Dzieci najuważniej słuchają, kiedy mówi się nie do nich - Eleonora Roosevelt

Dla elit..

Miarka losu
O tym co najważniejsze najczęściej trudno bardzo jest mówić. Dławią nas nasze doznania, przeżycia, zwłaszcza te najdotkliwsze, niezawinione, albo właśnie – zawinione. Nawet teraz, gdy wydaje się, że już wszystko z ludzkiego wnętrza – przepraszam za dosadność: wybebeszono. A jednak nie.
więcej
Piękna (e) książka (i)
Czerń na bieli staje się ptakiem ptak na bieli staje się czernią ...
Dosłownie tak, formą wiersza, białym odręcznym, pochylonym w prawo pismem wypowiedział się pośrodku czarnej połyskliwej strony A.S. ,I– 2010 (Andrzej Strumiłło¹) , który książkę „PTAK” graficznie opracował.
więcej
Jacy Oni młodzi
Aktorem może być tylko człowiek, który urodził się buntownikiem. Człowiek, który rozumie swe życie jako obowiązek aktywności umysłowej, jako dążenie do wielkości duchowej. Człowiek, który kocha życie i pragnie tę miłość zaszczepić innym.
więcej
Gniewu nie da się przekuć...
Film Mada Burnata i Guy’a Davidi otrzymał nominację do Oscara 2013 w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Prócz narzucenia niezwykłej perspektywy w oglądaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego wartość tego dokumentu polega na tym, że stał się poruszającą próbą zrozumienia siebie w obliczu przemocy i rozpadu własnego świata.
więcej
Nie mogło ich być czterdziestu!
To była niezwykle ciekawa konferencja prasowa. Niby nic nadzwyczajnego – oczywista relacja kuratorów o tym, co ma się wydarzyć, dlaczego przygotowują swoją wystawę i dlaczego oprawą tejże będzie gościnny koncert muzyków z Holandii... Tylko, że ta konferencja była perfekcyjnie przygotowana merytorycznie. Słowu sprawnie, z dużą kulturą podawanemu, towarzyszyła wizualizacja i audioodsłuchy. W rzeczywistości, był to dla nas dziennikarzy - w wielu kwestiach dyletantów (ktoś kiedyś powiedział, że naukowiec to ten, kto wszechstronnie zgłębia określoną dziedzinę, zaś dziennikarz to najczęściej wszechstronny dyletant...) – krótki, ale i treściwy wykład dotyczący kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku, wykład wprowadzający nas w wystawę przygotowaną w starym gmachu Muzeum Narodowego „W służbie sacrum...”.
więcej
Za bardzo podniesione pośladki...
Różne są ideały piękna i zakresie tolerancji dla odchyleń od wzorca idealnego. Także, a może przede wszystkim w kwestii wizerunku człowieka. Zwłaszcza nagiego. Zwłaszcza aktu kobiecego (o mężczyznach potocznie mówi się, że wystarczy, iż jest przystojniejszy od diabła – jakby go, tego diabła, kto widział...), któremu poświęcono i poświęca się wiele wnikliwej uwagi. Efektem choćby liczne wystawy fotograficzne, malarskie, rzeźbiarskie.
więcej
Daleko i blisko
To co poznany, kogo poznany – myślę o podróżach, o poznawaniu świata tego odległego i tego, który bezpośrednio nas okala – ubogaca nas szczególnie. To jest już w nas, nikt nam tego nie wydrze. Mamy do czego powracać, porównywać, szerzej i głębiej rozumieć najróżniejsze zjawiska, ludzi, nie obawiać się „inności”, otwierać na nowe wyzwania.
więcej
P.O.J.Ą.Ć.
Wernisaż tej edycji – 4. Mediations Biennale odbywał się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wchodzący usłyszeli głuche stuki. Ktoś skonstatował: Salwy na cześć Sztuki! Tu, śmiech nielicznej grupy. Ileś osób w ogóle nie wnikało w to, co się dzieje, nawet nie zauważając, że przechodzą przez bramę autorstwa – głęboko w naturze osadzonej - fińskiej artystki Tei Mäkipää. Dopiero opuszczając wystawę dostrzegali ażurowy metalowy łuk z wpisanym weń stwierdzeniem: „The Destiny of all Life lies within Technology”.
więcej
W tyglu świata...
Jest bardzo szczelnym introwertykiem. Mówi tylko to, co chce rzeczywiście powiedzieć. Głównie w swoich książkach. Poza nimi pogrążony pozostaje we własnym świecie, w swoich myślach. Otwarcie nie kryje niechęci wobec mediów. I nie tylko wobec nich. Nagrodę Nobla (2003 rok) odebrał osobiście. Jednak na liczne inne spotkania związane z wręczaniem mu prestiżowych nagród literackich z reguły nie przybywa.
więcej