą autorzy przewodnika Renata Linette i Jatosław Matysiak – datę pogrzebu znamy z akt Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
więcej
Dziewczyny, na start!
Nakładem wydawnictwa Helion w marce Septem ukazała się książka pt. Dziewczyny, na start! Autorki tej publikacji Katarzyna Karpa i Anna Karpa opisują jak wyglądały ich początki przygody z bieganiem (Anna zaczęła biegać przed sześćdziesiątką!). Ich obserwacje, porady i wskazówki pomogą podjąć decyzję w kwestii własnych treningów. Autorki przekonują, że bieganie zarówno amatorskie, rekreacyjne, jak i bardziej profesjonalne — fantastycznie działa na organizm, uzależnia, daje mnóstwo energii i poczucie mocy.
więcej
Osobliwe muzeum, osobliwa książeczka... (I)
„Romanówkę”, drewniany, w rozpoznawalnej na podhalu architekturze, niebiesko malowany dom zbudowano w Krynicy nad potokiem Kryniczanka przy deptaku zdrojowym w 2. połowie XIX wieku w stylu określanym willą szwajcarską.
Jak relacjonował mi obecny właściciel wilii „Grażyna”, usytuowanej nieco wyżej – był to w danym momencie styl obowiązujący i świetnie się w tutejszy krajobraz wpisujący.
więcej
Osobliwe muzeum, osobliwa książeczka (II)


Wchodziłam do Muzeum Nikifora po odwiedzeniu wystawy w holu Kina Jaworzynka przy krynickim Ośrodku Kultury, gdzie dominowały prace powszechnie znane. Architektura, wiejskie kuchnie. Wzruszający list – prośba o kupowanie. Szyby pomazane, fatalne, odbijające się w nich światło, utrudniające rozpoznawanie ważnych u Nikifora detali.

więcej