Zawsze przebaczaj swoim wrogom. Nic ich bardziej nie potrafi rozłościć - Oscar Wilde
Dla lekarzy i nie tylko »

Nie palimy...

Drukuj

Już miesiąc nie palimy! 

Temat zakazu poruszył przede wszystkim właścicieli lokali, którzy z zaniepokojeniem obserwują czy zakaz palenia uszczupli im klientelę. Głosy potępienia słychać też wśród palaczy pozbawionych możliwości palenia przy piwku, po posiłku czy do kawy. Ale wśród tej wrzawy krytyki są głosy pełne zadowolenia i wdzięczności za prozdrowotny przepis, tak długo wyczekiwany przez zdecydowaną większość. Polacy cieszą się przede wszystkim z faktu, że nie są już przymusowo narażeni na bierne palenie.

Dowody wdzięczności można znaleźć na stronie www.lokalbezpapierosa.pl, gdzie prowadzona jest akcja „30 000 000 podziękowań”. Liczba zmieniająca się z minuty na minutę pokazuje, jak wiele osób popiera wyrzucenie popielniczek z lokali. Wystarczy kliknąć DZIĘKUJĘ, by dołączyć do tego grona.

Jak wygląda sytuacja w lokalach miesiąc po zmianach w prawie?
Stowarzyszenie MANKO postanowiło sprawdzić krakowskie podwórko i po odwiedzeniu ponad 500 lokali gastronomicznych i rozrywkowych można stwierdzić, że bilans jest całkiem niezły.


Aż 92,2% lokali jest oznakowanych, zgodnie z wymogami ustawy. W widocznym miejscu znajduje się informacja o zakazie palenia na terenie lokalu.

Jaką strategię przyjęli właściciele lokali?
Większość z nich wprowadziła na terenie lokali całkowity zakaz palenia bez wydzielania pomieszczeń dla palących – 71%. Zaś w 27,2% badanych lokalach można palić. Posiadają one specjalnie wydzielone palarnie, sale dla palących bądź umożliwiają klientom palenie w ogródkach.


Z przeprowadzonych badań wynika także, że w krakowskich lokalach w niewielkim stopniu dochodzi do ostentacyjnego łamania prawa. W zdecydowanej większości lokali zakaz jest przestrzegany (aż 97,9%!). Jedynie 2,1% badanych lokali zakazu nie przestrzega, pozwalając klientom palić. 


Liczby pokazują, że przypadki łamania prawa, nagłaśniane w mediach to zdecydowana mniejszość. Zdarzają się jednak tacy właściciele lokali, którzy za wszelką cenę chcą obejść prawo. Stowarzyszenie MANKO stara się dbać o to, by zakaz rzeczywiście obowiązywał. W tym celu na stronie www.lokalbezpapierosa.pl uruchomiona została specjalna zakładka: ZGŁOŚ INTERWENCJĘ! Można tutaj znaleźć numery kontaktowe do wszystkich służb odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa – Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, Straży Miejskiej, Policji.

Nie bądź biernym!
Wejdź na www.lokalbezpapierosa.pl

– podziękuj za zakaz palenia i zgłoś interwencję!