Aktualności i nie tylko
20 rocznica śmierci Profesora Tischnera- „Dać się pokonać Nadziei…”

28 czerwca 2020 roku minęło 20 lat od śmierci Księdza Profesora Józefa Tischnera. Trudno jest pisać o filozofie z Łopusznej w czasie przeszłym. Od 20 lat Profesor Tischner – choć bardzo brakuje Jego spostrzeżeń w przestrzeni aktualnego życia społecznego i kościelnego – nie jest dla mnie Kimś nieobecnym… Jest obecnym inaczej. Jako nieustanny punkt odniesienia w myśleniu, działaniu, objaśnianiu świata.

Objaśnianie świata – to w rzeczywistości pytanie o LOS. Nie sposób żyć i działać świadomie, doświadczać skutków tego, co dzieje się w Polsce i w świecie bez pytań z natury filozoficznych. Dlaczego? Jaki to ma sens? Wreszcie – jaki nasz LOS? I co to znaczy LOS?

Myśląc nad tym od dłuższego czasu, powracając do swych notatek sprzed lat dostrzegam dziś – 28 czerwca 2020 roku – namacalną Obecność Profesora, który odkrył pewne horyzonty myślenia i filozofowania…

Oto one:

****

Kiedy wracasz do przestrzeni zwanej DOMEM, spodziewasz się otwartej przestrzeni i czasu pełnego Miłości…Kiedy powracasz do Domu jesteś pełen Nadziei, że czeka na Ciebie coś, co przekracza wszelkie wyobrażenia… Pewne poczucie spokoju i stabilności…. To sytuacja idealna, nie idealistyczna… To pewna szansa, by Twój los był życiem pełnym sensu i mądrej Nadziei….która bywa bardzo trudną…. Wydaje się, że nadszedł czas, by i Los i Nadzieję „przekonać” do istnienia….

****

Bardzo często słyszymy narzekania na „los”, jednak nie tak często na to, że los stał się naszym udziałem z naszego wyboru… Albo z konsekwencji postawy wobec życia, ludzi, zdarzeń. Zawsze łatwiej uciekać od wolności, zrzucając na los, trudniej – być odpowiedzialnym, żyjąc według wartości… Bo im dłużej się żyje, bardziej nabiera się przeświadczenia, że już na tym świecie istnieje pewien rodzaj sprawiedliwości, która jawi się jako chęć przebywania z osobą, która niesie pokój wewnętrzny i zewnętrzny. Która nie prowokuje sobą, ale zachęca do BYCIA, każdego na swój własny sposób….

*****

Przybywam, nie wiedzieć skąd,

 

Jestem, ale nie wiem kim,

 

Żyję, ale nie wiem, jak długo,

 

Umrę, lecz nie wiem kiedy,

 

Idę, choć nie wiem dokąd.

 

Zdumiewa mnie moja radość.”

(Martinus von Biberach)

******

„Od komentarzy aż się roi, ale autor to wielka rzadkość” (Michel Montaigne).

****

Pojawia się pytanie – czy los może też znaczyć – powrót do sił ducha i ciała – po traumie?

Niestabilność emocjonalna – staje się ..niestabilnością całego człowieka. Z duszą i ciałem.

Osoby z dużą niestabilnością emocji, z deficytem zaufania pojmują LOS jako fatum. Świat cały jako arenę podejrzliwości i festiwal kłamstw. Te odczucia są prawdziwe, ale nie mówią prawdy o całym kontekście życia. Prawie każdy przyjaciel, pragnący wspierać bywa traktowany jak wróg. Jak wysłannik 'złego’…. Trzeba wielkiej dojrzałości, by ten skomplikowany świat zrozumieć. Szczególnie wtedy, gdy otrzymuje się…ciosy słowem, czynem… tylko za to, że chciało się pomóc, towarzyszyć, wspierać. Bywa się 'z góry na straconej pozycji’…. Fatum losu….

Można i taką sytuację odwrócić, choć jest to bardzo wymagające i ;kosztowne’ emocjonalnie…

Do zranionych ludzi niezbyt łatwo dociera przekaz od innych, tych, którzy niosą Nadzieję, wsparcie, Obecność, wrażliwość, słuchanie, uważność . Zazwyczaj w cieniu czai się podejrzliwość, nieufność, rzutowane złymi doświadczeniami…

 

 

„Wszystko inne, co może się stać – to jest los...” (Krzysztof Zanussi, film p.t. Constans)

****

 

I na koniec myśl Profesora Tischnera:

 

  • Losem człowieka jest: dać się pokonać nadziei. Ginie ten, kto przestaje jej ulegać. 

I kiedy dziś zmagamy się z trudnościami losu, gdy jesteśmy świadkami zamachów terrorystycznych, pandemii,  politycznych sporów i walk na wątpliwym poziomie, może warto nie tylko świętować Rocznicę Śmierci Filozofa z Łopusznej, ale odczytywać Jego przesłanie wciąż na nowo i dać się pokonać Nadziei… Tej, która nie jest matką głupich, ale matką tych, którzy mądrze potrafią patrzeć w przyszłość. Nadziei myślącej… Bo taki nasz los.

 

 

Paweł Łukasz Nowakowski

Redaktor Naczelny

28.06.2020.

 

Redakcja dziękuje  Panu Profesorowi Antoniemu Dziatkowiakowi za udostępnienie zdjęć

 

Artykuły związane z Osobą Ks. Profesora Tischnera w „Naturalnie”:

 

{#host_url#}/pl/naczelny_mysli_ze/zycie_ktorym_mozna_poobdzielac.html

 

{#host_url#}/pl/naczelny_mysli_ze/w_poszukiwaniu_filozofii_czlowieka.html

 

{#host_url#}/pl/naczelny_mysli_ze/sciezki_prawdy_i_dobra.html

 

{#host_url#}/pl/naczelny_mysli_ze/o_nadziei_ktora_powraca.html

 

{#host_url#}/pl/naczelny_mysli_ze/zabraklo_tischnera.html

 

{#host_url#}/pl/naczelny_mysli_ze/filozoficzne_tropy_w_x.html

 

{#host_url#}/pl/dla_filozofow/dramat_dobra_w_perspektywie.html

 

{#host_url#}/pl/dla_filozofow/jozefa_tischnera_heroiczne_myslenie.html

 

{#host_url#}/pl/dla_filozofow/etyka_solidarnosci_oraz_homo.html

 

{#host_url#}/pl/refleksyjnie/wsluchany_w_ludzi_wsluchany.html

 

 

 

 

 


Autor: naturalnie