|
Dobry uczynek to rzecz najpiękniejsza... - Friedrich Wilhelm Nietzsche
Jeśli nie stać cię na pochwałę drugiego, lepiej nie wspominaj o sobie - Kartezjusz
|
 |
|
|
Jak zauważył Ryszard Kapuściński: "internet zwiększył ogromnie ilość informacji. Stworzył jakby odwrotność cenzury. Istotą cenzury był brak informacji, a Internet wprowadził nas w świat, w którym jest jej nadmiar".
"Naturalnie" pragnie rzetelnie i odpowiedzialnie kształtować postawy dialogu i zdrowego podejścia do otaczającej nas rzeczywistości. Znajdą Państwo u nas felietony filozoficzne, które próbują zachęcić do refleksji nad sobą, nad światem...Towarzyszyć będą nam słowa Ryszarda Kapuścińskiego: Znaleźć słowo trafne, które jest w pełni sił, jest spokojne, nie histeryzuje, nie ma gorączki , nie przeżywa depresji, można mu ufać .
Znaleźć słowo czyste, które nie spotwarzyło, nie doniosło, nie wzięło udziału w nagonce, nie mówiło, że czarne to białe... Bo tak naprawdę to, co po nas zostanie "z rzeczy świata tego"- to (by użyć słów Norwida) -"poezja i dobroć"...
Paweł Łukasz Nowakowski-Redaktor Naczelny
Świnie lub świadomość - czyli o szacunku należnym obcemu
Kiedyś napisałam, że Maciej Fiszer, poznański fotograf, „uczłowiecza” świnie. Teraz myślę, że pokazał coś znacznie ważniejszego, że w ogólnym planie wszechświata mają one takie samo miejsce, jak człowiek. „Któż może wiedzieć, jakie znaczenie ma inna istota żyjąca sama w sobie i we wszechświecie” (Albert Schweitzer).
Szczepionki - nadzieja czy przekleństwo?
„Bóg bowiem stworzył lekarstwa i dał rozum, byśmy troszczyli się o ciało i o nie dbali, by było zdrowe i żyło”. (dr Marcin Luter)
IDEA HUMANIZMU W ŚWIETLE DRAMATYCZNYCH LOSÓW EUROPY STEFAN ZWEIG, TRIUMF I TRAGIZM ERAZMA Z ROTTERDAMU
Stefan Samuel Zweig urodził się w Wiedniu w 1881 roku w rodzinie żydowskiej. W ukochanym mieście rodzinnym studiował filozofię i historię sztuki. Zweiga zalicza się do grona najważniejszych pisarzy dwudziestego wieku. Większość jego prac stanowią biografie, eseje, nowele, często poświęcone konkretnym postaciom historycznym oraz wspomnienia.
Dialog – podstawowa forma człowieczeństwa
Od „początków” ludzkiej historii (jakąkolwiek narrację przyjąć) życie człowieka, osoby ludzkiej dzieje się w perspektywie społecznej. Pojawia się zawsze ten Drugi, TY. Już w starożytności pojawiło się określenie człowieka jako „animal sociale” (zwierzęcie społeczne, „stadne”). Intuicja ta jest nam życiowo bliska. Można dla unaocznienia przywołać Arystotelesa, który tak pisał: Człowiek jest z natury istotą społeczną; jednostka, która z natury a nie przez przypadek żyje poza społecznością, jest albo kimś niegodnym naszej uwagi, albo istotą nadludzką. Społeczność jest w naturze czymś, co ma pierwszeństwo przed jednostką. Każdy kto nie potrafi żyć we wspólnocie, albo jest tak samowystarczalny, że jej nie potrzebuje, i dlatego nie uczestniczy w życiu społeczności, jest albo zwierzęciem, albo bogiem”.
Sen powrotu - wciągająca opowieść o byciu w drodze, marzeniach, tęsknocie i poszukiwaniu...
Od ponad dwudziestu lat realizuje dziecięce marzenie o włóczeniu się po świecie z rowerem. Odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. W zeszłym roku otrzymał kilka prestiżowych nagród podróżniczych. Mowa o Piotrze Strzeżyszu – podróżniku i wnikliwym obserwatorze świata, który wydał właśnie nową książkę. Sen powrotu ukazał się nakładem Wydawnictwa Bezdroża.
Wyrafinowany bzik!
Czasami coś kogoś tak opęta, że podporządkowuje temu całe swoje życie, ucieka się do wszelkich możliwych i (dla kogoś wyważonego, racjonalnego) niemożliwych środków. Bywa również, iż taka życiowa namiętność, konsekwencja w realizacji własnych wizji z czasem osiąga status dziedzictwa kulturowego.
Najstarszy w Polsce maratończyk na IV Biegu dla Serca po Krakowskich Plantach
W sobotę 18.11 o godzinie 7.00 odbył się czwarty już, Poranny Bieg po Plantach Krakowskich który był częścią Kongresu Kardiologia Prewencyjna 2017. Bieg dla Serca, to bieg nie tylko dla pacjentów kardiologicznych, ale także wszystkich osób, które chcą zadbać o swoje serce nawet w chłodne jesienne dni.
Centrum Medyczne GAMMA zaprasza...
Centrum Medyczne Gamma to prywatny szpital współpracujący z lekarzami wielu specjalizacji: ortopedii, kardiologii, reumatologii, dietetyki, rehabilitacji i diagnostyki. Ścisła kooperacja ekspertów gwarantuje pacjentom szybki powrót do pełnego zdrowia – często problemy zdrowotne różnych dziedzin występują obok siebie i tylko współdziałanie personelu medycznego zapewnia kompleksową opiekę.
Rzetelnie o szczepionkach - STANOWISKO Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN w sprawie rozpowszechnianych nieprawdziwych informacji o szczepionkach przeciw COVID-19
W ostatnim czasie, głównie w mediach społecznościowych, ukazują się wypowiedzi pod postacią wywiadów, sygnowane przez osoby posiadające tytuł naukowy. Wypowiedzi te wprowadzają dezinformację na temat wirusa SARS-CoV-2 i szczepionek przeciw COVID-19. Jednym z przykładów jest internetowy wywiad O szczepionce genetycznej Pfizera i testach PCR prof. Romana Zielińskiego udzielony Agnieszce Kisielewskiej. Takie wypowiedzi pozostają w sprzeczności z aktualnym stanem wiedzy w zakresie genetyki medycznej i diagnostyki laboratoryjnej.
Z człowiekiem o człowieku rozmowę czas zacząć czyli... terapia filozofią
O tym, że mamy kryzys, a wręcz katastrofę powszechnie wiadomo. Ekologia nie schodzi z pierwszych stron gazet, serwisów, wiadomości od jednej skrajności aż po drugą skrajność. Aby próbować wyjść cało z tej sytuacji trzeba zacząć porządkować nie tylko środowisko wokół siebie, ale przede wszystkim w sobie. Wszelkie kryzysy 'zewnętrzne' mają swe źródło w kryzysie wewnątrz człowieka. W jego psyche, duszy, wnętrzu – jakkolwiek nazwać to, co tworzy i konstytuuje człowieka. Już w połowie XX wieku znany pisarz Gilbert K. Chesterton przewidywał, że tzw. współczesność będzie się charakteryzować nie tym, że się nie wierzy w Boga, ale tym, że ludzie będą gotowi uwierzyć we wszystko. I tak się stało... Katastrofę ludzkich umysłów zaczęto |”leczyć” nie od postaw, ale od końca. Nie pytając o przyczyny, ale niwelując skutki.
14 medali...wieści z TARSON
Naszych 8 niepełnosprawnych sportowców, uprawiających wyczynowo pływanie, brało udział w XXII Regionalnym Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych w Szamotułach 7.11.2018 r. Z zawodów tych przywieźli 14 medali. Startowali w konkurencji ze 150 zawodnikami z różnych klubów Wielkopolski...
PIKNIK Tarnowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych TARSON
W sobotę 30 czerwca odbył się w Białokoszycach PIKNIK Stowarzyszenia. Uczestnikami byli nasi podopieczni wraz z rodzinami - mieszkańcy Gminy Tarnowo Podgórne, Rokietnicy i Poznania.
Papieża Franciszka "Dekalog" w drodze do szczęścia...
W niespokojnym czasie wojen i przemocy, pełnym tragedii, Papież Franciszek proponuje drogę do szczęścia. 7 lipca 2014 roku Papież spotkał się z dziennikarzem Pablo Calvo w Domu św. Marty i rozmawiał ponad 70 minut, gdzie między innymi zaproponował 10 rad, które mogą pomóc osiągnąć szczęście w czasie marnym...
Śladami Franciszka - I
Papież Franciszek został ogłoszony przez tygodnik 'The Time' człowiekiem roku 2013. Wydaje się to dla nas naturalne i oczywiste. Jednak – jak należy sądzić – Papieżowi nie chodzi o 'popularność'.. Tu idzie o coś więcej i głębiej. O coś, co nie może się przebić choćby w przestrzeni polskiego Kościoła, gdzie wydaje się, jakby głos Franciszka jeszcze nie dotarł, lub był zbyt niewygodny...
Ach, ta Wenecja...
Wydawało mi się, że wiem już o niej naprawdę dużo, że po latach przynajmniej raz w roku odwiedzania miasta na Lagunie, docierania w jego zakątki nie nawiedzane powszechnie przez turystów, pomieszkiwania tam, przesiąkania codziennością – czyjeś peregrynacje odbierać będę jako potwierdzenie swoich odkryć, doznań, swojego jej widzenia, a tu ...
Wsłuchany w ludzi, wsłuchany w świat...
Mam przed sobą publikację niezwykłą, magiczny zupełnie zbiór kazań wygłaszanych w latach 1980-1992 w starosądeckim klasztorze Sióstr Klarysek przez ks. Józefa Tischnera.
Dla elit..
Spiżowa Brama (wł. Portone di bronzo ) – jedna z trzech bram, przez którą można się dostać na teren państwa watykańskiego. Znajduje się ona w kolumnadzie po prawej stronie placu Św. Piotra. Wyrażeniem „za Spiżową Bramą” określa się wydarzenia rozgrywające się na terenie Watykanu.
Ale nie o nich chcę tu pisać, chociaż w chwili medialnego otwierania tych bram, ujawniania latami skrywanych, zacieranych fizycznych, moralnych i finansowych nadużyć, krzywdzenia często w najbardziej zwyrodniały sposób wielu wiernych przez ich przewodników, tych którzy przywdziali sutanny, przyjęli święcenia by służyć tak Najwyższemu jak i społeczności zawierzającej im swoje oddanie Bogu wypaczyli Dekalog oraz cywile prawo karne – eufemistycznie mówiąc nikczemnymi, wyuzdanymi, a nawet zbrodniczymi praktykami. Te kwestie rozstrzyga prawo różnych instancji i niech w jego gestii pozostaną.
Prace sygnował nazwiskiem i inicjałem imienia: M. Willman (z jedną literą n na końcu) lub jedynie inicjałami M.W., często dodając datę powstania dzieła. Jego pracownia miała charakter niewielkiej firmy mieszczącej się na piętrze rodzinnego domu. A urodził się jako Michael Lucas Leopold Willmann 26 września 1630 roku w Królewcu...
|
|
Naczelny myśli, że...
W kontekście wydarzeń ostatnich miesięcy w różnych społecznych przestrzeniach, wydaje się koniecznym refleksja nad...słowem. To słowa, stają się czynami, rodzą konflikty i podziały, a mają przecież także sprawczą moc budowania DOBRA...
Słowa przytoczone w tytule pochodzą z...listu Pawła Apostoła do Galacjan (Ga 5,15), gdzie Apostoł snuje swoje przemyślenia wokół wolności, którą obdarował ludzi Bóg w osobie Jezusa Chrystusa. Gdyby na wolność spróbować spojrzeć w szerszym kontekście historii kultury i cywilizacji w której przyszło nam żyć, widać czytelnie, że powstanie i rozwój chrześcijaństwa przyniosło przesłanie o wolności...
|
|
Dla lekarzy i nie tylko
Ból, cierpienie towarzyszył człowiekowi od zawsze i nic nie wskazuje na to, że w przyszłości uwolnimy się od niego...
Spotkanie z drugim człowiekiem w kontekście troski o jego zdrowie jest bardzo specyficzne. Szczególnie, gdy w grę wchodzi zdrowie psychiczne. Przestrzeń bardzo delikatna, niejednoznaczna, wielowymiarowa. Z jednej strony wiemy coraz więcej o ludzkim mózgu, z drugiej człowiek wciąż jawi się jako 'istota nieznana'. Wiemy czym jest mózg, jakie pełni funkcje, wiemy co nieco o psychice i duchowości. Trudno jednak wciąż nam objąć to, co nazywamy 'umysłem', 'umysłowością'. Mówimy często „piękny umysł', a nie 'piękny mózg'.
Najczęściej jednak spotykamy ludzi, którzy doświadczają zaburzeń i chorób psychiki, osobowości. Część badaczy powie, że są to zaburzenia mózgu, inni, że to choroby ludzkiej duszy.
|
|
|
|
|