Milczenie w odpowiednim momencie jest ważniejsze i lepsze od wielkich słów - Plutarch

Małe Ojczyzny

Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (IX)
Minął czerwiec, trzeci miesiąc prac ekipy remontowej. Jest to stale I etap remontu naszego kościoła, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w zadaniu pt. „Wzmocnienie konstrukcji sklepienia i ścian nawy”.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (X)
Koniec zadania p.t. „Wzmocnienie konstrukcji sklepienia i ścian nawy” naszego gotyckiego kościoła już tuż tuż. Zakończono wszystkie „mokre roboty”. Pozostało jedynie na sierpień zasypanie obciążające i stabilizujące strop w „pachach” sklepienia oraz demontaż rusztowania wewnątrz kościoła.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (XI)
Mamy całkowicie zakończony I etap remontu naszego gotyckiego kościoła p.t. „Wzmocnienie konstrukcji sklepienia i ścian nawy”. Wszystkie prace zostały wykonane, odebrane i zapłacone. Jak już wcześniej pisałem, etap ten w miarę trwania, został poszerzany o prace dodatkowe, które racjonalnie same narzucały się do wykonania w tym czasie.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (XII)
W tych dniach Parafia otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego list z jednym (!) lapidarnym zdaniem. Cyt. „W odpowiedzi na nadesłane rozliczenie zadania pn. Tarnowo Podgórne, kościół p.w. Wszystkich Świętych (1464r): wzmocnienie konstrukcji sklepienia i ścian nawy informuję, że rozliczenie to zostało przyjęte.” Jedno zdanie a ile nim treści, ile w nim ukrytej parafialnej pracy i ile w nim satysfakcji z maksymalnego wykorzystania każdej złotówki dla ratowania naszego kościoła. Zatem praca I etapu jest zakończona, zapłacona i rozliczona. Wielkie brawa dla każdego, kto przyczynił się do tego sukcesu. Niech entuzjazm i zapał trwa.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (XIII)

„ŚWIĄTYNI W DARZE” to koncert, który odbył się w kościele p.w. Serca Jezusowego w Tarnowie Podgórnym, w niedzielę 18 listopada, godz. 19.30. Działalność Komitetu Ratowania Najstarszego Zabytku Tarnowa Podgórnego Kościoła p.w. Wszystkich Świętych, inspiruje mieszkańców Tarnowa do działań wspomagających tą szczytną ideę. Jednym z nich jest zorganizowanie koncertu charytatywnego. Jego celem jest podziękowanie wszystkim dotychczasowym darczyńcom a także zbiórka funduszy bezpośrednio po koncercie na dalszą renowację świątyni.

więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (XIV)
Został rozpoczęty II etap remontu naszego kościoła. W jego zakres wchodzi: remont dachu kościoła w tym remont konstrukcji dachu i wymiana dachówki, kompleksowy remont wieży, nowe rynny i odprowadzenie wód opadowych, renowacja wnętrza kościoła, założenie instalacji wodno – kanalizacyjnej, wymiana instalacji elektrycznej oraz nowe oświetlenie wnętrza i oświetlenie zewnętrzne, założenie centralnego ogrzewania, wykonanie elewacji, uporządkowanie najbliższego otoczenia w tym remont kaplicy, nowe ogrodzenie.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (XV)
W ostatnim dniu roku 2012 został oficjalnie dokonany odbiór materiałów na dalszy remont kościoła, zakupionych z dotacji Gminy Tarnowo Podgórne oraz ze środków własnych parafii...
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (XVI)
Trzy ulice Tarnowa Podgórnego mają imiona tarnowskich duszpasterzy: ul. ks. Z. Sasa, ul. ks. J. Bryza, ul. ks. Cz. Niklewicza. Informacje o księżach patronach - rozpocznę od księdza Zbigniewa Sasa. Ulica jego imienia znajduje się w centrum, na nowym osiedlu, vis a vis szkoły podstawowej.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (XVII)
Trzy ulice Tarnowa Podgórnego mają imiona tarnowskich duszpasterzy: ul. ks. Z. Sasa, ul. ks. J. Bryzy, ul. ks. Cz. Niklewicza. Wszyscy zasłużyli się dla naszego kościoła. Ulica ks. Józefa Bryzy znajduje się w centrum, odbija w bok od głównej ulicy Poznańskiej w kierunku cmentarza. Jej położenie łączy się z miejscem, z którym rodzina księdza była związana ponad 100 lat. Przy niej znajduje się stojący do dziś dom rodzinny Ernstów a w bezpośrednim jego sąsiedztwie (obecnie teren nowego cmentarza), na górce, stał kiedyś wiatrak – młyn zbożowy. Dom i młyn wybudował pradziadek księdza.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (XVIII)
Większość parafian już wie, że po zimowej przerwie intensywnie ruszyły prace remontowe naszego kościoła. Trudno nie zauważyć rozstawionego rusztowania wokół wieży, zdemontowanych desek i odsłonięcia konstrukcji belkowej. Zdjęta została (co widać na zdjęciu) z wieży dachówka i rozpoczęto wymianę krokwi. Po żmudnych zeszłorocznych pracach „pod dachem” kościoła, ten etap jest wreszcie widoczny. Prace nad renowacją kościoła trwają już półtora roku. Przypomnijmy co do tej pory zostało zrobione?
więcej