Milczenie w odpowiednim momencie jest ważniejsze i lepsze od wielkich słów - Plutarch

Ludzie

Marina Jaszwili
Marina JASZWILI - Urodziła się w Tbilisi w Gruzji w rodzinie muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat u swojego ojca – profesora Luarsaba Jaszwili, którą następnie kontynuowała w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie w klasie prof. K. G. Mostrasa.
więcej
Tadeusz Domanowski
Tadeusz DOMANOWSKI urodził się w 1980 roku w Gliwicach. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Stefańskiego. Naukę kontynuował uczestnicząc aktywnie w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy pianistów takich jak: Menahem Pressler, Stephen Kovacevich, Lazar Berman, Jerome Rose, Pavel Gililov, John Owings, Vladimir Viardo, Aldona Dvarionaite.
więcej
Profesor Antoni Dziatkowiak-biogram
Pan Profesor Antoni Dziatkowiak urodził się w 1931 r. w Rogaczewie Wielkim koło Kościana, ale świadome lata młodości spędził w Mosinie.
więcej
Robert Schuman
Jego rodzina wywodziła się z Lotaryngii, która gdy przyszedł na świat, leżała na terenie Niemiec. Jednak on sam zawsze uważał się za Francuza. 45 rocznica jego śmierci minęła w Polsce niemal niezauważona.
więcej
Nie takie proste zwycięstwo
Gdy 1 września komuś przyjdzie ochota na przemyślenia, pomoże mu w tym książka prof. Normana Daviesa o wielce wymownym podtytule...
więcej
W "święto słoneczników"
Dla Polaków wydarzenie to pozostanie tragicznym fenomenem. To dzięki nieco ponad dwóm miesiącom walki, w następnych latach utwierdzaliśmy się w tym, że jesteśmy narodem bohaterów.
więcej
Wyspa hrabiego
To miejsce dla szukających ciszy i spokoju. Dobrze będą się tutaj czuli również ci, którzy lubią nie koniecznie romantyczne historie bez happy endu.
więcej
Błogosławiona poezja
Minęło 10 lat od jego śmierci, a mimo to wszyscy go pamiętamy. 28 lipca 1998 roku zmarł Zbigniew Herbert.
więcej
Kto i jak?
Co się stało 4 lipca 1943 roku? Brytyjczycy zgodnie twierdzą, że generał Władysław Sikorski spędził dzień w pałacu gubernatora Giblartaru. Po godzinie 23.00 wsiadł do samolotu, który po starcie wpadł do morza z powodu usterki. Jednak wersja ta niemal od samego początku budziła wątpliwości.
więcej
Zakrwawiona koszula
28 czerwca 1956 roku wydarzyło się coś niesamowitego. W kraju w którym w biurze i na ulicy rządziła partia, okazało się, że przynajmniej na ulicy rządzą robotnicy.
więcej