Każdy człowiek na świecie nawet w cierpieniu kocha życie - Parmenides z Elei

Aktualności i nie tylko

Aktualności...Jedna ziemia
- i tylko jedna w naszym wszechświecie.

Jak dotąd bowiem nic nie wskazuje na to, byśmy mieli jakąkolwiek konkurencję, byśmy mogli przenieść się na którąś z planet. A mimo to eksploatujemy nasze otoczenie niczym przysłowiową „beczkę bez dna”! Nawet gdy to, co ma się odrodzić, musi mieć z czego się odrodzić.

Oczywiście, oczywiście – nic nie stoi w miejscu, czas przynosi przeobrażenia, człowiek jednak nie pozyskuje, ale bezrefleksyjnie, zachłannie, często niestety bezkarnie wyzyskuje swoje otoczenie ze wszystkiego, cokolwiek może przynieść doraźne korzyści.

więcej
17 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia.
Pacjenci po ostrym zespole wieńcowym czyli zawale powinni bezwzględnie rzucić palenie. Jak przekonują kardiolodzy to właśnie tytoń jest sprzymierzeńcem wielu chorób układu krążenia, dlatego podczas wizyt wypytują pacjenta o palenie papierosów i zalecają rzucenie. Okazuje się, że samo rzucenie palenia może mocno zredukować ryzyko wystąpienia zawału. Dlaczego więc mamy tylu palaczy?
więcej
Muzyka matematyką duszy - XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (III - Gala)

To był morderczy Konkurs ! Zwłaszcza dla finalistów. Proszę sobie wyobrazić, dwudziesto, dwudziesto kilkuletnich skrzypków, którzy przystępują do – w tym wypadku – muzycznego, ogromnie zróżnicowanego wirtuozowskiego maratonu.1

Oczywiście, oni wszyscy znali warunki rywalizacji, ale też żaden praktycznie z porównywalnych konkursów nie stawia tak radykalnych wymogów...

więcej
Gra wiatrem … - XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (II)

W sztuce, w każdej sztuce najważniejsze jest to, co nas jakąś tajemną mocą porusza, co pozostaje niedefiniowalne, poza określonymi kanonami, tym, co aktywnością teoretyków „wymierzono”, opisano, na co stworzono matrycę przykładaną przez wyuczone na niej środowisko, co przenosi się – bywa – latami przez postawy zamkniętego grona autorytetów.

więcej
"Poza wymianę wszelkich znaków" - XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (I)

Komunikacja między ludźmi nie odbywa się jedynie za pomocą słów. Muzyka, a zwłaszcza dźwięk skrzypiec, wychodzą daleko poza wymianę wszelkich znaków – pisze w konkursowym katalogu dyrektor owych tu w Poznaniu, a odbijających się medialnym echem na całym świecie, skrzypcowych rywalizacji Andrzej Wituski. Stwierdza dalej: Głos skrzypiec sprawia, że człowiek nie jest samotny, czuje radość życia. Znakomity wirtuoz skrzypiec, Yehudi Menuhin, powiedział goszcząc przed laty w Poznaniu, że „skrzypce pokojowej misji muzycznej łączą ludzi na całym świecie!”

więcej
Pytania do Historii, pytania do Teraźniejszości

Zawsze jest wiele pytań do przeszłości.

– Co by było, gdyby ?, Czy musiało być, jak było? Dlaczego nie reagowano?, Dlaczego za późno ?, Dlaczego byliśmy tacy, jacy byliśmy ?, Czy mogliśmy być inni ? …

Przybywa rozmaitych rocznic. Kolejne formacje dziejowe usiłują pisać, czy wręcz piszą swoją historię, ze swoimi bohaterami, nierzadko niestety wywoływanymi, niczym upiory przeszłości. Także niestety, historia podlega manipulacjom dla osiągania efektów bieżącej polityki. I to – znowu niestety – polityka niszczy ludzi i pamięć o ludziach.

więcej
Boże Narodzenie - Dobroć i Obecność - co zostało w nas...?
Wisława Szymborska tę mądrość czasu wyraziła w słowach: „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy./.../ Nie będziemy repetować żadnej zimy ani lata./.../Żaden dzień się nie powtórzy”. Anno Domini 2018 dobiega kresu.  Dni najkrótsze. Czas przemyśleń... Afery, katastrofy, korupcje, komisje, pandemie, układy... - słowa towarzyszące przez cały rok nie wyczerpują jednak ludzkiego życia. Gdzie zagrożenie – tam i ratunek. Gdzie choroba – tam i nadzieja na zdrowie...
więcej
Przed Wieniawskim (I)- Neon z nazwiskiem Patrona
UWAGA: Niestety pogoda pokrzyżowała nasze plany związane z uroczystością zawieszenia neonu z nazwiskiem patrona Portu Lotniczego Poznań Ławica.  Planowane na dziś wydarzenie niestety się nie odbędzie.W najbliższym możliwym czasie poinformujemy o nowym terminie.

Od niemal 10 lat patronem poznańskiego lotniska jest wybitny polski skrzypek, kompozytor i pedagog Henryk Wieniawski.

 

Uroczystość nadania imienia odbyła się 29 października 2006 roku w dniu finału 13. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Matkami chrzestnymi były: Ida Haendel, Wanda Wiłkomirska i Marina Jaszwili – wybitne skrzypaczki, które w przeszłości były laureatkami Konkursu.

 

więcej