Wielkość człowieka mierzy się  jego wielkością wolności - Parmenides z Elei 
Ludzie »

Alice Burla

 

Dwunastoletnia Kanadyjka Alice Burla, rozpoczęła naukę gry na fortepianie ze swoją matką, Larysą Niurenberg, w wieku 4 lat. Jako zdobywczyni 1. miejsca w finale Krajowego Konkursu Muzycznego w Kanadzie, przybyła do Nowego Jorku i rozpoczęła naukę u legendarnej pianistki i pedagoga, Oksany Jabłońskiej.

Dwunastoletnia Kanadyjka Alice Burla, rozpoczęła naukę gry na fortepianie ze swoją matką, Larysą Niurenberg, w wieku 4 lat. Jako zdobywczyni 1. miejsca w finale Krajowego Konkursu Muzycznego w Kanadzie, przybyła do Nowego Jorku i rozpoczęła naukę u legendarnej pianistki i pedagoga, Oksany Jabłońskiej. Po udanym przesłuchaniu, Alice została jedną z najmłodszych uczennic przyjętych do Pre-College Division Juilliard School.

Mimo młodego wieku, Alice dała już wiele koncertów solowych, ale występowała także z takimi orkiestrami, jak Rockland Symphony, Hawthorne Symphony, Adelphi Chamber Orchestra, New York Sinfonietta, Manhattan Chamber Orchestra czy Chamber Orchestra Amadeus. Jej koncerty odbyły się w prestiżowych salach koncertowych Nowego Jorku (Zankel Hall, Weill Hall w Carnegie Hall, Paul Hall i Morse Hall w Juilliard, Steinway Hall, Yamaha Artist Services) oraz w Glenn Gould Studio w CBC w Toronto.

Osiągnięcia te zwróciły uwagę Stana Zielinskiego, byłego dyrektora Yamaha Artist Services w Nowym Jorku, za którego wstawiennictwem na ręce Alice zaczęły napływać liczne zaproszenia koncertowe. Wzięła udział w koncercie dobroczynnym zorganizowanym w siedzibie firmy Frank & Camille, największego nowojorskiego dostawcy fortepianów Yamaha, jak również w przedstawieniu w Szpitalu Dziecięcym im. Marii Fareri w Westchester Medical Center w Valhalla.

Dzięki wsparciu ze strony firmy Yamaha, w 2006 r. Alice wzięła udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich słynnych pianistów i pedagogów, jak Piotr Paleczny, Hiroko Nakamura, Olga Kern i Joaquin Soriano. Stypendium, jakie w uznaniu dla swej muzycznej doskonałości i pracowitości Alice otrzymała z programu Yamaha Cares Outreach, umożliwiło pokrycie dwuletnich kosztów nauki w Juilliard School.

W lutym 2006 r. w muzycznym życiu Alice miało miejsce ważne wydarzenie. Wraz ze swą nauczycielką, O. Jabłońską, Alice wykonała Koncert podwójny Mozarta z towarzyszeniem nowojorskiej Sinfonietty pod batutą Ki-Sun Sunga. Koncert dla uczczenia 250. rocznicy urodzin Mozarta odbył się w siedzibie Yamaha Artists Services.

W maju 2006 r. w meksykańskim Monterrey najmłodsza uczennica dr Jabłońskiej wystąpiła na swym pierwszym koncercie zagranicznym. W jego trakcie wykonała utwory solowe oraz zagrała duet fortepianowy ze swoją profesorką. Recital okazał się wielkim sukcesem

Jednym z najważniejszych momentów 2006 r. był piękny występ Alice w transmitowanym na żywo z Carnegie Hall programie From the Top, w którym wybrano ją do grona najlepszych młodych muzyków z całego kraju.

W grudniu 2006 r. sponsorowana przez Yamahę Alice została zaproszona na występ w paryskiej Ecole Normale de Musique, gdzie dostąpiła zaszczytu wspólnego koncertu ze zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Van Cliburna z 2005 r., Aleksandrem Kobrinem. Alice dała znakomity występ, a publiczność przez długi czas nie pozwalała jej zejść ze sceny.

Na początku 2007 r. Alice powtórzyła swój sukces w Monterrey, gdzie na zaproszenie Fundacji Parnassos ponownie jednego wieczora wykonała dwa koncerty fortepianowe: Koncert d-moll J. S. Bacha oraz II Koncert fortepianowy B-dur L. van Beethovena z Orkiestrą Kameralną Amadeus pod dyrekcją Maestro Jesusa Mediny.

W październiku 2007 r., w ramach współpracy z firmą Yamaha, w trakcie cyklu koncertowego “Evenings of Piano Concerti” Alice znakomicie wykonała Koncert B-dur J. C. Bacha z towarzyszeniem Manhattan Chamber Orchestra pod dyrekcją Richarda Clarka. Przy tej okazji zaprezentowała również swój talent kompozytorski wykonując koncert z dwiema kadencjami własnego autorstwa.

 W listopadzie, Alice udanie zaprezentowała Wariacje Goldbergowskie J. S. Bacha: najpierw w Juilliard School, a następnie w Heidelbergu w Niemczech w ramach cyklu koncertów fortepianowych organizowanych przez Deutsch-American Institute. Koncert okazał się wielkim sukcesem i otrzymał znakomite recenzje.

Oprócz występów solowych, Alice wykonuje również muzykę kameralną. Niedawno jej trio z Juilliard School dało znakomite występy w Carnegie Hall i Jordan Hall w Bostonie i znalazło się w radiowej i telewizyjnej wersji ogólnokrajowego programu From the Top. Wtedy to Alice przyznano Young Artist Award ufundowaną przez Jack Kent Cooke Foundation.

W marcu 2008 r., na zaproszenie dr Hiroko Nakamury, Dyrektora muzycznego Hamamatsu International Piano Academy w Japonii, Alice wzięła udział w 13. edycji tej prestiżowej imprezy. Pobierała nauki u światowej sławy pianistów, jak Hiroko Nakamura, Oksana Jabłońska, Sequeira Costa, Piero Rattalino, Siergiej Babajan, oraz została finalistką odbywającego się w ramach Akademii konkursu.

W dalszej części 2008 r. Alice dała wyjątkowy solowy recital w ramach Salonu Fortepianowego Yamahy, po którym Yamaha Corporation of America ogłosiła wciągnięcie jej na listę Artystów Yamahy; została w ten sposób najmłodszą wykonawczynią, jaka dołączyła do tego grona.

Kolejnym ważnym wydarzeniem lata 2008 r. był bardzo dobrze przyjęty solowy recital Alice na słynnym festiwalu muzycznym w Newport, gdzie wystąpiła obok światowej klasy muzyków.

W bieżącym roku akademickim Alice uczy się u dr Jabłońskiej, w założonej przez nią szkole - Oxana Yablonskaya Piano Institute w Castelnuovo di Garfagnana we Włoszech, jako jedna z 12 najzdolniejszych młodych pianistów z całego świata.

W październiku b.r., w uznaniu jej muzycznego talentu i zdolności, Alice została uhonorowana przez Jack Kent Cooke Foundation miejscem a programie Young Scholar.

Liczne dokonania Alice Burli przyniosły jej miano cudownego dziecka fortepianu oraz zainteresowanie prasy. Artykuły poświęciły jej: The New York Times, Accent Magazine (okładka), Concert Reviews Magazine, The Journal News, Forward, Jewish Week, Juilliard Journal, Westchester Parent, The Rivertowns Enterprise, New Russian Word, La Scene Musicale (Francja), El Norte (Meksyk), Russian Express i New Canadian (Kanada) i wiele innych oraz stacje radiowe i telewizyjne.

W styczniu 2009 roku wystąpiła z recitalem na zaproszenie Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu