Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i rozumnie - Epikur Z Samos

Małe Ojczyzny

Las w życiu człowieka-okiem lekarza (II)
Środowisko i ekologia.To dzisiaj najczęściej używane i na wiele sposobów odmieniane dwa wyrazy w Europie. Jedni pragną uratować dla ludzkości przyrodę, inne posługują się tym słowem, jak wytrychem dla realizacji swoich komercyjnych celów.
więcej
Polskie miasto Bachusa
Mamy w Polsce miasto Bachusa. Miejscem szczycącym się wielowiekową tradycją uprawiania winorośli jest Zielona Góra.
więcej
Takie małe Grenoble...
Minął rok od tragedii w Grenoble. Ostatnie dni znowu przynoszą smutne wieści o wypadkach autokarów. Pragniemy przypomnieć tekst zamieszczony przed rokiem w "Naturalnie" w dziale "Małe Ojczyzny". Niestety - niewiele się od tamtego czasu w "Małych Ojczyznach" zmieniło...
więcej
Ząbkowice Śląskie
Miasto na skrzyżowaniu dróg. Mimo, że mieszkańcy doświadczani byli przez różne przeciwności losu, miasteczko to potrafiło przetrwać największe dziejowe burze.
więcej
Gdzie porwano króla
Przy okazji wakacyjnych urlopów przemierzamy Polskę wzdłuż i w szerz. Mijamy wiele miejscowości, nie zdając sobie sprawy, że kryją one prawdziwe perły. Chcielibyśmy w „Naturalnie” pokazywać również te miejsca, które podróżujący często bezrefleksyjnie mijają. Dla nich jest to tylko kolejna miejscowość „po drodze”, ale dla wielu ludzi są to ich miejsca na ziemi – ich małe ojczyzny.
więcej
A znasz li Ty swój ser?
W XX wieku zanikło lub wyginęło 75% wytwarzanych wcześniej w Europie produktów spożywczych, upraw rolnych i odmian zwierząt. W tym samym czasie w Ameryce aż 93%. Aktualnie na świecie ponad 33% odmian zwierząt hodowlanych jest na wymarciu. W ciągu ostatnich 100 lat zanikło 30 tysięcy odmian warzyw.
więcej
Mosina-moja mała Ojczyzna-cz.I
Niebawem minie 20 lat od odzyskania naszej pełnej wolności i niepodległości oraz wejdziemy w piąty rok członkostwa w Unii Europejskiej. Jak zwykle narzekamy i nie zauważamy, że pomimo wszystko żyje się nam coraz lepiej i ostatnio może trochę normalniej.
więcej
Mosina-moja mała Ojczyzna - cz. II
Nasze członkowstwo w UE nie tylko nie osłabia naszego patriotyzmu i miłości ojczyzny, ale stwarza idealne warunki do ich kultywowania w ramach Unii.
więcej
Moja mała Ojczyzna - Prof. Antoni Dziatkowiak - cz. III
W poczuciu dobrze spełnionego zawodowego obowiązku kardiochirurga, bo bez przesady, udało mi się dokonać więcej niż przeciętnie, wspólnie z żoną Hanną uznaliśmy, że trzeba spłacić dług mej małej mosińskiej ojczyźnie.
więcej
Zaczęło się od deski
Centrum Promocji Regionu w Szymbarku jest miejscem niezwykłym. Nie tylko dlatego, że w sposób ciekawy prezentuje osobliwości kaszub, ale przede wszystkim dlatego, że jest inicjatywą prywatną.
więcej