Na zdrowie
Kawa na zdrowie (II)

 

Kawa a odwodnienie

 Utratę płynów w organizmie określa się zwykle na podstawie ilości wydalanego moczu, który stanowi mniej więcej połowę traconych przez organizm płynów. Kofeina zawarta w kawie ma lekko moczopędne działanie, w związku z czym po trzech godzinach od jej spożycia wydalanie moczu wzrasta w niewielkim stopniu. Stąd właśnie przekonanie, że może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Badania wykazują jednak, że w następnych godzinach po spożyciu wydalanie moczu spada nieco poniżej normy, tak więc dzienny bilans utraty płynów pozostaje niezmieniony, jakbyśmy pili wodę. Bez wyrzutów sumienia możemy zatem doliczyć filiżankę kawy do dwóch litrów płynów, które powinniśmy spożywać codziennie.

Kawa a wątroba

Wątroba jest niezwykle istotnym ludzkim organem, którego głównym zadaniem jest oczyszczanie krwi ze szkodliwych toksyn. Ze względu na swoją rolę jest szczególnie narażona na różnego rodzaju uszkodzenia. Rosnąca liczba badań potwierdza, że picie kawy może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie naszej wątroby. Może, między innymi, zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na marskość wątroby, która nieodwracalnie niszczy strukturę narządu, i zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu enzymów. Zmniejsza również ryzyko powstawania kamieni żółciowych, a co za tym idzie – problemów z woreczkiem żółciowym.

Kawa a choroby nowotworowe

Przez jakiś czas powszechne było przekonanie, że kawa może zwiększać prawdopodobieństwo choroby nowotworowej, szczególnie raka jelita. Od 1991 roku, kiedy pojawiły się takie wyniki badań, były one powtarzane wielokrotnie i żadne z nich nie potwierdziły tego wyniku. Co więcej, wykazały one, że umiarkowane spożycie kawy może zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów: raka jelita i raka wątroby. W pierwszym wypadku kawa nie tylko przyspiesza przesuwanie pokarmu przez jelita, tym samym zmniejszając czas w jakim są one narażone na kontakt z innymi substancjami, które mogą być rakotwórcze, ale również redukuje wydzielanie kwasów żółciowych, o których wiemy, że ich nadmierne wydzielanie może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Antyoksydanty zawarte w kawie również odgrywają tutaj pewną rolę oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na raka wątroby. Nie potwierdzono teorii, jakoby kawa zwiększała ryzyko zachorowania na którąkolwiek chorobę nowotworową.

Kawa a antyoksydanty

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to związki chemiczne przeciwdziałające procesom utleniania. Pomagają, między innymi, zmniejszać ryzyko chorób serca i nowotworów, dwóch z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia. Odgrywają też ważną rolę w zwalczaniu stresu oksydacyjnego, co jest niezwykle istotne w wypadku takich chorób, takich jak miażdżyca, choroba Parkinsona i Alzheimera. Aktualne badania naukowe dowodzą, że kawa zawiera, podobnie jak zielona herbata, sporą ilość antyoksydantów, niemal cztery razy więcej niż spożywana najczęściej w Polsce herbata czarna, które przyjmujemy do organizmu wraz z każdą wypitą filiżanką „małej czarnej”.

Wiele innych badań dotyczących wpływu kawy na zdrowie ciągle jeszcze nie zostało zakończonych lub nawet podjętych. Jednak w świetle dotychczasowych wyników można stwierdzić, że kawa nie wpływa negatywnie na zdrowie, a jej umiarkowane spożycie nie szkodzi osobom zdrowym. Pozostaje więc powrócić do rytuału picia porannej kawy – na zdrowie.

Ireneusz Orzeł

Tekst opracowany na podstawie materiałów International Coffee Organisation (www.ico.org)

„Filiżanka Smaków” nr 3 (7), maj 2009

www.filizankasmakow.pl


Autor: naturalnie