Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i rozumnie - Epikur Z Samos

Na zdrowie... »

Pustelnia złotego lasu

 

Relaksacyjno – Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne „Pustelnia Złotego Lasu”, bo to o nim mowa, znajduje się 3 km od granic miejscowości Rytwiany, w województwie świętokrzyskim. Położone jest w samym środku pięknego liściastego lasu, którego cudowna atmosfera czyni z niego enklawę ciszy, spokoju i piękna. Historia tego miejsca sięga 1624 roku, kiedy to dokonano położenia kamienia węgielnego pod budowę klasztoru kamedulskiego. Po prawie czterystu latach od tego momentu klasztor na nowo otwiera swoje podwoje dla ludzi pragnących chwili samotności, wyciszenia i kontemplacji.

Pustelnia Złotego Lasu” wprowadza na rynek zupełnie innowacyjną jakość wypoczynku współczesnego człowieka, która bazuje na kamedulskiej regule opartej na trzech podstawowych filarach: milczenie, kontemplacja, samotność. W nawiązaniu do tej kamedulskiej tradycji i w odróżnieniu od modnego SPA tworzy SpeS. O ile SPA (salus per aquam –zdrowie przez wodę) odnosi się do troski o ciało, SpeS (salus per silentium – zdrowie przez ciszę) obejmuje troską całego człowieka – ciało i duszę. Program turnusu SpeS został ułożony przez zespół specjalistów, w skład którego wchodzi m.in. psycholog, terapeuci zajęciowi oraz historyk – znawca tematu kamedułów. Optymalnego doboru form terapii, dopasowanych do indywidualnych możliwości i potrzeb gości, dokonuje się po wstępnej rozmowie z psychologiem i testach. Formy terapii jakie zawarte są w ramach turnusu SpeS to m.in. ergoterapia, arteterapia, lub terapia ruchem. Goście mają do dyspozycji stylowe sale terapii zbiorowej, pracownie terapii zajęciowej, siłownię, saunę oraz sale masażu.

Ponadto, do dyspozycji gości jest refektarz z nowoczesnym zapleczem kuchennym, serwujący tradycyjne domowe jadło przygotowane wg receptur z europejskiego szlaku kamedulskiego (w każdym dniu tygodnia inne potrawy z klasztorów Italii, Austrii, Węgier, Czech, Ukrainy, Litwy i Polski podawane z chlebem własnego wypieku).

Goście mogą się zatrzymać w 1-, 2-, 3 – osobowych, stylowo urządzonych, pokojach z łazienkami. W ich wyposażeniu nie ma telewizora czy radia. Telefony komórkowe w obiekcie mają również słaby zasięg. Dla prowadzenia spotkań w mniejszych i większych grupach do dyspozycji są również sale wyposażone wg obecnych standardów z odpowiednim zapleczem.

W czasie pobytu koniecznie trzeba się zapoznać z tajemniczą i bogatą historią zakonu kamedułów i klasztoru rytwiańskiego, aby dowiedzieć się dlaczego wchodząc do klasztoru trzeba przejść przez trzy bramy, co robi w szafie woskowa podobizna kobiety, a także dlaczego kobiety mogły wchodzić do kościoła tylko trzy razy w roku.

 

Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne

„Pustelnia Złotego Lasu” w Rytwianach

ul. Klasztorna 25

25-236 Rytwiany

 

www.pustelnia.com.pl