Milczenie w odpowiednim momencie jest ważniejsze i lepsze od wielkich słów - Plutarch

Naczelny myśli, że...

Przemijanie ma sens-I
Opadające liście, wieczory coraz dłuższe, wszystko to nastraja człowieka nieco melancholijnie, kieruje myśl ku przemijaniu. Pytania o czas, o sens towarzyszą jesiennym zamyśleniom.
więcej
Przemijanie ma sens-II
W jednym z najważniejszych dzieł filozoficznych duńskiego filozofa – Sorena Kierkegaarda – zatytułowanym Albo – Albo- znajduje się nawiązanie do pewnej angielskiej historii...
więcej
W krainie bezmyślności...

Nasze czasy przyjęły zasadę wyjściową: skompromitować człowieka bardziej, niż on sam siebie skompromitował” (Józef Tischner).

Patrząc na to wszystko co dzieje się choćby w Polsce, słuchając o wszechobecnym kryzysie w różnych wymiarach, trudno jest zachować pogodę ducha. Tak jakby dominującym trendem życia były złe wiadomości...

więcej
Wrażliwi są wśród nas...
Na jesienne zamyślenia polecamy "Posłanie do nadwrażliwych" autorstwa znamienitego polskiego psychologa- prof. Kazimierza Dąbrowskiego. Chyba każdy człowiek choć raz w życiu odczuł w sobie "nadwrażliwca"... Warto słowa Profesora Dąbrowskiego zabrać na jesienny spacer...
więcej
O globalnej obojętności...
Ostatnie dni, szczególnie w kontekście spraw związanych z problemem tzw. trudnej przeszłości Prezydenta Lecha Wałęsy, przynoszą pytania, które stawia sobie wiele osób, a i padają one w codziennych, potocznych rozmowach. To jakby pierwszy plan. Istnieje jednak dalsze i głębsze tło, które w związku z całym tym zamieszaniem i pomieszaniem pojęć, pozwala spojrzeć głębiej, zachowując pewien dystans emocjonalny. W istocie – w tle pojawia się bardziej ogólny problem, wobec którego tak naprawdę żaden człowiek nie może być obojętnym. Chodzi o postawę wobec zła zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym.
więcej
Szpitalne zapiski...

Niespodziane wyrwanie z życiowego rytmu, otarcie się o granice życia, szpitalna rzeczywistość – to wszystko zmienia perspektywę myślenia. Można przeczytać mnóstwo mądrych ksiąg, wspierać z empatią ludzi dotkniętych cierpieniem, ale nigdy jednak do końca się nie zrozumie cierpienia, bólu... Tu nikt „mnie nie zastąpi”, choć pokrzepienie i Bliskość Ukochanej Osoby daje siły.

Stąd kilka przemyśleń z perspektywy kilku dni spędzonych w szpitalu. ...

więcej
Dramat i tragedia-oblicza współczesnej filozofii...?
„O ile prawdą jest, że filozofia nowożytna badała głębie wolności, to znacznie rzadziej zajmowała się złem. Nieliczni wizjonerzy (wśród nich być może Kierkegaard i Dostojewski), którzy wsłuchiwali się w źródła ukryte między filozofią a czymś jeszcze innym, rozpoczęli żmudną, ale konieczną pracę. Kwestia zła stanowi krytyczną 'pierre de touche' wszelkiej filozofii. Jeśli filozofia zrozumie i racjonalnie umieści w systemie tajemnicę zła, wówczas zło przestaje być tajemnicą; jeśli zaś się nią nie zajmuje, to nie staje na wysokości swojego zadania.”
więcej