Zawsze przebaczaj swoim wrogom. Nic ich bardziej nie potrafi rozłościć - Oscar Wilde
Dla lekarzy i nie tylko »

Chirurg powinien operować z tachometrem

Drukuj

. Otóż jako chirurg, który osobiście w okresie 50 lat pracy wykonał ponad 30 000 operacji wiem, że operator często zmuszony jest działać na granicy fizycznej wydolności. Całodobowy ostry dyżur obfituje w nagłe operacje do białego rana, po czym chirurg przystępuje do operacji programowych, by kończąc je wieczorem podejść z konieczności w nocy do następnej z nagłych wskazań. Żadna ustawa nie określa w praktyce godzin pracy chirurga, ale nakłada obowiązek niesienia pomocy w każdych warunkach i o każdej porze!
W USA linie autobusowe Greyhound zmieniają obowiązkowo rejsowych kierowców co 2 godziny.
W Europie kierowcy autobusów muszą rejestrować tachometrem czas jazdy ograniczany przepisami.
A czy ktokolwiek z Państwa przed operacją pyta chirurga w jakiej jest on kondycji przed Państwa operacją? Osobiście wybrałbym chirurga doświadczonego, samokrytycznie optymistycznego i wypoczętego, ściślej wyspanego, w przekonaniu i z głęboką nadzieją, że operację na moim ciele wykona co najmniej poprawnie. Z giełdy pacjentów dowiedziałbym się jeszcze, czy ma szczęście, czyli, czy jest lepszy od innych.
Szanowni Pacjenci! Macie, przynajmniej teoretycznie, prawo wyboru chirurga, od zręczności, wiedzy i doświadczenia którego może zależeć Wasze zdrowie i życie, które sobie cenicie ponad wszystko. Czyli ponad co? Na ile wyceniacie Państwo Wasze zdrowie i życie, które powierzacie chirurgowi wraz z podpisem zgody na operację?
Obywatele! Panie Ministrze Zdrowia! Podejmijmy działania, by operował Was chirurg w y p o c z ę t y.

 

Prof. Antoni J. Dziatkowiak