Jedna rzecz znakomicie zastępuje doświadczenie: młodość - Zenon z Kition

Dla filozofów...

Józefa Tischnera heroiczne myślenie wśród przeciwieństw świata (III)
Zapraszamy do lektury trzeciej części tekstu wykładu Adama Cieśli* pod tytułem " Józefa Tischnera heroiczne myślenie w prawdzie wśród przeciwieństw świata", który został przez niego wygłoszony podczas Międzynarodowego Kongresu Tischnerowskiego „Dobra i prawda" w Krakowie.
więcej
„MYŚLENIE POZWALA BYĆ” FILOZOFIA JAKO AUTOPEDAGOGIKA (I)

Filozofia współczesna, podobnie jak ma to miejsce w innych naukach, stanowi zbiór coraz węższych dziedzin specjalistycznych, których wraz z czasem z pewnością będzie przybywało. Powstaje pytanie: czy jest coś charakterystycznego, nieustannie obowiązującego, co w pewien sposób wyróżnia filozofię spośród innych dyscyplin?

więcej
„MYŚLENIE POZWALA BYĆ” FILOZOFIA JAKO AUTOPEDAGOGIKA (II)
Dążenie do realizacji filozoficznej paidei odkryć można w życiorysach wielu filozofów, tak starożytnych, jak i należących do czasów najnowszych. W duchu wdzięczności określamy ich nierzadko słowem «mistrz», choć z pewnością oni sami wyraziliby przeciwko temu swój sprzeciw. Mając na uwadze kryterium autopedagogiki, pragnę krótko wskazać na pięć wybranych postaci, jako na przykłady ilustrujące przedstawiane zagadnienie.
więcej
Międzynarodowy Kongres Tischnerowski - Kraków 2011
W dniu 27 października 2011 roku w Krakowie, w auli Colegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego zakończył się I międzynarodowy kongres poświęcony myśli Józefa Tischnera. Inicjatorem i głównym organizatorem kongresu był Instytut Myśli Józefa Tischnera skupiający środowisko uczniów i przyjaciół Księdza Profesora. Kongres przebiegał  pod hasłem: "Dobro i Prawda"...
więcej
Etyka solidarności oraz Homo Sovieticus
Niezbyt często my, Polacy, zdajemy sobie sprawę z faktu, iż w kulturowym i filozoficznym dorobku 'posiadamy' bezcenny wręcz elementarz (choć słowo to nie wyczerpuje treści rozważań Tischnera) podstawowych pojęć, które zostały opisane w związku z przemianami społecznymi w Polsce. Pojęcia te przynależą do kanonu podstawowych i uniwersalnych praw człowieka, ale zarazem opisują polską specyfikę i polskie bogactwo myśli społecznej, która wpisuje się już od wieków w tradycję demokracji.
więcej
Miłosna historia Abelarda i Heloizy (I)
 Naturalnie zaprasza do filozoficznej podróży w czasie i przestrzeni. Do Francji w czasach średniowiecza...
więcej
Miłosna historia Abelarda i Heloizy (II)
Zapraszamy do lektury dalszego ciągu...miłosnej historii filozofa i jego wybranki...
więcej
Weekendy z Filozofami - MYŚLENIE Z WNĘTRZA POEZJI - DROGAMI MARTINA HEIDEGGERA (I)
26 maja 2016 roku minęło 40 lat od śmierci Martina Heideggera. Pomimo różnych zdań i opinii o tym niemieckim filozofie jedno jest pewne - nie da się dziś filozofować i żyć tak jakby Heideggera nie było! Karl Jaspers wspomniał: "Pośród klanu współczesnych filozofów, obchodził mnie w istocie tylko Heidegger". Zachęcamy do lektury - na początek - kilku refleksji o tym niemieckim filozofie. Kolejny tekst w następny weekend.
więcej
Barwy zazdrości...
W panoramie ludzkich przyzwyczajeń i ucieczki przed myśleniem dotykającym istoty rzeczy, istnieje pokusa – zgoda na biało – czarny świat. Świat, który daje łatwe bezpieczeństwo, upraszcza problemy i proponuje zbyt szybkie i zbyt łatwe odpowiedzi. Takie, w których człowiek czuje się wygodnie i komfortowo. Odpowiedzi, które nie są twórczym niepokojem, ale środkiem nasennym dla pytań najbardziej istotnych. Środkiem, który skrycie walczy dziś z tym pięknym ludzkim dynamizmem myśli i ducha, nazywanym „niepokojem metafizycznym”.
więcej