Milczenie w odpowiednim momencie jest ważniejsze i lepsze od wielkich słów - Plutarch

Dla psychologów...

Życie od nowa-III
więcej
Życie od nowa-IV
więcej
Po co czlowiekowi potrzebna dziś wiara?

Parafrazując przysłowie „jak trwoga to do Boga", można dziś dodać „lub do psychoanalityka". Lekarstwa na lęki i plastra na duchowe rany poszukujemy coraz częściej nie w konfesjonale, ale w gabinecie psychoterapeuty. Czy jednak ukojenie i wsparcie, które tam otrzymujemy, są w stanie zastąpić religię i siłę, jaką ludzie od wieków czerpali z wiary? A może w dzisiejszym świecie, w którym prawie wszystko można kupić za pieniądze albo wywalczyć, rozpychając się łokciami, wiara zupełnie przestała być potrzebna?

więcej
Gładkie jest śliczne...
Współczesny człowiek Zachodu umówił się sam ze sobą, że jak jest dużo włosów na głowie, to wszystko cacy, a jak ich dużo gdzie indziej, to raczej be...
więcej
Zdrowa prowokacja-I
Każdy z nas ma ciemną stronę, którą stara się ukryć przed ludźmi. Jeśli jednak prowadzimy tę grę latami, możemy się do tego stopnia zapętlić, że przerodzi się w chorobę, której nie zwalczy my ani lekami psychotropowymi, ani kuracją w szpitalu.
więcej
Zdrowa prowokacja-II
W terapii prowokatywnej nie ma schematów. Zresztą w psychologii w ogóle nie ma na nie miejsca...
więcej
Zdrowa prowokacja-III
Kiedy Frank rozpoczyna sesję, siada blisko pacjenta i raz po raz stuka go w ramię, puka w rękę, dotyka, patrzy mu w oczy, wygłupia się. Robi tyle rzeczy, że w pewnym momencie człowiek przestaje się orientować, na czym polega kontakt.
więcej
Zdrowa prowokacja-IV
Każdy ma problemy, ale niewielu potrafi rozmawiać z sobą, wycofać się z własnego ciała i spojrzeć na sprawę z innej perspektywy. Niektórzy sportowcy i śpiewacy operowi mają tę umiejętność.
więcej
Nigdy nie dorastaj
Joanna, pracownica firmy ubezpieczeniowej, każdego dnia wstaje o 6.00. Tylko po to, żeby sprawdzić, czy jej 12-letni syn dobrze zapakował plecak, pościelić za niego łóżko i odwieźć go do szkoły.
więcej
Nigdy nie dorastaj - II
Trudno się dziwić rodzicom, że niełatwo im zachować zdrowy rozsądek. Obowiązujący styl życia, konieczność podjęcia pracy przez obydwoje małżonków...
więcej