Jest to złota zasada w życiu: wymagać mało od świata, a wiele od siebie - Chryzyp z Soloj
Ludzie »

O poznaniu i rozumieniu człowieka - Jerzy Stuhr

 

 Świadomość tego, że tak naprawdę to jest zawsze homo absconditus, człowiek istota nieznana. Powstają niezliczone biografie, autobiografie i modne ostatnio "wywiady - rzeki". Jednak granica zawsze zostaje niepokonana. Człowiek - tajemnica. Kimkolwiek by był, czymkolwiek by się zajmował. Jest jeszcze inna 'droga' próby zrozumienia kim on jest...

Można przecież spróbować odkrywać i piękno i tragizm bycia człowiekiem poprzez pytania o podstawowe i wydaje się powszechne wartości w życiu danej osoby. Wydaje się, że taką fenomenalną próbą jest książka "Ucieczka do przodu! Jerzy Stuhr od A do Z w wywiadach Marii Malatyńskiej". Spotykamy w niej genialnego aktora, reżysera, ale przede wszystkim człowieka z krwi i kości, który odpowiada na najbardziej istotne słowa-klucze dla artysty i zarazem człowieka, który przeżywa dylematy moralne swego czasu. Czytając "Ucieczkę..." można nie tylko poznać oryginalne spostrzeżenia Jerzego Stuhra, ale i bardziej zrozumieć czas, w którym żyjemy..

A i sporo zdrowego, życiowego humoru spoza kulis tzw. wielkiego świata:

"Reżyser daje aktorowi szansę swobody w ramach wymyślonej dla niego postaci.Czy miałbym na przykład Kasię Figurę informowac o całości filmu, gdy poprosiłem ją o zagranie postaci w "Historiach miłosnych"? Powiedziałem tylko: "Kaśka, napisałem ci rolę, jakiej nigdy nie miałaś - to kurwiszcze totalne! Ale musisz ją zagrać tak,żeby cię ludzie polubili". I ona to zrobiła, ale wiedziała tylko to! Po co miałaby wiedzieć więcej? Reżyser jednak musi czuwać". (str.19.)

 

Łukasz Nawracała

16.12.2007.

 

Ucieczka do przodu. Jerzy Stuhr od A do Z w wywiadach Marii Malatyńskiej

Wydawnictwo ZNAK, Kraków 2007

www.znak.com.pl