Dla elit
Na królewskim zamku

W Niepołomicach odbyły się w listopadzie 2006 Dni Hubertowskie z bogatym kulturalnym programem…

 Zespół sygnalistów „Hagard” (młody, jeszcze nie trenowany sokół) pod kier. Marcina Dudzica – studenta IV r. i pod opieką dr. Tadeusza Kubackiego z Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie wykonał m. in. hejnał Wydziału autorstwa Krzysztofa Kadleca, zawierający motywy muzyczne „Gaudeamus igitur” i hejnału mariackiego. Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Janusz Szkatuła i łowczy Okręgowego Zarządu PZŁ Janusz Malawski powitali kilkuset gości z wojewodą małopolskim Maciejem Klimą i z burmistrzem Niepołomic Stanisławem Kracikiem, na czele. Po odznaczeniu zasłużonych dla łowiectwa myśliwych, uczestnicy zwiedzili Małopolskie Centrum Kultury Łowieckiej. Imponująco prezentują się trofea: wieńce jelenia karpackiego, niedźwiedź brunatny, medalion z olbrzymimi, zaliczonymi do rekordu świata, łopatami łosia z Kamczatki oraz liczne rogi afrykańskich antylop i bawołów. Korzystając z tak licznego zgromadzenia myśliwych, postanowiłem zaprezentować mało znany, ozdobny, historyczny strój Kawalera Zakonu „Orderu Złotego Jelenia”, do którego niedawno zostałem przyjęty jednomyślnie w tajnym głosowaniu ( białymi lub czarnymi kulami wrzucanymi do skórzanego mieszka wyborczego). Kapituła Zakonu nadała mi statutowe obowiązki i przywileje Kawalera Nr 22 i prawo noszenia stroju, na który składają się: spięta rzemieniem peleryna khaki z emblematem Zakonu, Order Złotego Jelenia na malachitowej szarfie zawieszony na galowym uniformie myśliwego lub leśnika i kapelusz z uniesioną lewą połową ronda przypiętego odznaką Zakonu do pióropusza z włosia borsuka. W miejsce krawata – pleciony skórzany sznur z broszą z róży tyki jelenia ozdobionej srebrną miniaturą jego wieńca i grandlami. Liczne zapytania świadczyły, że uczestnicy niewiele wiedzieli o Zakonie, więc objaśniałem, że ustanowił go statutem i regulaminem ostatni Piast Śląski książę Jerzy Wilhelm w 1672 r. w Brzegu dla maksymalnie 24 książąt, hrabiów i rycerzy myśliwców.
Marek Piotr Krzemień odnalazł w starodrukach Biblioteki Jagiellońskiej ówczesny oryginał statutu Zakonu i w Lanckoronie w 1998 r. wraz z innymi myśliwymi, reaktywował Zakon, przyjmując bez zmian jego pierwotny statut. Jest to ważne w historii Polski wydarzenie, jako że ten Zakon łowiecki w Brzegu jest pierwszą, po religijnym bractwie św. Huberta w XV wieku w Chełmży, udokumentowaną organizacją myśliwską,.
Odbyła się też promocja tomiku wierszy „Obrazki łowieckie” Krzysztofa J. Szpetkowskiego oraz albumu „Żubr w Bieszczadach” Tadeusza Budzińskiego, a Michał X Sapieha dedykował książki o afrykańskich łowach „Lasy Ituri – Wspomnienia z podróży” Leona X Sapiehy i „Tak było – Niedemokratyczne wspomnienia” Eustachego X Sapiehy.
Przy okazji, strój Zakonu Kawalerów O. Zł. Jelenia, przyczynił się do popularyzacji tego historycznego myśliwskiego stowarzyszenia, do którego można zostać zaproszonym spośród doświadczonych i szanowanych członków PZŁ. Co prawda nie strój czyni człowieka, ale statut Zakonu stawia wyróżnionym bardzo wysokie wymagania etyczno-moralne i twórcze na rzecz polskiego lasów i łowiectwa

 

 

Prof. Antoni J. Dziatkowiak


Autor: naturalnie