Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i rozumnie - Epikur Z Samos

Dla psychologów...

Dekalog macochy
więcej
Życie od nowa-I
więcej
Życie od nowa-II
więcej
Życie od nowa-III
więcej
Życie od nowa-IV
więcej
Po co czlowiekowi potrzebna dziś wiara?

Parafrazując przysłowie „jak trwoga to do Boga", można dziś dodać „lub do psychoanalityka". Lekarstwa na lęki i plastra na duchowe rany poszukujemy coraz częściej nie w konfesjonale, ale w gabinecie psychoterapeuty. Czy jednak ukojenie i wsparcie, które tam otrzymujemy, są w stanie zastąpić religię i siłę, jaką ludzie od wieków czerpali z wiary? A może w dzisiejszym świecie, w którym prawie wszystko można kupić za pieniądze albo wywalczyć, rozpychając się łokciami, wiara zupełnie przestała być potrzebna?

więcej
Gładkie jest śliczne...
Współczesny człowiek Zachodu umówił się sam ze sobą, że jak jest dużo włosów na głowie, to wszystko cacy, a jak ich dużo gdzie indziej, to raczej be...
więcej
Zdrowa prowokacja-I
Każdy z nas ma ciemną stronę, którą stara się ukryć przed ludźmi. Jeśli jednak prowadzimy tę grę latami, możemy się do tego stopnia zapętlić, że przerodzi się w chorobę, której nie zwalczy my ani lekami psychotropowymi, ani kuracją w szpitalu.
więcej
Zdrowa prowokacja-II
W terapii prowokatywnej nie ma schematów. Zresztą w psychologii w ogóle nie ma na nie miejsca...
więcej
Zdrowa prowokacja-III
Kiedy Frank rozpoczyna sesję, siada blisko pacjenta i raz po raz stuka go w ramię, puka w rękę, dotyka, patrzy mu w oczy, wygłupia się. Robi tyle rzeczy, że w pewnym momencie człowiek przestaje się orientować, na czym polega kontakt.
więcej