Przyjaciele na ogół pomagają żyć i przeszkadzają pracować - Tadeusz Kotarbiński

Małe Ojczyzny

Szlakiem Wielkopolskich...drzew
Nadeszła upragniona wiosna. Warto wybrać się do „Małej Ojczyzny” - Wielkopolski szlakiem...drzew! W maju 2009 ukazał się w sprzedaży album fotograficzny "Wielkopolskie drzewa" autorstwa Krzysztofa Borkowskiego.
więcej
Tradycje Wielkanocne w małych ojczyznach
Podróżując przez różne regiony i zakątki Polski warto przyjrzeć się kolorowym tradycjom wielkanocnym, które pokazują różnorodność i mozaikę kulturową naszego kraju. Ciekawe przykłady tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi opisują autorzy przewodników po małych ojczyznach wydanych w serii PolskaTurystyczna.pl.
więcej
"Metamorphosis" - album
Wobec tych fotografii, stanęłam jak wobec misternie plecionych arrasów. Z niebywałym wyczuciem materii i koloru. Jak wobec obrazów, tak malowanych tak, by nic tu nie przytłoczyło, by światło delikatnie wydobywało kolejne plany, żadnego z nich nie zakłócając. Niemal każde ze zdjęć chciałabym mieć na ścianie.
więcej
Ziemia krakowska-kraina skarbów
Gdzie żyli łowcy mamutów i Celtowie? Jak wyglądały domy świętych? Co wspólnego z ziemią krakowską ma mityczny Herkules? Jak długa jest najdłuższa wieś w Polsce? Gdzie w zaloty jeździł Wyspiański? Co to jest "Cło", "Komora" i "Kozie Kąty"?
więcej
Ruszył szlak zbójników karpackich
Jak nazywali się i kim byli hersztowie zbójnicy grasujący ze swoimi bursami po całym łuku Karpat? Gdzie szukać tajemniczych miejsc związanych ze zbójnikami karpackimi, opryszkami, tołhajami i hajdukami? Jakie były ulubione potrawy harnasiów zbójnickich, które spożywali podczas uroczystych biesiad na polanach górskich?
więcej
Gród na nadnarwiańskiej skarpie
Łomża potrafi zaskarbić sobie sympatię. Zabudowania malowniczo rozłożyły się na wysokiej nadnarwiańskiej skarpie, wokół rozciągają się łąki oraz rozlewiska rzeczne, a ukwiecone trakty starej części miasta tchną zbawiennym spokojem.
więcej
Kijów i Petersburg na jesienną wyprawę
Jednym z pomysłów na jesienną wyprawę może być zwiedzanie miast, wspaniałych metropolii Wschodu, takich jak Kijów i Petersburg. Wydawnictwo Bezdroża wznowiło wydanie cieszących się popularnością przewodników po dwóch niezwykłych miastach Ukrainy i Rosji.
więcej
Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd
Nie podróż męczy, ale ta walka z otoczeniem. Z jednej strony niechęć panów tej ziemi, z drugiej, z drugiej buta „czarnych obywateli”, a poza tem drożyzna życia i walka o byt. Walka o byt, o wizy - a tyle cierni i przeszkód leży jeszcze na mojej drodze, że chwilami tracę ostatnią iskrę nadziei…
więcej
Podróż sentymentalna- "Kto mogąc wybrać..."
KTO MOGĄC WYBRAĆ,WYBRAŁ ZAMIAST DOMU GNIAZDO NA SKAŁACH ORŁA: NIECHAJ UMIE SPAĆ, GDY ŹRENICE CZERWONE OD GROMU I SŁYCHAĆ JĘK SZTANÓW W SOSEN SZUMIE. TAK ŻYŁEM...
więcej
Powakacyjne refleksje czyli Tuchola blisko,coraz bliżej...Neapolu
Niekiedy okazuje się, że całkowita przypadkowość sytuacji – może nasuwać nieodparte skojarzenia. Analogie, które czasowo – przestrzennie są odległe. Łączy je jednak głębszy sens... W ten właśnie sposób zrodziła się „bliskość” Tucholi z ... Neapolem. Warto pamiętać, że Neapol nie jest żadnym z miast partnerskich tej polskiej miejscowości, która otoczona jest obfitym darem natury, jaką stanowią Bory Tucholskie....
więcej