Milczenie w odpowiednim momencie jest ważniejsze i lepsze od wielkich słów - Plutarch

Ludzie

Portret poety Stefana Andrzeja Borsukiewicza
Biorę do ręki nieco sfatygowane etui. Wewnątrz złamane, cienkie, złote oprawki do okularów. Tyle po nim pozostało... - napisał Gerard Sowiński, od wielu lat nieustający w przywracaniu pamięci o Stefanie Andrzeju Borsukiewiczu, pamięci o Jego poezji...
więcej
Z kosmosu...
Ludzkość nie pozostanie wiecznie na Ziemi, lecz w pogoni za światłem i przestrzenią najpierw nieśmiało przeniknie poza granicę atmosfery, a później opanuje całą okołosłoneczną przestrzeń. Konstanty Ciołkowski (1857-1935) Mali chłopcy chcą być policjantami, strażakami, kosmonautami... Dorastają i niektórzy z nich zostają policjantami, strażakami... Ale kosmonautę jak dotąd - odnoszę się do polskich realiów - mamy tylko jednego!
więcej
Profesor Barbara Skarga

Na szczęście na tym świecie pojawiają się jeszcze ludzie, którzy - niby z tamtej epoki - a jednak wciąż młodzi. Taką Osobowością była zmarła 18 września 2009 Barbara Skarga.Człowiek, który nie bał się odwagi myślenia i stawiania trudnych pytań....

więcej
Historia (nie)jednej fotografii (I)
...wynurzyła się, taka nierealna, z mgły. I nią spowita szła niespiesznie środkiem poznańskiej staromiejskiej uliczki, oddalając się coraz bardziej. Taka samotna, pogrążona w swoich myślach, obojętna. Wytworna, pełna gracji i szyku niczym paryżanka.
więcej
Historia (nie)jednej fotografii (II)
Nastała nowa epoka w fotografowaniu. Niegdyś posiadanie aparatu fotograficznego niejako nobilitowało. Zrobione przez objazdowego fotografa zdjęcia pokazywało się rodzinie i sąsiadom.
więcej
Maestro Maxim Vengerov w Poznaniu
Światowej sławy skrzypek Maxim Vengerov będzie przewodniczył pracom Jury XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Ten najstarszy na świecie Konkurs Skrzypcowy odbędzie się w październiku 2011 roku w Poznaniu.
więcej
Dlaczego chciano mnie zabić
Chciałem wiedzieć, dlaczego chciano mnie zabić. To była prawie sprawa osobista”. Tak odpowiedział Lèon Poliakov na pytanie o to, dlaczego zajął się antysemityzmem, tym samym skąd praca, dzieło jego życia, jednocześnie jedna z najważniejszych pozycji naukowych dotycząca owego – ciągle istotnego - problemu, czyli pięć tomów „Historii antysemityzmu”, które ukazywały się sukcesywnie w latach 1956-1994.
więcej
Odziedziczone marzenia
Odziedziczone marzenia - to polski tytuł książki, w oryginale nazwanej przez autora po prostu: „Dreams from My Father. A story of Race and Inheritance”, książki która poruszyła wielu czytelników, przede wszystkim swoją szczerością, bezpretensjonalnością i, nie da się ukryć, zacięciem literackim.
więcej
Nagroda dla Grażyny Banaszkiewicz
Miło nam poinformować Szanownych Czytelników, że Pani Grażyna Banaszkiewicz współpracująca z naszą Redakcją, otrzymała prestiżowy medal za krzewienie pracy organicznej...
więcej
Alice Burla
Dwunastoletnia Kanadyjka Alice Burla, rozpoczęła naukę gry na fortepianie ze swoją matką, Larysą Niurenberg, w wieku 4 lat. Jako zdobywczyni 1. miejsca w finale Krajowego Konkursu Muzycznego w Kanadzie, przybyła do Nowego Jorku i rozpoczęła naukę u legendarnej pianistki i pedagoga, Oksany Jabłońskiej.
więcej