Zawsze przebaczaj swoim wrogom. Nic ich bardziej nie potrafi rozłościć - Oscar Wilde
Małe Ojczyzny »

Niepołomice-spacerem i rowerem

 Sieć szlaków pieszych, konnych i rowerowych zachęca do wypraw w leśne ostępy i pozwala zobaczyć okoliczne klasztory, kapliczki, cmentarze wojenne, rezerwaty przyrody, uroczyska, starorzecza i wiele innych interesujących miejsc.

Sekrety, atrakcje i szlaki Niepołomic opisuje nowy przewodnik turystyczny pt. „Niepołomice. Spacerem i rowerem” wydany w ramach Programu PolskaTurystyczna.pl przy partnerskiej współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Niepołomicach. Oprócz opisów atrakcji turystycznych zawiera też przydatne informacje praktyczne, ciekawostki i legendy. Całości dopełniają mapki i kolorowe fotografie.

„Niepołomice. Spacerem i rowerem”, Krzysztof Bzowski, Amistad/PolskaTurystyczna.pl, Kraków 2010.

Niepołomicka legenda o królu chłopów
Bohaterem jednego z popularnych w Niepołomicach podań jest Kazimierz Wielki, który dzięki tej legendzie zwany jest „królem chłopów”. Monarcha podróżował czasem po kraju incognito, w żebraczych łachmanach. W okolicy Niepołomic gościnę ofiarowali mu ubodzy rodzice nowo narodzonego chłopca. Poskarżyli się „nędzarzowi”, że nikt nie chce zostać ojcem chrzestnym dziecka – a gość zaproponował, że może się tego podjąć. Następnie podziękował gospodarzom za poczęstunek i obiecał przybyć następnego dnia na chrzciny. Kiedy nazajutrz przed biedną chałupę podjechał królewski orszak z królem w drogich szatach, gospodarze z trudem rozpoznali w Kazimierzu goszczonego dzień wcześniej „nędzarza”. Monarcha dotrzymał obietnicy, został ojcem chrzestnym chłopca, któremu podarował duży trzos pełen złotych monet – na pamiątkę tego zdarzenia rodzina miała przyjąć nazwisko Trzos. W 2008 r. odbył się nawet w Niepołomicach wielki zlot członków rodu Trzosów z całego świata, którzy podobno wywodzą się od owego chłopca...