Milczenie w odpowiednim momencie jest ważniejsze i lepsze od wielkich słów - Plutarch

Małe Ojczyzny

Toskańskie bezdroża...
Według niektórych historyków sztuki prawdziwym sercem regionu jest stolica Toskanii – Florencja, gdzie znajduje się najsłynniejszy posąg świata – Dawid Michała Anioła...
więcej
Zaduma nad złotą jesienią
Nasz kraj ma szczęśliwe położenie geograficzne z wyrazistymi czterema porami roku. W krajach podzwrotnikowych i równikowych przeważnie panują upały i susze lub tropikalna wilgotność i wieczna zieleń.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (I)
Kościół w Tarnowie Podgórnym jest najstarszy m murowanym obiektem sakralnym naszej gminy. Parafia w Tarnowie, została założona na przełomie XIII i XIV wieku, zaś kościół wybudowano w 1464 roku. Data ta widnieje na zworniku sklepienia wraz z mitrą biskupią. Kościół z jego wystrojem jest wpisany do Rejestru Zabytków. Znajdujemy tam między innymi zdanie: „Kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym należy do jednych z najważniejszych obiektów sakralnych powiatu poznańskiego” i dalej „Nagromadzone w świątyni dzieła plastyki są świadectwem bogatej historii parafii…, stanowią one również cenny dokument minionych epok, będących ważnym elementem narodowego dziedzictwa”.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (II)

Kościół w Tarnowie Podgórnym jest najstarszym murowanym obiektem sakralnym na terenie gminy, wybudowanym w 1464 roku. Kościół został wpisany do rejestru zabytków architektury pod nr 2411/A decyzją z dnia 21.12.1932r., zaś jego wystrój i wyposażenie pod nr 202/Wlkp/B decyzją z dnia 8.09.2011r.

Typowo dla budownictwa średniowiecza, jest on kościołem orientowanym, to znaczy z prezbiterium skierowanym na wschód (łac. oriens), w kierunku grobu Chrystusa w Jerozolimie. Kościół jest jednonawowy. Posadowiony na fundamentach z ułożonych kamieni. Jeden z nich, imponujących rozmiarów, jest fragmentem progu z przedsionka do wnętrza kościoła.

więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (III)
Tarnowski Kościół, to nie tylko budynek, któremu chcemy przywrócić dawny blask, ale również jego proboszczowie, przejmujący przez wieki ster naszej parafii. Pośród wielu, chciałbym przywrócić z dalekiej przeszłości trzech z nich, prezentując ich sylwetki pod tytułem: Wielcy ludzie małej parafii.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (IV)
Tarnowski Kościół, to nie tylko budynek, któremu chcemy przywrócić dawny blask, ale również jego proboszczowie, przejmujący przez wieki ster naszej parafii. Pośród wielu, chciałbym przywrócić z dalekiej przeszłości trzech z nich, prezentując ich sylwetki pod tytułem: Wielcy ludzie małej parafii. Ostatnio przedstawiłem ks. Ludwika Jarosza (1872-1933). Dzisiaj drugi z nich – Walerian Tyburcjusz Breański (1805-1866) – ksiądz, powstaniec listopadowy, żołnierz, działacz patriotyczny i emigracyjny, proboszcz w Tarnowie Podgórnym
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (V)
Nadchodzi wiosna 2012, zatem zgodnie z planem rozpoczynamy prace remontowe. Przystępujemy do I etapu, czyli do ratowania sklepienia kościoła przed zawaleniem. Przedstawię poniżej opis i ilustrację tego co nas w najbliższych tygodniach czeka.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (VI)
Tarnowski Kościół, to nie tylko budynek, któremu chcemy przywrócić dawny blask, ale również jego proboszczowie, przejmujący przez wieki ster naszej parafii. Pośród wielu, chciałbym przywrócić z dalekiej przeszłości kilku z nich. Byli już wspominani: ks. Ludwik Jarosz i ks. Walerian Breański. Dzisiaj dołącza do nich...Leon Przyłuski 
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (VII)
Mija miesiąc od 1.kwietnia kiedy to wykonawca rozpoczął remont naszego kościoła. Przechodzień nie widział tego, co się dzieje we wnętrzu, dlatego krótko to opiszę. Ten czas zajęła bardzo żmudna i czasochłonna praca, jaką było podparcie sklepienia.
więcej
Mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne dla swej Małej Ojczyzny - „RATUJMY NASZ NAJSTARSZY ZABYTEK” (VIII)
Maj -drugi miesiąc prac remontowych zakończył dwa poważne zakresy robót. Jeden, wykonywany w ramach zadania finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Wzmocnienie konstrukcji sklepienia i ścian nawy” a mianowicie „skręcenie” ściągami ścian zewnętrznych. Drugi, który wykracza poza to zadanie (finansowany z naszych środków) a widoczny już gołym okiem, to skucie starych tynków.
więcej